Якими є майнові права автора?



Згідно із законодавством України автор має значне коло майнових прав. Їх перелік в Законі і ЦК не є вичерпним, мова йде про найбільш уживані майнові права авторів:

а) виключне право на використання твору;

б) виключне право на дозвіл або використання твору іншими особами;

в) виключне право на використання твору автором чи іншою особою, яка має авторське право у будь-якій формі і будь-яким способом.

Основним майновим правом автора є право на винагороду за будь-яке використання твору. Винагорода може здійснюватися у формі одноразового платежу(паушальний платіж) або у формі відрахувань (відсотків) за кожний проданий примірник чи кожне використання твору(рояльті). Розмір і порядок обчислення авторської винагороди за створення і використання твору встановлюється в договірному порядку в авторському договорі, а також у договорах, що укладаються організаціями, які управляють майновими правами авторів.

           

В яких випадках дозволяється вільне використання твору?

Законодавством встановлюються випадки вільного використання авторського твору в особистих цілях. Вільне використання твору відоме державам світу і прямо допускається міжнародними конвенціями по авторському праву. При цьому повинні бути дотримані наступні правила:

1) вилучення із правил охорони авторських творів стосується лише правомірно оприлюднених творів;

2) вилучення із авторського права не повинне обмежувати особисті немайнові права авторів;

3)  вилучення із авторського права не повинне зашкоджувати законним інтересам автора;

4) вилучення із авторського права носять вичерпний характер.

Без згоди автора, але з обов’язковим зазначенням імені автора допускається:

1) використання цитат;

2) використання літературних і художніх творів як ілюстрацій навчального характеру;

3) відтворення засобами фотографії або кінематографії;

4) відтворення для сліпих;

5) відтворення з інформаційною метою в газетах та інших періодичних виданнях тощо.

Аналіз цих підстав вказує, що ці види вільного використання творів об’єднуються за ознакою вільного поширення інформації. Відповідно до Закону України “Про інформацію” із змінами і доповненнями від 7 лютого 2002 року, поширення інформації – це її розповсюдження, обнародування, реалізація у встановленому порядку. Держава гарантує всім учасникам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Наступну групу вилучень із сфери авторського права складають види вільного використання авторських творів в одиничних екземплярах без отримання прибутку. Це дозволяється бібліотекам і архівам для поновлення фондів, освітнім закладам для проведення аудиторних навчальних занять. Вільно використовувати твори дозволяється в офіційних і релігійних церемоніях, для судового чи адміністративного провадження.

В окремих випадках дозволяється вільно відтворювати програми для ЕОМ і бази даних, наприклад, користувач вправі виготовити копію комп’ютерної програми для архівних цілей, якщо оригінал комп’ютерної програми був втрачений, зіпсований або непридатний для використання.

Вільно використовувати твори дозволяється також з виключно особистою метою, крім:

1) творів архітектури у формі будівель і споруд;

2) комп’ютерних програм;

3) ретрографічного відтворення книг, нових текстів і оригінальних творів образотворчого мистецтва;

4) творів, виконання яких зафіксовані у фонограмах, відеограмах та їх примірниках.

 

Якими є строки охорони авторських прав?

 Закон встановлює наступний строк дії авторського права:

1) авторські майнові права є чинними протягом усього життя автора і 70 років після його смерті;

2) для творів, оприлюднених анонімно або під псевдонімом, строк чинності авторських прав закінчується через 70 років після того, як твір був оприлюднений. Якщо обраний автором псевдонім не викликає сумніву щодо особи автора або якщо автор твору оприлюдненого анонімно чи під псевдонімом, розкриє свою особу протягом 70 років, то застосовується вищевказане правило (п.1);

3) строк чинності авторських прав на твори, створені у співавторстві, діє протягом усього їх життя і 70 років після смерті останнього співавтора. Строк чинності авторських майнових прав на твори посмертно реабілітованих авторів діє протягом 70 років після їх реабілітації;

4) у разі, коли весь твір публікується не водночас, а послідовно у часі точними частинами, випусками тощо, строк дії авторського права визначається окремо для кожної частини твору;

5) авторські майнові права на твори, вперше опубліковані протягом 30 років після смерті автора, є чинними протягом 70 років від дати їхнього правомірного опублікування. Слід зауважити, що строк дії авторського права в різних країнах неоднаковий і взагалі він неодноразово підлягав зміні. Спочатку Всесвітня конвенція про авторське право встановила його на все життя автора і 25 років після його смерті, Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів продовжила з 25 до 50 років. Європейський Союз в недалекому минулому збільшив цей строк до 70. Новий закон щодо строків вже прийнято в США, ФРН, Україні.

Строк чинності авторських майнових прав, а також творів, які ніколи не охоронялися на території України, означає, що вони можуть вільно використовуватись будь-якою особою без виплати авторської винагороди. При цьому охороняються права авторства, право на ім’я, право на недоторканність твору.

       


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 354; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!