ІІІ. СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ



Міністерство Внутрішніх Справ України

ЛЬВІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

Кафедра кримінального процесу та криміналістики

КРИМІНАЛІСТИКА

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

Та плани проведення семінарських і практичних занять

ДЛЯ КУРСАНТІВ 3-го КУРСУ

ФАКУЛЬТЕТУ ГРОМАДСЬКОЇ БЕЗПЕКИ

На 201 1 -201 2 н.р.

Спеціальність: 7.060101 „Правознавство”

 

ЛЬВІВ – 2011

ББК 67.5

УДК 343.98

ЗАТВЕРДЖУЮ

Начальник кафедри

Кримінального процесу

Та криміналістики

Кандидат юридичних наук,

Доцент, підполковник міліції

________________ Р.І. Благута

«___» ________________2011 р.

Криміналістика: Робоча програма навчальної дисципліни. – Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2011. – 79с.

Розробила:

Кузів О.М. − доцент кафедри кримінального процесу та криміналістики, кандидат юридичних наук

Розглянуто та затверджено на засіданні кафедри кримінального процесу та криміналістики Львівського державного університету внутрішніх справ, протокол № ___ від «___» _____________ 2011 р.

©О.М. Кузів

©Львівський державний університет

внутрішніх справ

І. ВСТУП

Побудова в Україні демократичної правової держави здійснюється у досить складних умовах – посилюється соціальна напруга, в деякій мірі продовжує зростати злочинність, особливо посягання на життя, здоров’я та майно громадян. Організована злочинність і корупція та інші види злочинної діяльності набувають небезпечних розмірів і загрожують національній безпеці.

Сучасні умови боротьби із злочинністю вимагають від правоохоронця все більшої майстерності. Обумовлено це, по-перше, зростанням професіоналізму злочинців, посиленням організаційних засад підготовки, вчинення та приховування злочинів, по-друге, небажанням (перш за все пов’язаним із страхом) громадян брати участь в розслідуванні злочинів, відмовою в суді від раніше даних показань, по-третє, з організаційно-кадровими недоліками (рівень підготовки, плинність кадрів, стан матеріально-технічного забезпечення) та інше.

В цій складній ситуації важливого значення набуває вдосконалення діяльності правоохоронних органів, наступальне підвищення ефективності і результативності їх роботи на всіх напрямках, і передусім у сфері розслідування злочинів, шляхом впровадження нових наукових криміналістичних методів, технічних засобів виявлення, збирання і дослідження доказової інформації, діагностики і прогнозування дій окремих учасників досудового розслідування.

Криміналістика – це наука яка знаходиться на передньому краї боротьби зі злочинністю. Саме криміналістика на основі своїх наукових досліджень та розробок пропонує оперативним працівникам, слідчим, експертам, суддям науково-обгрунтовані та перевірені практикою засоби, прийоми та методи розкриття злочинів, розслідування та судового розгляду кримінальних справ.

 

ІІ. Організаційно-методичні основи

З Анотацією навчальної дисципліни

 

В науково-методичному забезпеченні боротьби зі злочинністю, провідна роль криміналістики обумовлена тим, що саме криміналістика досліджує механізм вчинення злочину і визначає закономірності відображення його складових елементів в навколишньому середовищі, розробляє спеціальні методи, технічні засоби та практичні рекомендації, що спрямовані на виявлення, фіксацію та дослідження інформації про обставини вчинення злочинів та осіб що їх вчинили.

У даному курсі висвітлені теоретичні та методологічні засади криміналістичної техніки, що використовується для виявлення, фіксації та використання інформації щодо обставин вчинення злочину при розслідуванні кримінальних справ, слідча тактика та методика розслідування окремих видів злочинів.

Метою вивчення курсу є формування у курсантів ідеології „служіння народові”, виховання неухильної поваги до закону, дотримання законності у всіх формах правоохоронної діяльності, відповідальності за порушення прав і свобод людини і громадянина в державі. Цьому сприятиме тематичне наповнення навчального курсу, під час засвоєння якого курсанти вивчать основні функції, принципи і методи криміналістики, технічні засоби і прийоми їх застосування, елементи слідчої тактики та особливості проведення окремих слідчих дій, методику розкриття та розслідування окремих видів злочинів.   

Предметом курсу „Криміналістика” є комплекс теоретичних положень та практичних завдань у сфері встановлення закономірностей виникнення, збирання, дослідження, оцінки і використання доказів для розкриття, розслідування та попередження злочинів.

Навчальна програма курсу „Криміналістика” підготовлена у відповідності до навчального плану підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня „бакалавр” за напрямком „Право” із врахуванням системності вивчення прикладних юридичних дисциплін в Львівському державному університету внутрішніх справ. Вона тісно пов’язана з такими галузями права, як кримінальне право і процес, кримінологія, адміністративне право і процес, цивільне право і процес, господарське право, оперативно-розшукова діяльність, іншими правовими науками. Криміналістика також тісно пов’язана з такими науками як філософія, логіка, психологія, судова медицина, судова психіатрія, також з точними науками, такими як фізика, хімія, математика, кібернетика, інформатика, та іншими.

Правову основу курсу становлять положення Конституції України, законодавчі акти Верховної Ради, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Уряду, центральних органів державної виконавчої влади, нормативно-правові акти Міністерства внутрішніх справ України.

Дидактичним завданням вивчення навчальної дисципліни „Криміналістика” є глибоке, всебічне оволодіння курсантами навчальним матеріалом згідно обраної тематики, розвиток у курсантів навичок роботи з технічними засобами, нормативно-правовими документами, формування вміння аналізувати теоретичні положення курсу з метою подальшого застосування у вирішенні практичних ситуативних завдань.

Оволодіння курсом передбачає здобуття необхідних знань за окресленими напрямками як шляхом засвоєння лекційного курсу, обговорення та виконання практичних завдань на семінарських та практичних заняттях. При цьому активно запроваджуються елементи дистанційного навчання.

Засвоївши програму курсу „Криміналістика”,

 

курсанти повинні знати:

- основні загальнотеоретичні положення науки, криміналістичні поняття і категорії;

- процеси пізнання в криміналістиці;

- основи криміналістичної ідентифікації;

- правові основи використання криміналістичної техніки;

- загальні положення криміналістичної техніки;

- техніко-криміналістичні засоби, прийоми і методи роботи зі слідами злочинців;

- види та методи судово-оперативної фотозйомки та відеозапису;

- механізм утворення різноманітних слідів, методи виявлення, фіксації та вилучення слідової інформації;

- криміналістичну класифікацію вогнепальної зброї та боєприпасів, сліди дії вогнепальної зброї, також класифікацію холодної зброї;

- сутність техніко-криміналістичного дослідження документів та криміналістичного дослідження письма;

- основи ідентифікації людини за ознаками зовнішності;

- систему криміналістичних обліків;

- новітні види і напрямки криміналістичних досліджень;

- основи спеціальних та нетрадиційних видів криміналістичних досліджень;

- загальні положення криміналістичної тактики і методики;

- тактику організації і планування розслідування, проведення слідчих дій, використання спеціальних знань, взаємодії з органами дізнання, державними установами, громадськістю, а також основи проведення тактичних операцій та комбінацій;

- методику розкриття та розслідування окремих видів злочинів;

курсанти повинні вміти:

- володіти навичками використання техніко-криміналістичних засобів;

- самостійно використовувати засоби фото, -відеофіксації;

- виявляти, фіксувати, вилучати, упаковувати сліди злочинної діяльності (сліди рук, ніг людини, взуття, транспортних засобів, знарядь вчинення злочину та інших);

- класифікувати вогнепальну і холодну зброю, боєприпаси до вогнепальної зброї, проводити слідчий огляд зброї та слідів її дії;

- проводити огляд документів, встановлювати факти внесення змін в першопочатковий зміст документів;

- складати словесний, композиційний портрет за ознаками зовнішності людини;

- внаслідок дослідження матеріальних та ідеальних відображень вміти використовувати здобуту інформацію в розкритті, розслідуванні та попередженні злочинів;

- висувати версії, складати плани розслідування кримінальних справ, проведення окремих слідчих дій, тактичних операцій та комбінацій;

- володіти тактичними прийомами проведення слідчих дій, прийомів використання спеціальних знань, розшукової роботи слідчого, взаємодії з органами дізнання;

- використовувати рекомендації окремих криміналістичних методик при розкритті, розслідуванні та попередженні конкретного злочину.

 

ІІІ. СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 140; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!