Як виникає та здійснюється авторське право?



Законодавством регулюються виникнення і здійснення авторського права. Авторське право виникає внаслідок факту його створення, автоматично. Реєстрації авторського твору, спеціального його оформлення або якихось інших формальностей не вимагається, хоча автор або інша особа, що має право на твір, може зареєструвати свої права в офіційних державних реєстрах і одержати свідоцтво про це. Орган державної реєстрації складає і періодично видає Каталог державної реєстрації.           

Авторське право належить автору, особі, яка зазначена звичайним способом як автор на оригіналі чи примірнику твору, якщо в судовому порядку не буде доведено інше.

Авторська дієздатність не збігається із цивільною дієздатністю; малолітні до 14-ти років мають лише права авторства, від 14 –ти років вони вже набувають право самостійно здійснювати права автора та винахідника.

Після приєднання України до Всесвітньої конвенції про авторське право 1952 року на всіх друкованих виданнях став проставлятись знак охорони авторського права – латинська літера у колі ©, яка вміщується на кожному примірнику твору, а також зазначається ім’я (найменування) особи, яка має авторське право, та рік першої публікації твору.           

Хто може бути правонаступником авторського права?

 Правонаступниками є правонаступники по закону і правонаступники по договору. Згідно із законом чи заповітом суб’єктами права ІВ можуть бути спадкоємці. Про них говориться лише у ЗУ „Про авторське право та суміжні права”. Не маючи особистих немайнових прав, спадкоємці мають право захищати авторство на твір, цілісність та недоторканність твору, будь-якому посяганню на твір, що може завдати шкоди честі та репутації автора. Інші закони про ІВ таких норм не містять, але це не означає, що майнові права не можуть передаватись у спадок. Коло спадкоємців визначається за цивільним кодексом.

ЗУ „Про охорону прав на зазначення походження товарів” не визнає права власності на зазначення права власності на походження товарів, а об’єктом спадкування не може бути річ, на яку спадкодавець немає права власності.

Власник авторського права може передати свої права іншим особам на підставі авторського договору. Передати можна повністю усі права, або передати їх частково. Сторона за договором стає правонаступником. 

Майнові права можна передати за ліцензійним договором.

Авторське право може бути передане упорядникам(авторам збірок), авторам похідних творів(переклади, переробки, аранжування). Майнові авторські права мають видавці енциклопедій, словників, збірників, газет, журналів. Це ті інші особи, які зазначені в законі, як інші особи, які можуть мати авторські права. Патентні закони знають лише одного суб’єкта патентних прав – патентовласника. Але у патентному праві також є така особа як першокористувач. Це особа, яка до подання заявки на пріоритет, використовувала цей об’єкт ІВ з комерційною метою, або здійснила значну і серйозну підготовку для використання. Така особа має право на безоплатне продовження свого використання. Суб’єктом патентного права може стати особа за рішенням суду.

 

Що є співавторством, яким є його види?

Авторський твір може бути створений через співавторство. В такому разі авторське право на твір належить всім співавторам незалежно від того, утворює такий твір одне нерозривне ціле чи складається з частин, кожна з яких має самостійне значення.

Якщо авторський твір утворює одне нерозривне ціле, то його використання вирішується за взаємною згодою всіх співавторів; якщо твір складається із самостійних частин, то кожен співавтор має право використовувати створену ним частину на власний розсуд.

Основною ознакою співавторства є творчий характер, добровільність у створенні твору, узгодженість його використання.

Від співавторства слід відрізняти співробітництво, за яким кілька авторів беруть участь у створенні колективного результату творчої діяльності за завданням певної організації (замовника).  

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 160; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!