У тому контексті, в якому він представлений в уривку, агностицизм означає -



A) невіра в існування Бога

B) відмова від прийняття рішення щодо можливості існування чудес

C) що ставка на існування Бога є більш вигідною, ніж протилежна ставка

D) що ступінь ймовірності звершення чудес виключно низька

ANSWER: B

 

Ставка, яку пропонує зробити Паскаль -

A) випливає з його віри в Бога

B) ґрунтується на користі, яку принесе людині ця ставка

C) дозволяє нескінченну відстрочку судження

D) допускає існування чудес

ANSWER: B

 

Які з позицій, описаних в уривку, заперечують існування чудес?

A) Тільки позиція Спінози.

B) Тільки позиція Г’юмa.

C) Тільки позиція Паскаля.

D) І позиція Спінози, і позиція Г’юмa.

ANSWER: A

 

Яке твердження найбільш точно відображає резюме цього тексту:

A) Кожен філософ, про якого йдеться у тексті, надавав аргументи на користь того, що дива можливі.

B) Всі філософи Нового часу визнавали існування «чудес», але пояснювали їх по-своєму.

C) Позиції філософів, які згадувалися у тесті, демонструють певну «шкалу» позицій від заперечення існування чудес до визнання їх існування поряд з законами природи.

D) Головна проблема, яку розв’язували філософи, згадані у тесті, є питання про статус та місце Бога в системі світу та його причетність до існування об’єктивних законів природи.

ANSWER: C

Текст А

(1)  Генна інженерія – це одна з форм біотехнології, яка ґрунтується на перенесенні певних генів від одного живого організму – рослини, тварини чи мікроорганізму – до іншого. Генетично модифікованими організмами (ГМО), або трансгенними, називають живі організми всіх видів, що містять штучно змінену послідовність розміщення окремих фрагментів ДНК.

(2)  Перевагою трансгенних сільськогосподарських культур є стійкість їх до препаратів гербіцидів, шкідників, несприятливих кліматичних умов, а також висока продуктивність та поживність. Використання генетично модифікованих організмів може допомогти вирішити низку найгостріших проблем у сільському господарстві: значно підвищити врожайність культурних рослин та уникнути втрат при їх зберіганні, покращити якості рослинних продуктів (збільшення вмісту вітамінів, інших корисних речовин з одночасним зменшенням вмісту залишків агрохімікатів), зменшити екологічне навантаження на навколишнє середовище за рахунок скорочення використання пестицидів, мінеральних добрив та інших агрохімікаті Генетично модифіковані продукти харчування покликані вирішити проблему голоду у країнах, що розвиваються.

(3)  Проте, поруч з очевидними перевагами вирощування трансгенних рослинних культур, існує ряд недоліків, насамперед пов’язаних з їх потенційною здатністю негативно впливати на біорізноманіття та здоров’я людини. Контролювати поширення генетично модифікованих рослин у природному середовищі досить важко. В довкіллі вони можуть стати джерелом своєрідного біологічного (генетичного) забруднення, витісняючи ендемічні та автохтонні для своєї області рослини. Пилок рослин може переноситися на великі відстані, запилюючи рослини близьких видів і переносячи в них свій генетичний матеріал. При цьому рослини, які були модифіковані як стійкі до гербіцидів і пестицидів, можуть передавати свої нові властивості диким видам, що може призвести до появи “супер-бур’янів”, стійких до даних препаратів Не можна виключати також можливості впливу генетично модифікованих рослин на видовий склад і чисельність ґрунтових бактерій, вірусів та тварин певного регіону, адже теоретично організм зі зміненим геномом є прототипом нового біологічного виду, який може порушити екологічну рівновагу .

(4)  Генетично модифіковані культури є малодослідженими, і невідомо, який вплив на здоров’я людини вони матимуть у довгостроковій перспективі. Основною реальною небезпекою при споживанні генетично модифікованих продуктів харчування, відомою на сьогоднішній день, є перенесення у новостворений організм генів, що відповідають за синтез білку з алергенними властивостями. Наприклад, перенесення генів бразильського горіху в сою з метою збільшення вмісту білку зробило її небезпечною для людей, що мали раніше алергію на горіхи. Маніпуляції з генами здатні збільшувати вміст природних рослинних токсинів в їжі або створити зовсім нові токсини за рахунок змін інтенсивності експресії інших генів генотипу організму-реціпієнта

(5)  Певну небезпеку становить також перенесення до мікроорганізмів генів резистентності (опірності) до антибіотиків, що може призвести до розвитку перехресної резистентності до антибіотиків у патогенних мікроорганізмів. Крім того, вирощування генетично модифікованих сортів рослинних культур може створити монополію на ринку сільськогосподарської продукції та зробити агросектор цілковито залежним від постачальників насіння та препаратів для обробки трансгенних рослин.

Текст Б

(6)  В Україні досі зберігається скептичне ставлення до ГМО. Насправді практично все, що ми їмо сьогодні, так чи інакше колись було генетично модифіковано. Чи варто пояснювати, чому яблука, груші, сливи з бабусиного саду більші й солодші, ніж дикі аналоги? Якщо змінилася ознака/властивість – значить зміна відбулася на генетичному рівні.

(7)  Генетичні мутації – давня й природна історія. Генетично модифікований організм – той, у генетичний код якого «вклеїли» чужий ген. По суті науковці не придумали нічого нового: вони «підглянули» механізм переносу генів у природи і відтворили його в лабораторії. Генетична інженерія покликана полегшити людям життя і підвищити його якість. Це і є відповідь на ключовий виклик сьогодення: як нагодувати постійно зростаюче населення планети, не завдаючи ще більшої шкоди навколишньому середовищу.

(8) Дискусії на тему ГМО зазвичай зводяться до співвідношення користь ‒ шкода (небезпека). Аргументів «за» ГМ-продукти та ГМ-технології достатньо багато. При вирощуванні ГМ-продуктів фермери можуть краще контролювати своє поле: зменшувати збитки від шкідників, перепадів температури й вологості, економити воду й енергію, тим самим знижуючи собівартість продукту. Стійкість до шкідників і змін клімату, підвищена врожайність, покращені смакові якості дають можливість нагодувати більше людей за ті ж гроші та якісно змінити харчування людей у бідних країнах.

(9) Ще вчені працюють над «банановими вакцинами». Це коли змінену форму вірусу вводять у молоде бананове дерево і генетичний матеріал вірусу швидко стає частиною клітин рослини. Дерево росте, а його клітини виробляють вірусні білки. Коли людина з’їдає шматок генетично модифікованого банана з вірусними білками, її імунна система створює антитіла й бореться з хворобою. Запускається той самий механізм, що й при звичній вакцинації. Якщо експеримент вдасться, то вакцину від гепатиту В або холери можна буде отримати, просто з’ївши банан. Це дуже зручне й дешеве «транспортування» і «зберігання» вакцини.

(10) Науковці навчилися добувати з ГМ-тварин рідкісні або дорогі білки, що використовують у медицині: наприклад, у 2011-му біологам вдалося «перенести» людський ген у ДНК корів і отримати молоко з «людськими» властивостями, яким можна догодовувати дітей та уникнути шлункових розладів і отруєнь. Генною інженерією науковці намагаються побороти епідемії й масові захворювання. Нещодавно вчені створили ГМ-бактерії для малярійних комарів, які знищують близько 85-98% збудників малярії людини.

(11) Крім того, генна інженерія має ще декоративне використання: вирощування газонної трави або квітів, а також флуоресцентних акваріумних рибок з геном медузи або паперового дерева з квадратним листям, що після висушування можна використовувати як папір для письмA)

(12) Здавалося б, вирощування трансгенних продуктів має явні переваги. Але низька освіченість споживачів і жорстка регуляція сфери – реєстраційні процедури, оцінка біобезпеки або банальні заборони – «з’їдають» їх усіх. Яка думка об'єднує ці тексти:

A) Використання продукції з генетично модифікованими організмами - допоможе боротися з голодом, багатьма хворобами, має декоративно-прикладне застосування.

B) Застосування продукції з генетично модифікованими організмами нанесе більше шкоди, ніж принесе користі.

C) Використання продукції з генетично модифікованими організмами - питання суперечливе.

D) Побоювання щодо використання продукції з генетично модифікованими організмами не мають жодних підстав.

ANSWER: C

 

З яким висловом з тексту Б НЕ погодився би автор тексту А:

A) При вирощуванні ГМ-продуктів фермери можуть краще контролювати своє поле: зменшувати збитки від шкідників, перепадів температури й вологості

B) Стійкість до шкідників і змін клімату, підвищена врожайність, покращені смакові якості дають можливість нагодувати більше людей за ті ж гроші та якісно змінити харчування людей у бідних країнах.

C) Здавалося б, вирощування трансгенних продуктів має явні переваги. Але низька освіченість споживачів і жорстка регуляція сфери – реєстраційні процедури, оцінка біобезпеки або банальні заборони – «з’їдають» їх усіх.

D) Генетично модифікований організм – той, у генетичний код якого «вклеїли» чужий ген. По суті науковці не придумали нічого нового: вони «підглянули» механізм переносу генів у природи і відтворили його в лабораторії.

ANSWER: C

 

В тексті А на відміну від тесту Б НЕ порушується проблема:

A) Проблема виникнення алергії.

B) Використання ГМ-тварин.

C) Економічна складова застосування продуктів з ГМО.

D) Вплив ГМ-продуктів на розвиток фармацевтичних продуктів.

ANSWER: B

Всі нижче наведені порівняльні характеристики текстів А і Б вірні, ОКРІМ:

A) Текст А значною мірою розкриває небезпеки застосування ГМ-продукції, а текст Б показує переваги застосування ГМ-продукції.

B) Текст А – науковий, текст Б – публіцистичний

C) В тексті А йдеться про ГМ-рослини, а в тексті Б ще йдеться про використання ГМ-тварин

D) В тексті А йдеться про можливість виникнення нових біологічних видів, а в тексті Б не обговорюється така можливість.

ANSWER: D

 

Співвідношення змістів текстів А та Б найбільш подібне (аналогічне) тому, як між собою пов’язані пари текстів, охарактеризовані в рядку:

A) Стаття, яка доводить, що використання природних добрив (перегній та под.) у сільському господарстві дає не лише переваги, а може бути шкідливим або навіть руйнівним // стаття, яка доводить, що внесення в ґрунт природних і мінеральних добрив дає позитивний ефект та критикує побоювання щодо їх використання;

B)Замітка, яка критикує реформування системи охорони здоров’я на підставі аналізу нормативно-правової бази щодо цієї реформи // стаття, яка маніпулює громадською думкою в питанні реформи системи охорони здоров'я шляхом апеляції до прикладів успішних традиційних лікарень;

C)Критичний огляд останніх досліджень щодо криміногенної ситуації в країні, які підтверджують тезу про дієвість поліції у сфері попередження протиправної поведінки громадян // стаття, яка високо оцінює діяльність поліції, указуючи, що саме поліція є найефективнішою силою в правоохоронній системі;

D)Висновок комісії щодо негативності поправок до закону про електроенергію, які передбачають застосування так званого «зеленого тарифу» для підтримки функціонування сміттєспалювальних заводів // стаття, яка доводить, що без «зеленого тарифу» сміттєспалювальні заводи не зможуть допомогти подолати проблему сміття в країні.

ANSWER: A

 

 

Варіант 3

Походження гри в шахи є предметом суперечок, і її винахід приписують різним регіонам стародавнього світу, зокрема Китаю, Індії, Єгипту і Персії. Деякі дослідники вважають, що шахи походять від індійської настільної гри чатуранга, яка поширилася і набула різні варіації в країнах Сходу, зокрема сянцзи в Китаї і макрук в Таїланді та Камбоджі. Інші дослідники вважають, що шахи походять від гри сянцзи, яка, за їхніми словами, була винайдена в Китаї ще в 2-му столітті до н. е.

Відповідно до даного уривку, яке з наступних тверджень щодо гри сянцзи, є вірним?

A) Усі дослідники сходяться на думці про те, що це оригінальна китайська гра, і що з неї розвинулися як індійська гра чатуранга, так і шахи.

B) Всі дослідники сходяться на думці про те, що з усіх стародавніх східноазіатських ігор вона найбільше нагадує шахи.

C) Деякі дослідники вважають, що вона розвинулася з декількох різних східноазіатських ігор, в той час як інші вважають, що вона є їх джерелом.

D) Деякі дослідники вважають, що вона є варіантом індійської гри чатуранга, в той час як інші вважають, що вона є оригінальною китайською грою.

ANSWER: D

Галя, Дана, Валя і Анна - чотири подруги. Є чотири твердження: 1) Галя навчається в одному класі з Даною. 2) Дана вчиться в одному класі з Ганною.  3) Анна навчається в одному класі з Валею. 4) Валя вчиться в одному класі з Галею.


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 1358; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!