Неправильне розміщення голови.



 

Заворот голови плода на бік. Заворот голови на бік часто буває наслідкомнеправиль-ногонадання акушерської допомоги коли починають тягнути за виступаючі кінцівки пло-да, а шийка матки ще повністю не розкрилася. Заворот голови може також виникати при бурхливих переймах, коли голова плода не встигає прийняти нормальне розміщення.

Діагноз. При внутрішньому дослідженні роділлі у просвіті її піхви виявляють пе-редні кінцівки плода, одна з яких буває коротшою (це та кінцівка, у бік якої завернута

 

 


Оперативне акушерство

 

 

голова). При детальнішому до-слідженні виявляють головне пе-редлежання і зігнуту шию. Інко-ли голова плода перекручується, тоді нижня щелепа плода виявля-ється зверху. Слід мати на увазі, що пропальпувати голівку плода введеною глибоко в матку рукою вдається лише у корів, а у кобил зробити це неможливо.

Надання допомоги. Спочатку накладають петлі на передні кін-цівки плода, а якщо можливо, то й на голову, відштовхують плід у матку і намагаються дістати рукою

до очних орбіт. Повертають по- Рис.104. Заворот голови плода на бік. ступово пальцями голову плода до

входу в таз. Якщо це зробити не-

можливо, то за допомогою петлепровідника обводять навколо шиї мотузку і при одно-часному відштовхуванні плода наближають його голову до входу в таз настільки, щоб можна було накласти петлю на нижню щелепу. Тягнучи за мотузку, одночасно відштов-хують плід у матку, а голову повертають до входу в таз. При неможливості виправити голову застосовують фето-

томію чи кесарів розтин.

У овець і кіз в подібному випадку спочатку наклада-ють петлі на кінцівки, при-підіймають задню частину тулуба, вводять руку у ро-

дові шляхи, відштовхують А Б кінцівку в матку, згинаючи

її у карпальному суглобі, і тоді відштовхують плід у матку. Захоплюють голів-ку плода і вправляють її у

тазову порожнину. Після

цього тягнуть за кінцівки та В Г голівку і виводять плід.

 


Опускання голови вниз. За характером прояву, опус-кання голови може бути різ-


 

Рис. 105. Виправлення бокового розміщення голови плода: А – рукою; Б – за допомогою акушерської мотузки; В – акушерської об-

 

ротьки; Г – очних гачків.


 

 


Розділ 12

 

 

ногоступеня. Найлегшою формою євпи-рання мордочкою теляти у передній край тазового з’єднання, і вклинювання в та-зову порожнину тільки потилиці плода. Такуформу опускання голови називають тім’яним розміщенням голови. Подібну клініку спостерігають при водянці голо-ви плода. Внаслідок сильних потуг і пе-рейм череп плода вклинюється у тазову порожнину, голова сильно нагинається під нижній край шиї і тоді виникає поти-личне передлежання. У таких випадках опускання голови може бути ще глиб-шим і вона може досягати грудної кістки плода. Першопричиною такої патології переважно є неправильне та передчас-

Рис.106. Опускання голови вниз. не підтягування плода за кінцівки, коли шийка матки ще не повністю розкрита.

Діагноз. При вагінальному дослідженні пальпують грудні кінцівки в родових шля-хах і опущену вниз між ними голівку, яка впирається у передній край тазової по-рожнини. Якщо голівка опускається глибоко, то у корів можна рукою дотягнутися до мордочки теляти і зафіксувати її, а у кобил рука в подібному випадку досягає тільки


до вух та очей лошати.

 

А


 

 

Надання допомоги. У корів при тім’яному розміщенні го-лівки плода треба ввести руку в родові шляхи між передніми кінцівками, накласти петлю на нижню щелепу теляти, випра-вити розміщення голови і на-правити її у тазову порожнину.


 

У важких випадках акушеру

 


 

 

Б

 

 

В


слід спробувати захопити паль-цями голівку плода за орбіти, припідіймаючи її над кінцівка-ми і відштовхуючи лобну час-тину назад, виправити заворот мордочки і направити її у родо-


 


 

Рис. 107. Виправлення опущеної голови плода донизу: А – рукою; Б і В – за допомогою костура Кюна (Б – відштовхування

 

потилиці; В – витягування лицевої частини черепа).


ві шляхи.

Якщо виправити заверну-ту голівку не вдається, а плід


 

 

372


Оперативне акушерство

 

 

мертвий, то треба негайно робити фе-тотомію.

Овець і кіз при даній патології по-вертають на спину, припідіймають тазо-ву частину тіла і вводять в матку слизові відвари чи рослинну олію; потім вво-дять руку в родові шляхи, захоплюють голівку плода і втягують її в порожнину таза. Якщо ж неможливо ввести руку в матку, то вводять її наскільки це вдаєть-ся, захоплюючи пальцями за орбіти, від-штовхують плід у матку, спрямовують голівку у тазову порожнину і витягують плід за кінцівки.

У свиней плід з опущеною вниз го-ловою переважно буває мертвим. Якщо

захоплюють мордочку плода, виправля-
вдається ввести руку в родові шляхи, то Рис.108. Закидання голови плода на спину.

 

ють голівку та виводять у родові шляхи.

 

Закидання голови на спину. Цей вид патології родів, коли голова плода запро-кидається назад, трапляється рідко.

Діагноз. При внутрішньому дослідженні родових шляхів у них виявляють передні кінцівки плода. Проводячи руку далі, впираються в підгрудок та нижній край шиї плода, а тоді намацують його нижню щелепу, звернену догори.

Надання допомоги. У корів та кобил вводять у родові шляхи акушерський кос-тиль, впирають у підгрудок плода і відштовхують його назад. Одночасно захоплюють рукою за нижню щелепу плода, зміщують її вліво і вправо, намагаються надати шиї та голові нормального положення і направити до виходу. Якщо рукою це зробити не вда-ється, то застосовують очні гачки та петлі. При неможливості виправлення закидання голови на спину приступають до фетотомії.

У овець і кіз, якщо вдається ввести руку у родові шляхи, обережно відштовхують плід у матку і повертають голову в нормальне положення. Якщо ж рука входить в матку недостатньо, то намагаються захопити гачками за орбіту, відштовхнути плід за передні кінцівки назад, а другою рукою обережно підтягнути за гачки голівку і скерувати до виходу.

Скручування шиї. Скручування шиї плода буває у кобил і дуже рідко у інших видів тварин.

Діагноз. В родові шляхи вклинилися кінцівки плода, а голова та нижня щелепа направлена набік або вверх.

Надання допомоги. Накладають петлі на кінцівки плода і відштовхують йоговмат-ку; одночасно повертають головуплода навколо повздовжньої осі. Інколи можна зафік-сувати плід нерухомо і повернути тулуб матері як це роблять при скручуванні матки.

 

 


Розділ 12

 

 

Неправильне розміщення передніх кінцівок

 

Згинання кінцівок у карпальних суглобах (карпальне передлежання кінцівки). Дана патологія характеризується одностороннім чи двостороннім згинанням кінці-вок у карпальних суглобах. При цьому збільшується об’єм плечового пояса плода. Причиною такої патології є слабкі скорочення матки та недостатня реакція плода на перебіг родів, тому плід вклинюється у родові шляхи в такому положенні, як він був


у матці протягом вагітності.

 

 

А

 

Б

 

В

 

Рис. 109. Згинання кінцівок у карпаль-ному (А), ліктьовому (Б) та плечовому (В) суглобах.


 

 

Діагноз. Ввівши руку в родові шляхи знаходять одну чи дві кінцівки плода зігну-тими в карпальному суглобі, які переважно розміщені перед входом у тазову порожни-ну і перешкоджають переміщенню плода.

Надання допомоги. Спочатку фіксують петлею правильно розміщену ніжку, а тоді приступають до виправлення зігнутої кін-цівки, послідовно захоплюють п’ясну кіст-ку чи путовий суглоб, а за ним копитце. Якщо досягти до копитця не можливо, то фіксують кінцівку петлею під п’ястям або на передпліччі, сильно її підтягують і на-магаються підвести руку під копитця. При необхідності плід відштовхують у матку. Якщо плід мертвий, то тоді доцільно про-вести ампутацію кінцівки по лінії карпаль-ного суглобу.

Згинання кінцівки в ліктьовому су-глобі. Якщо під час родів кінцівка плода неповністю вирівняна, то вона згинається у ліктьовому і плечовому суглобах. При цьому плечова кістка набуває вертикаль-ного положення, внаслідок чого зростає об’єм плечового поясу, що і є причиною за-тягування родів. Обидві кінцівки і голівка плода виявляються розміщеними на рівні копитець, оскільки ліктьовий і плечовий суглоб зігнуті.

Діагноз. Не дивлячись на наявність ак-тивних перейм і потуг роди затягуються.

Надання допомоги. При дослідженні розміщення плода накладають на кінцівки акушерські петлі, рукою або костилем від-


 

 

374


Оперативне акушерство

 

 

2

 

 

А Б

 

 

1 В

 

 

Рис. 110. Виправлення кінцівки плода, зігнутої у карпальному суглобі:

 

А – рукою; Б – за допомогою акушерської мотузки; В – костура Кюна (1 – відштовхування карпального суглоба; 2 – витягування копитця).

 

 

штовхують плід у матку, а помічник в цей час повинен підтягувати кінцівки та голову і сприяти народженню плода.

У овець та кіз при накладанні акушерських петель на кінцівки та голову, необхід-но припідняти тазову ділянку тіла роділлі догори, плід припідняти за кінцівки, а тоді витягнути його.

Згинання кінцівки у плечовому суглобі. Така патологія розміщення однієї чи двох передніх кінцівок переважно спостерігається у кобил, але може бути і у інших видів тварин. У свиней таке членорозміщення не вважається патологією, у звичайних умовах такі плоди у свиней народжуються без всякого затримання.

Діагноз. При дослідженні родових шляхів у них знаходять тільки голівку плода, а в глибині матки виявляють зігнуті у плечових суглобах кінцівки.

Надання допомоги. Зафіксувавши голівку теляти, відштовхують плід у матку і за-хоплюють рукою кінцівку за зап’ясний суглоб зігнутої кінцівки. Поступово підтя-гуючи кінцівку, її спочатку згинають у зап’ясті, а тоді захоплюють рукою копитце і виправляють кінцівку. Після виправлення і фіксації однієї кінцівки приступають до виправлення другої. Якщо плід мертвий, то проводять фетотомію.

У овець і кіз можна надавати допомогу без виправлення кінцівок. Для цього аку-шерську петлю накладають на голівку так, щоб вона пройшла поза вушними ракови-нами, а кінці її скручують під щелепами. Тягнучи за петлі, витягують плід назовні.

 


Розділ 12

 

 

Потиличне розміщення кінці-вок. При цьому обидві передні кінців-ки плода знаходяться над вклиненою в таз його голівкою, а путові суглоби кінцівок прилягають до потилиці. Така патологія частіше зустрічається у кобил. Внаслідок надмірних потуг і перейм вона створює велику небез-пеку щодо розриву стінки піхви і на-віть нижньої стінки прямої кишки.

слідженні виявляют одну чи дві кін-
Діагноз. При вагінальному до- Рис.111. Потиличне розміщення кінцівок. цівки, розміщені наьпотилиці плода,

переважно схрещені.

 

Надання допомоги. При потиличному розміщенні кінцівок спочатку фіксують го-лівку плода і відштовхують назад, потім кожну кінцівку знімають з потилиці, накла-дають на неї петлю і тягнуть в косому напрямі, дещо вниз, відштовхуючи одночасно голівку плода і знімають кінцівки з потилиці вниз під голівку. При потиличному роз-міщенні кінцівок стежать за тим, щоб, виправляючи розміщення однієї кінцівки, не травмувати іншою дорсальну стінку піхви. Або ж можна відштовхнути плід у матку (тоді кінцівки легко займають нормальне положення) і за накладені акушерські петлі витягнути плід.

 

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 24; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!