Неправильні положення плода



 

Під неправильними положеннями плода розуміють такі розміщення його в матці, коли повздовжня вісь плода не співпадає з повздовжньою віссю тіла матері.

Дана патологія зустрічається у всіх видів тварин і є найважчим ускладненням ро-дів, які часто супроводжуються загибеллю плода або ж серйозними погіршеннями здоров’я матері.

Неправильне положення буває вертикальним або поперечним.

 

Поперечне положення з черевним передлежанням. При даному положенні плід буває розміщений поперек матки, а всі чотири його кінцівки вклинюються в родові шляхи. Зустрічається це частіше у кобил, рідше у корів.

Діагноз. При внутрішньому дослідженні родових шляхів виявляють всі чотири кінцівки і черевну стінку плода, направлену до входу в тазову порожнину. Голова плода при цьому не промацується, оскільки вона знаходиться в глибині матки.

Надання допомоги. Перш за все слід встановити, які кінцівки є грудними, а які – тазовими і яка частина тулуба (передня чи задня) лежить ближче до входу в тазову порожнину. Якщо ближче розміщені грудні кінцівки і голова, то перш за все на них необхідно накласти акушерські петлі і, підтягуючи за них, відштовхнути тазову час-тину плода у матку, перевести його у повздовжнє положення. Одночасно потрібно надати плодові верхньої позиції і дістати його.

У овець і кіз виправлення поперечного положення проводять аналогічно – спо-чатку накладають петлі на тазові чи грудні кінцівки, відштовхуючи протилежні кінцівки в матку, і витягу-ють за петлі плід.

У свиней при даному

 


 

А Б

 

Рис. 116. Поперечне положення із спинним (А) та черев-ним (Б) передлежанням.


положенні виправити плід легко при умові, коли рука акушера входить в родові шляхи. Відштовхуючи пе-редню частину плода, виво-дять його назовні за тазові


 

 

380


Оперативне акушерство

 

 

кінцівки. Якщо рука не входить в родові шляхи, то плід доводиться витягувати гачком по частинах.

Поперечне положення із спинним передлежанням. При такому положенні плід лежить розміщений у матці поперек її повздовжньої осі спиною до входу в тазову по-рожнину. Іноді передні кінцівки і голова лежать в одному розі, а тазові кінцівки – в другому. Таке положення зустрічається дуже рідко.

Діагноз. При внутрішньому дослідженні рукою знаходять розірвані плодові обо-лонки, перед входом у тазову порожнину промацують спину чи холку плода. У таких випадках спочатку буває важко поставити діагноз, а іноді можна просто розгубитися, оскільки ні кінцівки, ні голова не промацується, а лише кулясте утворення, тому по-трібне ретельне дослідження.

Надання допомоги. У великих тварин захоплюють плід за спину за допомогою гострих гачків і намагаються повернути його тазовою ділянкою до входу в тазову по-рожнину. Після цього вводять тазові кінцівки у родові шляхи і виводять плід.

Якщо передня частина тулуба плода розміщена ближче до входу у тазовупорожни-ну ніж задня, тоді накладають шарнірні гачки на ділянку вийної зв’язки вздовж шиї і поступово повертають плід, і намагаються вправити його голову та передні кінцівки у родові шляхи. Але при даній патології успіх приносить переважно тільки фетотомія.

У овець і кіз при широкому тазі вводять руку в матку, захоплюють плід за тазові чи грудні кінцівки, підіймають самку за ділянку стегон, вводять кінцівки плода в родові шляхи і видаляють його. Якщо таким методом не вдається досягти успіху при вузько-му тазі, то витягують плід гачками, особливо коли він мертвий.

Вертикальне положення із спинним передлежанням. При цьому положенні плід буває розміщеним спиною до входу в тазову порожнину, причому голова та кінцівки плода бувають повернуті в протилежний бік і не промацуються. Вертикальне поло-ження із спинним передлежанням зустрічається рідко у кобил, корів, овець та кіз.

Надання допомоги. У великих тварин для виправлення такого положення необхід-но витягнути до входу в тазову порожнину голівку і передні кінцівки плода. Для цього намагаються наклас-

ти акушерські петлі або гострі гачки на його голівку і передні кінцівки, або гострі


гачки – під потиличну зв’язку і втягнути пе-редню частину плода у тазову порожнину. Після такого виправ-лення голови і пере-дніх кінцівок плід легко витягується.


 

А Б

 

Рис. 117. Вертикальне положення із спинним (А) та черевним (Б) передлежанням.


 

 

381


Розділ 12

 

 

Якщо не вдається зафіксувати петлями голову та кінцівки плода, тоді виконують фетотомію.

У овець і кіз в подібному ви-падку вводять руку в матку, захо-плюють за передні кінцівки і на-

правляють їх у родові шляхи. По- А тім вводять в них голівку плода.

 

При потребі накладають петлю і витягують плід. Якщо рукуввести в матку не можливо, тоді користу-ються гачками. При цьому тазову частину тіла роділлі припідійма-ють, що до певної міри полегшує надання родової допомоги.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 36; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!