Об'єкти, що не охороняються авторським правом



1) повідомлення про новини дня або поточної події, що мають характер звичайної прес-інформації. Інформаційний характер повідомлення, його конкретність, точність не передбачає елементів творчості;

2) твори народної творчості (фольклор, народні костюми, традиційна архітектура). Авторство щодо цих творів встановити неможливо;

3) офіційні документи політичного, законодавчого, адміністративного характеру (закони, укази, постанови, судові рішення, державні статути), їх офіційні переклади. Але право авторства на проекти офіційного документу, символу чи знаку належить розробникам, вони можуть опублікувати такі проекти і зазначити своє ім’я у разі, якщо це не заборонено органом, за дорученням якого розробляється проект;

4) державні символи України, державні нагороди; символи і знаки органів державної влади, Збройних Сил України та інших військових формувань; символіка територіальних громад, символи та знаки підприємств, установ та організацій;

5) грошові знаки;

6) розклади руху транспортних засобів, розклади телерадіопередач, телефонні довідники та інші аналогічні бази даних, що не відповідають критеріям оригінальності і на які поширюється право sui-generis (своєрідне право, право особливого роду).

     

Які є об’єкти права промислової власності?

Під охороною права промислової власності знаходяться наступні види промислової власності :

1) винахід – технологічне (технічне) вирішення, що відповідає умовам патентоздатності (новизні, винахідницькому рівню, промисловій придатності). Об’єктом винаходу може бути:

а) продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин і рослин тощо);

б) спосіб;

в) застосування раніше відомого продукту чи способу за новим призначенням.

2) Корисна модель – конструктивне виконання пристрою. Корисна модель відповідає умовам патентоспроможності, якщо вона є новою і промислово придатною. Права на винахід і корисну модель охороняються Законом України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” (нова редакція від 1 червня 2001 р.).

3) Промисловий зразок – результат творчої діяльності людини у галузі художнього конструювання. Об’єктом промислового зразка в Україні можуть бути “форма, малюнок, розфарбування або їх поєднання, які визначають вигляд промислового зразка і призначені для задоволення естетичних і економічних потреб, що відповідають умовам патентоспроможності“. Промисловий зразок відповідає умовам патентоспроможності, якщо він є новим і промислово придатним.

Право на промисловий зразок охороняється Законом України “Про охорону прав на промислові зразки” від 15 грудня 1993 року.

4) Сорт рослин – штучно відібрана сукупність рослин у межах одного і того ж ботанічного роду з притаманними їм біологічними ознаками і властивостями, відмінними від відомих, з придатністю для відтворення. Право на сорти рослин охороняється Законом України “Про охорону прав на сорти рослин.” Законом визначаються також інші об’єкти промислової власності.

Які є об’єкти комерційних позначень?

1) Знак для товарів і послуг (товарний знак) – позначення, за яким товари та послуги одних осіб відрізняються від однорідних товарів і послуг інших осіб; це засіб індивідуалізації юридичної особи, продукції, робіт або послуг. Об’єктом товарного знака в Україні можуть бути “словесні, зображувальні, об’ємні чи інші позначення або їх комбінації, виконані у будь-якому кольорі чи поєднанні кольорів, на які не поширюються підстави для відмови у наданні правової охорони”. Права на знаки для товарів і послуг охороняються Законом України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг”.  

2) Фірмове найменування – буквене чи словесне позначення юридичної особи, яке охороняється законом за умови його державної реєстрації у встановленому порядку. Юридична особа має право використовувати фірмове найменування (фірму) на своїх товарах, їхній упаковці, в рекламі, проспектах, рахунках, друкованих виданнях, офіційних бланках, вивісках, документації тощо.

3) Географічне зазначення походження (ГЗП) товару – це назва місця походження товару (країни, регіону, населеного пункту, місцевості). Правова охорона ГЗП надається товару, який має певні якості, репутацію чи інші характеристики, зумовлені характерними для даного географічного місця природними умовами та/або людським фактором. Правова охорона географічного походження товару здійснюється Законом України “Про охорону прав на зазначення походження товарів” .

Знак для товарів і послуг, фірмове найменування, географічне зазначення походження товару індивідуалізують юридичну особу.

        

10.Які є нетрадиційні об’єкти ІВ?

Під охороною права інтелектуальної власності знаходяться також нетрадиційні об’єкти інтелектуальної власності:

1) топографія інтегральних мікросхем. Топографія інтегральної мікросхеми (топографія ІМС) – “зафіксоване на матеріальному носії просторово-геометричне розміщення сукупності елементів інтегральної мікросхеми та з’єднань між ними”; при цьому інтегральною мікросхемою (ІМС) вважається “мікроелектронний виріб кінцевої або проміжної форми, призначений для виконання функцій електронної схеми, елементи і з’єднання якого неподільно сформовані від способу його виготовлення”. Топографії ІМС охороняються Законом України “Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем.”  

2) Науково-технічна інформація, об’єктом якої можуть бути результати науково-технічних, виробничих робіт та іншої науково-технічної діяльності, що зафіксовані у формі, яка забезпечує їх відтворення, використання та поширення. Підставою виникнення права власності на науково-технічну інформацію є її створення своїми силами і за свій рахунок або внаслідок виконання відповідного договору. Право власності на науково-технічну інформацію охороняється Законом України “Про науково-технічну інформацію”.  

3) “ноу-хау” (англ. know-how – “знати як”) – секрети виробництва, що спрямовані на оптимізацію витрат фінансово-господарської діяльності підприємства і, відповідно, на збільшення прибутку (доходу). Це достатньо специфічний об’єкт, який не має спеціальної правової охорони. Об’єктами “ноу-хау” можуть бути будь-які знання та досвід, в тому числі “технічні (конструкторські, технологічні, виробничі, математичні); економічні (фінансові, комерційні, рекламні); управлінські; правові”. Зрозуміло, що більшість видів “ноу-хау” є комерційною таємницею фірми і тому з моменту їх створення охороняються законом на загальних підставах.

Поділ об’єктів інтелектуальної власності на ті чи інші групи не є однозначним, викликає дискусії. Так, одні автори сорти рослин відносить до нетрадиційних об’єктів інтелектуальної власності, інші автори – до об’єктів промислової власності.

 

Хто є суб’єктами права ІВ?

Суб’єктами права інтелектуальної власності є:

1) автори – це особи, чиєю творчою працею створено твір, зроблено винахід тощо;

2) особи, яким майнові права на об’єкти права інтелектуальної власності належать відповідно до закону чи договору. Ними можуть бути:

а) спадкоємці чи правонаступники авторів; б) особи, яким ці права передані по договору використання об’єкта інтелектуальної власності, в тому числі організації колективного управління авторськими правами;

в) роботодавці.  

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 225; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!