Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми



Вплив інформаційного століття при технологіях, що активно розвиваються, на сучасний бізнес дуже значний. Перехід до інформаційного століття дозволив зробити два основних відкриття: по-перше, інтернет - універсальна сфера обміну інформацією і, по-друге, ї технічні та програмні продукти, які його забезпечують.

Інтернет, як доступний інформаційний простір, відкрив широкі можливості перед розвитком бізнесу. Ідея віртуалізації бізнесу, що дозволяє поєднувати економічність і зручність без втрати ефективності, виявилася більш ніж популярною у наш час. Особливо це питання стало актуальним для структур малого та середнього бізнесу в після кризовий період. Віртуалізація бізнесу - черговий вектор напрямку розвитку ділових відносин.

Формування інформаційної економіки і створення умов для переходу до інформаційного суспільства поставило складні завдання щодо готовності суб’єктів економічної діяльності до інформаційної стадії розвитку. Становлення і розвиток е-економіки пов’язані з перенесенням в електронне середовище мережі Internet різних видів соціально-економічної діяльності, а це означає. що бізнес-процеси здійснюються миттєво у будь-якій точці простору. Сучасне підприємство функціонує в режимі реального часу і його робота синхронізована із індивідуальними потребами споживачів, а доступність потенційних клієнтів забезпечує отримання конкурентних переваг водночас з гнучким виробництвом та вузькою спеціалізацією.

Нова віртуальна організаційна форма бізнесу виникла як необхідність забезпечувати конкуренцію за обмежених ресурсів та фінансів з метою якнайшвидшої реалізації запитів клієнтів при введені нових технологічних інфраструктур. Потенційні можливості економії витрат від візуалізації економічної діяльності підприємств зростають при розвантаженні бізнес-процесів організацій також на тих ринках, де довгий ланцюжок постачань і використання ІКТ дає змогу підприємствам скорочувати кількість посередників при укладанні та виконанні угод. У віртуальних організаціях витрати скорочуються на 10-25%.

На зміну традиційним підприємствам з ієрархічною функціонально-організаційною структурою приходять мереживі підприємства з можливостями їх постійної реорганізації та реінжинірингу бізнес-процесів, робота яких цілком зорієнтована на задоволення потреб індивідуального споживача в режимі реального часу.

Глобальна мережа Інтернет надає необмежені можливості для здійснення електронної економічної діяльності, а це означає, що бізнес-процеси здійснюються миттєво у будь-якій точці простору. Сьогодні Інтернет (а також Intranet та Extranet) спільно з новітніми інформаційними технологіями фактично є потужними засобами, які роблять можливим не тільки функціонування віртуальних підприємств, а й віртуальний бізнес прибутковим.

Метою даної роботи є розробка теоретичних та методологічних підходів і рекомендацій щодо створення та розвитку віртуальних підприємств в умовах побудови інформаційного суспільства.

Віртуальні підприємства являють собою групи людей, що займаються спільною справою незалежно від їх фізичного місцезнаходження, перетинаючи кордони підприємств і країн, у реальному часі (синхронно) або у відстроченому режимі (асинхронно). Вони (і підприємства, і люди) можуть швидко реагувати на зміни ринку при критично низьких витратах, з точки зору традиційного бізнесу.

Такі віртуальні підприємства можуть і будуть постійно перебудовувати свою конфігурацію та архітектуру процесів, щоб зберігати максимальну ефективність в умовах динамічного ринку. Завдяки своїй здатності створювати та експлуатувати більш новаторські і цілеспрямовані служби за менших капіталовкладень у більш стислі терміни і зі значно меншим фінансовим ризиком вони складуть серйозну конкуренцію великим традиційним корпораціям.

Реально вдосконалюючи управління підприємствами і бізнесом унаслідок використання інноваційних технологій управління, західна економіка змогла не тільки стабілізуватися, але і вирівняти економічний дисбаланс у різних країнах. Це привело до формування більш динамічного, глобального ринку, який стрімко розвивається та відрізняється широкою різноманітністю продуктів і послуг, що у свою чергу сприяє різкому економічному стрибку в розвинених країнах. Це також матиме наслідки і для стабільності економічних суб’єктів у зв’язку з неминучими частими змінами, що спричинять уведення системи швидкого створення і ліквідації підприємств нарівні зі швидким переміщенням людей з одного підприємства на інше. Єдиною гарантією впевненості в завтрашньому дні стане здатність ефективно надавати підприємствам і окремим індивідуумам спеціалізовані послуги та постійно вдосконалювати і просувати їх на ринку.

Віртуальне підприємство – це співтовариство територіально роз’єднаних фірм чи співробітників, що обмінюються продуктами своєї праці і спілкуються винятково електронними засобами при мінімальному або цілком відсутньому особистому контакті. По суті віртуальне підприємство – це нова форма економічної організації бізнесу в умовах побудови інформаційного суспільства. Визначимо недоліки та переваги функціонування віртуального підприємства (табл. 2.2).

 

Таблиця 2.2 

Переваги та недоліки функціонування віртуального підприємства

Переваги Недоліки
Економія витрат на приміщення і персонал Надмірна економічна залежність від партнерів, що пов’язано з вузькою спеціалізацією учасників підприємств
Спільне використанні ресурсів та досвіду   Відсутність соціального захисту і матеріальної підтримки партнерів внаслідок відмови від довгострокових договірних форм і традиційних трудових відносин
Застосовування гнучкої організації роботи і штату Небезпека постійного розширення, що призводить до неоднорідності учасників віртуальної організації, нестабільності
Підвищенні продуктивності праці Необхідність у детальному вивченні підприємства-партнера

 

Також до переваг можливо віднести:

- зниження транспортних проблем;

- зменшення гостроти проблеми безробіття;

- можливості залучати фахівців високого рівня незалежно від їх місця проживання;

- можливості створення тимчасових робочих груп, які знаходяться в різних географічно віддалених місцях, можуть цілодобово підтримувати робочі процеси над терміновими проектами;

- скорочення часу, розміру стартового капіталу для відкриття нової справи, швидкість виконання замовлення, можливість зниження сукупних затрат, більш повне задоволення потреб замовника, можливість гнучкої адаптації до змін навколишнього середовища та зниження бар’єрів виходу на нові ринки;

- усунення впливу географічного чинника.

Незначні витрати на підключення до Інтернет практично з будь-якої точки зробили економічно доцільною співпрацю географічно віддалених бізнес-партнерів.

Щоб створити віртуальну організацію необхідно визначити ключові бізнес-процеси і створити продуктивну адміністративну систему, що по суті означає:

1) ідентифікацію загальних цілей і завдань;

2) визначення замовників/клієнтів (зовнішніх/внутрішніх);

3) визначення бізнес-плану „маршрутної карти” (які ресурси та засоби слід задіяти для виконання замовлень споживачів);

4) визначення систем, ІКТ, які потрібні для обслуговування замовників;

5) оцінювання критеріїв продуктивності інформаційних технологій і систем для підтримки окреслених бізнес-процесів;

6) визначення способів і платформ для забезпечення комунікації між членами у процесі організації роботи віртуальних структур.

Під віртуалізацією ми розуміємо використання технологій зі спрощення та забезпечення більш зручних способів створення і ведення бізнесу, комунікацій між клієнтом і постачальником, виробником. Такими технологіями є:

- віртуальний офіс;

- хмарні технології;

- оренда програмного забезпечення;

- інтернет-представництво.

Віртуальний офіс. Це економічно вигідна пропозиція комплексу послуг, при якому компанія або взагалі існує без офісу, або має право використовувати робочі місця в коворкінг-центрі. У будь-якому випадку такий бізнес реалізований на основі роботи в інтернет-просторі, що дозволяє реалізувати офісні послуги для службовців та клієнтів. Такий офіс, як правило, має свій віртуальний телефонний номер і обслуговується за адресою. Надаються можливості для комунікацій (за допомогою ресурсів Skype, Google Talk тощо), а також роботи персонального секретаря або спеціаліста колл-центру.

Робота у віртуальному офісі більшістю розцінюється виключно з позитивного боку. По-перше, економія коштів. По-друге, мобільність співробітників і їх зацікавленість у фінансовому результаті праці дає позитивну результативність. Як не дивно, відсутність офісу позбавляє нас від проблем відносин у колективі, таких понять як лікарняні, запізнення, обмеження робочого часу. А це означає, діяльність спрямована на результат у першу чергу, а не на процес. Крім того, вся робота автоматично фіксується, виключаючи можливості недбайливого ставлення співробітника до своїх обов'язків. А головне - сам бізнесмен має можливість у будь-який момент отримати доступ до кожного документу, вивчити фінансовий звіт та інше, маючи увесь бізнес у своєму смартфоні (у прямому сенсі слова).

Існує і можливість реалізації мобільного робочого місця (де та будь-коли), яке діє на базі хмарних технологій. Принцип побудови простий - на зовнішні сервери виносяться усі необхідні інформаційні ресурси і забезпечується цілодобовий доступ до них з будь-якого кінця Світу за допомогою інтернету. При цьому працівник або клієнт отримує доступ до всіх необхідних йому для роботи корпоративних даних, працюючим сервісів, інформації.

У colocation-центрі, який обладнаний спеціальним устаткуванням, можуть бути реалізовані різні бізнес-моделі, замовникам надаються надійні приміщення, необхідні з'єднання до мережі для хостингу та інше. Такі центри роблять все необхідне, щоб забезпечити конфіденційність інформації, гарантовану безпеку і надійність, стійкість до аварій.

Відкриваються чудові можливості для аутосорсінгу, роботи віддалених співробітників. Крім того, з'являється можливість винаймання кваліфікованого фахівця, не обмежуючись територіальними кордонами. Можливості віддаленої роботи, яку надає інтернет, величезні. Безумовно, вони найбільш актуальні для людей з обмеженими фізичними можливостями, які тепер можуть себе почувати повноцінними членами суспільства.

Зараз не потрібна наявність власного програмного забезпечення. Багато дата-центрів надають послуги по здачі його в оренду. Вам не потрібно від нині думати про законність прав користування, своєчасності оновлення програмного забезпечення, антивірусний захист і т.д. Все це можна отримати за помірну плату.

Зараз ні у кого не виникає сумнівів, що одним з найбільш економних каналів продажів є інтернет. Онлайн-продажі проводяться у самих різних сферах, починаючи від об'єктів нерухомості і продуктів важкого машинобудування, і закінчуючи білизною та іграшками. Не менш популярна система електронних платежів, що розвивається гігантськими темпами в усьому світі.

Практично кожна поважаюча себе фірма, магазин мають окрім офісу свій сайт, через який можна реалізовувати продукцію. Однак і це не межа, інтернет надає можливість для діяльності віртуальних офісів, віддаленої роботи службовців, продавців-консультантів, бухгалтерів та інших працівників.

Чи зручна така діяльність безпосередньо стороні яка продає і виробляє? Безумовно, так. Віртуалізація бізнесу дозволяє зробити його доступним для клієнтів і службовців незалежно від географічного положення, інфраструктура звільняється від прив'язки до конкретного офісу, його устаткуванню, а це, природно, дає серйозну економію у платежах за оренду приміщення, енергоносії та витратні матеріали.

Підводячи підсумки, потрібно сказати, що бізнесмени, які ще не зрозуміли перспективність віртуалізації бізнесу, значно втрачають у конкурентній спроможності. Вони будуть змушені або повернутися до вирішення цього питання надалі, або їх бізнеси вимруть, як свого часу вимерли динозаври.

Проте досвід показує, що інтернет-бізнес розвивається з величезною швидкістю, завдяки своїй мобільності, швидкому реагуванню на зміни попиту і, безумовно, новим технічним розробкам. Його ресурси практично безмежні.

 

Питання для самоконтролю

1. Віртуалізація інтелектуального бізнесу.

2. Сучасні організаційні форми проведення робіт зі створення інтелектуальної продукції.

3. Основи комунікацій діяльності інтелектуального бізнесу.

4. Інформаційно-технічне забезпечення віртуалізації інтелектуального бізнесу.

Завдання до самостійної роботи

1. Наведіть приклади віртуалізації інтелектуального бізнесу.

2. Проаналізуйте сучасні форми проведення робіт зі створення інтелектуальної продукції.

3. Охарактеризуйте інформаційно-технічне забезпечення віртуалізації інтелектуального бізнесу.

Рекомендована література

[1,2,20,21,25,30]

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 129; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!