D. Гіперфункції аденогіпофізу 24 страница



145. У хворого після отруєння солями важких металів спостерігається негазовий ацидоз, pH сечі до 6.0, глікозурія без гіперглікемії, поліурія, натрійурез. Яка із структур імовірніше пошкоджена?

A. В - клітини острівців Лангерганса

B. Клубочки нефронів

C. Канальці нефронів

D. Ядра гіпоталамусу

E. Кора наднирників

146. В експерименті встановлено, що потенціал спокою (ПС) клітини змінився з 80 до 90 mV. Збільшення концентрації яких іонів є найбільш імовірною причиною такої зміни ПС?

A. Калію в позаклітинному розчині.

B. Натрію в позаклітинному розчині.

C. Хлору в позаклітинному розчині.

D. Калію в клітині.

E. Натрію в клітині.

147. У дівчини 20 років спостерігається тяга до наркотиків опіїдної групи. Але вона категорично заперечує залежність від ліків. Введення якого з перерахованих препаратів дозволить виявити наркоманію у пацієнтки?

A. Морфін.

B. Налоксон.

C. Пентазоцин.

D. Промедол.

E. Фетаніл.

148. Юнак 20 років скаржиться на головний біль, погіршення зору, м'язову слабкість. Об'єктивно: зріст 2.00 м, вага 80 кг, довгі кінцівки, кіфоз. Рентгенологічно - розширення турецького сідла, статевий хроматин відсутній. Який патогенетичний механізм є найбільш вірогідним у виникненні гігантизму у юнака?

A. Надлишок соматотропіну

B. Надлишок соматоліберіну

C. Збільшений синтез соматомедінів

D. Дефіцит тестостерону

E. Хромосомні мутації

149. У плазмi кровi хворого виявлено 0,3 ммоль/л сечової кислоти, вмiст залишкового азоту 45 ммоль/л. Який Ваш висновок щодо стану хворого?

A. Гіперпротеїнемія.

B. Гiпопротеїнемiя.

C. Гіперурікемія.

D. Продукцiйна азотемiя.

E. Ретенцiйна азотемiя.

150. Хворому з нестабільною стенокардією показане застосування антиоксидантів. Який препарат буде найкращим?

A. Кальцію пантотенат.

B. Піридоксин.

C. Рибофлавін.

D. Тіаміну бромід.

E. Токоферол.

151. В фiзiотерапiї для мicцевого прогрiвання тканин використовують високочастотнi (ВЧ) змiни електричного струму високої напруги. Чому iмпульси ВЧ не викликають збудження клітин?

A. Викликають гiперполярiзацію мембрани.

B. Діють короткий час.

C. Знижують активнiсть ацетiлхолiнестерази.

D. Є змiнним струмом.

E. Мають невелику поширеннiсть.

152. Лікар - стоматолог перш ніж видалити зуб з'ясував, що у хворого є алергія до новокаїну. Яким препаратом можна провести йому місцеву анестезію?

A. Анестезин.

B. Бупівокаін.

C. Дикаїн.

D. Лідокаїн.

E. Кокаїн.

153. Проводять позаклітинну біполярну реєстрацію сумарного потенціалу дії (ПД) нервового стовбура. Перша фаза ПД має більшу амплітуду і меншу тривалість, ніж друга. Причиною цього є те, що волокна, які входять до складу стовбура, мають різний (різну):

A. Амплітуду ПД.

B. Пороговий потенціал.

C. Потенціал спокою.

D. Тривалість ПД.

E. Швидкість проведення.

154. Чоловік 26 років скаржиться на голодні та нічні болі у животі, печія протягом останніх 3 місяців. Проведена гастродуоденоскопія. Виявлена виразка цибулини 12-палої кишки. В якій ділянці передньої черевної стінки найбільш імовірно буде виявлена болісність при пальпації?

A. R. abdominalis lateralis dextra.

B. R. epigastrica.

C. R. hypochondriaca dextra.

D. R. hypochondriaca sinistra.

E. R. umbilicalis.

155. Жінка 43 років хворіє на туберкульоз легень. Після лікування ізоніазидом з'явились ознаки недостатності вітамину В6: нудота, блювання, поліневіт та пелагроподібний дерматит. Порушення якого процесу може визвати такий стан?

A. Обміну амінокислот.

B. Процесу трансляції.

C. Синтезу гликогена.

D. Тканевого дихання.

E. ЦТК.

156. У прозектуру був доставлений труп чоловіка 46 років, який понад 20 років хворів на туберкульоз. При розтині тіла - обидві легені деформовані. У верхніх частках - по декілька порожнин з некротичним детритом; внутрішня поверхня порожнин має трабекулярний вигляд. Стінка порожнини при мікроскопічному дослідженні складається з грануляційної тканини по внутрішній поверхні, за якою разташований шар волокнистої сполучної тканини.

Який з нижеперелічених діагнозів вірогідніше відтворює описану морфологічну картину?

A. Бронхоектатична хвороба.

B. Хронічний абсцес легень.

C. Фіброзно-кавернозний туберкульоз.

D. Гострий абсцес легень.

E. Гострий кавернозний туберкульоз.

157. Чоловік 30 років випадково випив півсклянки антифрізу. Через 32 години він помер від ниркової недостатності. При розтині знайдено збільшені нирки з напруженою фіброзною капсулою, яка легко знімалася. Корковий шар блідо-сірий, піраміди темно-червоні, в інтермедіарній зоні та у нирковій мисці вогнищеві крововиливи. Гістологічно - дистрофія та некроз епітелію звивистих канальців, місцями з деструкцією базальних мембран переважно дистальних канальців, циліндри у просвітах канальців на різних рівнях нефронів, набряк інтерстицію, лейкоцитарна інфільтрація його та крововиливи. У порожнинах клубочкових капсул - накопичення ультрафільтрату.

Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?

A. Гострий гломерулонефрит.

B. Оліго-анурічна стадія гострої ниркової недостатності.

C. Шокова стадія гострої ниркової недостатності.

D. Пієлонефрит.

E. Гемолітична нирка.

158. У лікарню швидкої допомоги поступив чоловік 63 років з явищами колапсу. Для лікування гипотензії лікар обрав норадреналін, що був успішно введений внутрішньовенно. Який механізм дії цього засобу?

A. Активація альфа1-адренорецепторів.

B. Активація альфа2-адренорецепторів.

C. Активація бета-адренорецепторів.

D. Активація дофаминових рецепторів.

E. Блокада м-холінорецепторів.

159. Чоловік 66 років помер на 3 день захворювання від гострого масивного трансмурального інфаркта міокарду лівого шлуночку серця. Підчас секції знайдено, що стінка лівої вінцевої артерії значно потовщена, ріжеться з хрустом, просвіт звужений, заповнений бурувато-сірими масами. Які мікроскопічні зміни привели до розвитку інфаркту міокарду в цьому випадку.

A. Склероз інтими

B. Атероматоз

C. Атерокальциноз

D. Тромбоз

E. Виразкування

160. У хворого пiсля кровотечi змiнюється спiввiдношення мiж пентозофосфатним та глiколiтичним шляхами обмiну вуглеводiв. Активнiсть яких ферментiв доцiльно дослiдити для пiдтвердження цього?

A. Гексокiнази.

B. Глюкокiнази.

C. Глюкозо-6-фосфатази.

D. Глюкозо-6-фосфат дегiдрогенази.

E. Фосфоглюкомутази.

161. Хлопчик 1,5 місяцев відмовляється від грудей. Об'єктивно: підвищеної температури немає, але дитина неспокійна; відмічається утруднення носового дихання, незначні слизові виділення з носу. Які анатомичні особливості побудови носової порожнини у дитини ускладнюють протікання запального процесу?

A. Звивисті носові ходи.

B. М'які хрящі носу.

C. Відсутність нижнього носового ходу.

D. Недостатній розвиток придаткових пазух носу.

E. Узість носових ходів.

162. 42-річний чоловік знаходився у пульмонологічному відділку. Захворів гостро після перео- холодження. Помер від серцево-дихальної недостатності. Під час розтину померлого виявлено, що права легеня збільшена у розмірах, печінкової щільності, важка, на плеврі має значні фібринозні накладення. На розрізі легеня сірого кольору, зерниста, з поверхні стікає каламутна рідина. При гістологічному дослідженні виявлена картина гострого запалення з наявністю у просвітах альвеол гнійно-фібринозного ексудату. Який з перелічених діагнозів найбільш ймовірний?

A. Інтерстиційна межальвеолярна пневмонія

B. Стрептококова пневмонія

C. Крупозна пневмонія

D. Стафілококова бронхопневмонія

E. Ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт

163. При розтинi прямої та сигмовидної кишки померлого на слизовiй оболонцi виявлена плiвка коричнево-зеленого кольору, щiльно закрiплена, стiнка кишки потовщена, просвiт рiзко звужений. Про яке захворювання слiд думати?

A. дизентерія

B. холера

C. черевний тиф

D. сальмонельоз

E. iєрсiнiоз

164. У дослiдного внутришньолегеневий тиск 758мм рт.cт, тиск в мiжплевральнiй щiлинi 730 мм рт.ст. Яка це стадiя (фаза) дихання?

A. Глибокий вдих.

B. Глибокий видих.

C. Нормальний вдих.

D. Нормальний видих.

E. Пауза мiж вдихом i видихом.

165. У дитини 8 місяців знайдено відставання в розумовому та фізичному розвитку. Яку амінокислоту необхідно виключити з іжі дитини?

A. Гістидин.

B. Лейцин.

C. Тирозин.

D. Триптофан.

E. Фенілаланин.

166. Чоловік 45 років при виробничій травмі пошкодив задню ділянку лівого ліктьового суглоба. Об'єктивно: затруднено згибання передпліччя. Які м'язи ймовірніше усього ушкоджені?

A. M.brachioradialis, m.anconeus.

B. M.biceps brachii.

C. M.biceps brachii, m.anconeus.

D. M.triceps brachii.

E. M.triceps brachii, m.anconeus.

167. Чоловіка 60 років турбують часті випорожнення (до 8 раз на день). При бактеріологічному дослідженні - патогенна флора в кишечнику відсутня. Який препарат найбільш доцільно використати для зменшення перистальтики в даному випадку?

A. імодіум.

B. омнопон.

C. пентазоцин.

D. порошок опію.

E. промедол.

168. В гінекологічний відділок поступила жінка 43 років із матковою кровотечею. Проведено вишк- рябання порожнини матки. При мікроскопічному дослідженні біопату - слизова оболонка матки відповідає фазі проліферації менструального циклу, залози видовжені, з сосочковими виростами, місцями утворюють залозисті кисти. Який із перелічених діагнозів найбільш імовірний?

A. Пухлина тіла матки.

B. Порушена вагітність.

C. Залозиста гіперплазія ендометрію.

D. Полип ендометрію.

E. Ендометрит.

169. При обстеженні крові на активність AcAT та АлАТ у хворого, який скаржиться на біль у грудях та верхній частині живота. Отримані такі результати: активність АсАТ - 1,2 ммоль/л, АлАТ - 0,9 ммоль/л. Яке захворювання можна передбачити у цього хворого?

A. Гострий інфекційний гепатит.

B. Гострий панкреатит.

C. Інфаркт міокарду.

D. Хронічний гепатит.

E. Цироз печінки.

170. При рядi неврологiчних захворювань порушується передача нервового iмпульсу на рiвнi нервово-м'язового синапсу. Що може бути причиною цього порушення?

A. Збiльшення кількості квантiв ацетилхолiну.

B. Iнактивацiя калiєвих каналiв постсинаптичної мембрани.

C. Iнактивацiя натрiєвих каналiв постсинаптичної мембрани.

D. Пiдвищення активностi ацетилхолiнестерази.

E. Пiдвищення проникностi пресинаптичної мембрани для iонiв кальцiю.

171. У хворого на гіпертонічну хворобу підвищений рівень реніну у плазмі крові. Якій фармакологічній групі засобів треба віддати перевагу для його лікування?

A. Альфа1-адреноблокатори.

B. Антагоністи іонів кальцію.

C. Діуретики.

D. Інгібітори АПФ.

E. Симпатолітики.

172. Юнак 18 років доставлений в лікарню з ознаками внутрішньої кровотечі. Під час гри в футбол отримав удар в ділянку лівого підребер'я. Ушкодження якого з органів, що проектуються в дану ділянку, може спричинити сильну кровотечу?

A. Cauda pancreatis.

B. Fundus ventriculi.

C. Flexura coli sinistra.

D. Lien.

E. Ren sinistra.

173. У чоловіка 52 років при піднятті надмірної ваги відмічається грижове вип'ячування у правій здухвинній ділянці. Через які анатомичні утворення ймовірніше всього виникло грижове вип'ячування?

A. Anulus unbilicalis.

B. Anulus femoralis.

C. Canalis inquinalis.

D. Linea alba.

E. Lig.inquinalis.

174. У хворого в анамнезі відмічено тривалий ріст кінцівок, подовжені "паукоподібні" пальці, дефекти кришталика ока, аномалії серцево-судинної системи. Інтелект у нормі. Які фенотипні ознаки можуть з'явитися у цього хворого:

A. Розщеплення м'якого та твердого піднебіння.

B. Порушення розвитку з'єднувальної тканини.

C. Недорозвинений гонад.

D. Плоскаве обличчя та широке перенісся.

E. Недорозвинення нижньої щелепи.

175. У людини з медикаментозним отруєнням спостергається відсутність свідоміості, міоз та посилення спінальних моносинаптичних рефлексів. Яка сполука могла спричинити отруєння?

A. Аміназін.

B. Діазепам.

C. Дімедрол.

D. Етамінал-натрій.

E. Морфин.

176. При високих дозах ультрафіолетового випромінювання має місце некроз клітин. Які реакції лежать в основі цих змін?

A. Гідроліз білків.

B. Гідроліз ліпідів

C. Декарбоксилювання амінокислот.

D. Перекисне окислення ліпідів.

E. Окислення вуглеводів.

177. У кровi та сечi пацiєнта пiдвищена концентрацiя солей амонiю та цитрулiну. Про порушення якого процесу це свiдчить?

A. Бiосинтезу бiлка

B. Ниркової реабсорбцiї

C. Ниркової фiльтрацiї

D. Розпаду гемоглобiна

E. Сечовиноутворення.

178. У хворого з нирковою недостатністю порушується синтез гемопоетину, що продукується в нирках. Розвиток яких формених елементів крові порушується ?

A. Еритроцитів.

B. Гранулоцитів.

C. Тромбоцитів.

D. В-лімфоцитів

E. Т-лімфоцитів

179. У хворого з вираженою анемією і алергічними проявами у фекаліях виявлені маленькі рухомі черв'ячки червоного кольору, величиною 1 см. Яка хвороба найбільш імовірна?

A. Трихоцефальоз

B. Трихінельоз

C. Аскаридоз

D. Анкілостомоз

E. Дракункульоз

180. Підліток 15 років скаржиться на свербіння між пальцями рук та на животі, яке посилюється вночі. При огляді на шкірі були виявлені тоненькі смужки сірого кольору і дрібненький висип. Вкажіть найбільш вірогідного збудника цієї хвороби:

A. Sarcoptes scabiei

B. Ixodes ricinus

C. Ornithodorus papillipes

D. Dermacentor pictus

E. Ixodes persulcatus

181. Які центри можуть пошкодитися внаслідок інсульту в ділянці лобової частки великого мозку?

A. Аналізатор шкірної чутливості.

B. Руховий аналізатор.

C. Центр зору.

D. Центр слуху.

E. Центр стереоґнозії.

182. У лікарню поступила робітниця хімічного підприємства з ознаками отруєння. У волоссі цієї жінки знайдено підвищену концентрацію арсенату, який, як відомо, окислює ліпоєву кислоту. Порушення якого процесу є найімовірніше причиною отруєння?

A. Дезамінування амінокислот.

B. Синтезу глікогену.

C. Синтезу жирних кислот.

D. Трансамінування амінокислот.

E. Циклу трикарбонових кислот.

183. У чоловіка 60 років під час операції видалення жовчного міхура випадково розсічена зв'язка, з місця розсічення якої з'явилася жовч, змішана з кров'ю. Яка зв'язка ймовірніше всього ушкоджена?

A. Lig.coronarium hepatis.

B. Lig.trangulare dextrum.

C. Lig.trangulare sinistrum.

D. Lig.hepatogastricum.

E. Lig.hepatoduodenale.

184. Експериментальній тварині з метою відтворення гарячки ввели пірогенал. Який механізм запускає процес підвищення температури при цьому?

A. Активація нескоротливого термогенезу.

B. Активація скоротливого термогенезу.

C. Зменшення тепловіддачі.

D. Підвищення установочної точки нейронів терморегуляторного центру.

E. Роз'єднання тканинного дихання та окислювального фосфорилювання.

185. До дитячої лiкарнi поступила дитина 6 рокiв з вродженою вадою серця, дефектом обличчя, вiдсутнiстю щитовидної та вилочкової залоз, вiдсутнiстю Т-лiмфоцитiв в кровi. З якою спадковою патологією це пов'язано?

A. Синдром Дi Джорджи.

B. Синдром Луї-Барр.

C. Синдром Шерешевського-Тернера.

D. Хвороба Дауна.

E. Хвороба Брутона.

186. Хворий, що приймає сульфаніламідні препарати (САП), лікар рекомендував пити більше рідини, особливо лугової. З чим пов'язана ця рекомендація?

A. Ослаблюється утворення антигенів при взаімодії з білками.

B. Підсилюється біотрансформація.

C. Покращується виділення САП з жовчю.

D. Полегшується розчинність ацетильованих метаболітів САП.

E. Сповільнюється всмоктування.

187. В інфекційне відділення поступив хворий з діагнозом "грип". Для підтвердження діагнозу взято сироватку крові при поступленні через 7 днів. Результат визначення титру антитіл в реакції затримки гемаглютинації: I сироватка - анти А1-1:8, анти А2-1:8, II сироватка: анти А1 - 1:64, анти А2-1:16. Який висновок слід зробити на основі результатів дослідження?

A. Діагноз не підтверджено, антитіла анамнестичні

B. Діагноз сумнівний, реакцію повторити

C. Діагноз грипу підтверджено, серотип не встановлено

D. Діагноз підтверджено, серотип А2

E. Діагноз підтверджено, серотип А1

188. У хворого чоловіка 38 років відмічалось різке підвишення температури до 40oС. Через 4 дні з пониженням температури з`явився висип спочатку на обличчі (лоб, скроні), потім на тулубі та кінцівках. Висип на початку мав вигляд папул, які перетворювалися у везикули, утворюючи багатокамерні пухирі в епідермісі, потім-гнійнички (пустули). В центрі пустул у зв'язку з некрозом відмічалися заглиблення, які добре розпізнавалися на чотирнадцятий день хвороби. Через деякий час утворювалися шкуринки, на третьому тижні пустули загоювалися, залишаючи рубці.

Назвіть, для якого захворювання характерні описані зміни шкіри?

A. Вітряна віспа.

B. Висипний тиф.

C. Поворотний тиф.

D. Натуральна віспа.

E. Сибірка.

189. У якого спортсмена вмiст молочної кислоти у кровi буде вищим?

A. У важкоатлета.

B. У того, що пробiг 100 м.

C. У того, що пробiг 5000 м.

D. У штовхача ядра.

E. У стрибуна з жердиною.

190. У хворої зі стiйким i вираженим збiльшенням артерiального тиску, збiльшенний позаклiтинний об'єм рiдини, збiльшений вмiст iонiв Nа i зменшення К+ у слинi, позитивний ефект вiд лiкування солуретиками. Який механiзм розвитку гiпертензii у хворої?

A. Мiнералокортикоїдний

B. Ренин-ангiотензиновий

C. Реноваскулярновий

D. Рефлексогенний

E. Центрально-iшемiчний

191. У померлого чоловіка 56 років, який за життя страждав правосторонньою нижньо-частковою пневмонією і тривалий час відхаркував слиз гнійного характеру, в 9-10-му сегментах правої легені виявлено порожнину з щільними краями, у якій знайдені гнійні маси. Від порожнини тягнеться білувата доріжка до кореня легень. При мікроскопічному дослідженні виявлено, що порожнина відділена від незміненої тканини легенів оболонкою, яка зовні являє собою волокнисту сполучну тканину, а у середені - грануляційну. Який з перелічених діагнозів найбільш імовірний?

A. Бронхоектатична хвороба.

B. Гангрена легені.

C. Гострий абсцес легень.

D. Хронічна пневмонія.

E. Хронічний абсцес.

192. Дівчинка 14 років з раннього дитинства відстає від своїх однолітків в фізичному та розумовому розвитку, має низький зріст, широку щитоподібну грудну клітку та відсутність вторинних статевих ознак. В ядрах клітин слизової оболонки рота немає тілець Барра. Який найбільш вірогідний механізм порушення розвитку у дівчинки?

A. Генетичний дефект синтезу статевих гормонів.

B. Генетичний дефект синтезу гонадотропіну.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 437; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!