Тема 1.7. ІСТОРИЧНІ ВИТОКИ РУКОПИСНОЇ КНИГИ В СВІТІ



Попередники сучасної книги. Виникнення письма й алфавіту як предтеча книгописання. Первинний “книжковий” матеріал. Форми книги.

Ранні осередки рукописної книги на Близькому Сході, в Азії та Європі. Глиняні книги Ассирії. Єгипет. Форми китайської рукописної книги. Індія. Єврейські рукописні книги. Греція і Рим. Роль рукописної книги в суспільному поступі. Причини поширення рукописання. Становлення книгозбірень. Книга в долях Горація та Овідія. Вимоги давньоєврейських талмудистів до переписувачів книг.

 

Тема 1.8. УКРАЇНСЬКА РУКОПИСНА КНИГА ДОХРИСТИЯНСЬКОЇ ДОБИ (середина ІХ – середина Х ст. до н. е.)

Обставини і причини недослідженості проблеми. Безповоротні втрати стародавніх пам’яток. Вивезення книг за межі України. Книги як політичні заручники в “українському питанні”. Перші спроби перегляду усталеної періодизації. Періодизація становлення та розвитку давньоукраїнської рукописної справи. Необхіднісмть перегляду усталених стереотипів на державному та науковому рівнях. Книжкова справа в Україні перед прийняттям християнства. Писемні тексти архіву “Кам”яна Могила”. Велесова книга. “Руське” письмо і “руські” переклади ІХ століття. Літопис Аскольда.

 

Тема 1.9. КНИГОПИСАННЯ В ДАВНЬОУКРАЇНСЬКІЙ ДЕРЖАВІ ПІСЛЯ ПРИЙНЯТТЯ ХРИСТИЯНСТВА

Провідні осередки рукописної справи. Десятинна церква у Києві. Софійський собор у Києві. Києво-Печерська лавра. Чернігівська земля. Галичина і Волинь. Карпатська Русь. Творці й переписувачі книг як перші автори, перекладачі, редактори і видавці. Світські каліграфи. Осередки при монастирях. Удосконалення текстів наступними переписувачами. Книжкові шедеври ХІ-ХУІ століть. Остромрова Євангелія. Реймська Євагнелоія. Пересопницька Євангелія.

 

Тема 1.10 ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОЦЕСУ СТВОРЕННЯ РУКОПИСНИХ КНИГ У ХІ-ХІІІ СТ.

Цехова організація процесу творення рукописних книг. Матеріали, на яких писали книги. Знаряддя для письма.

Тема 1.11. КНИЖНИКИ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОГО МОНАСТИРЯ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХІ СТ. – 1240 Р.

Соціальне походження києво-печерських книгарів. Освітній рівень. Становище в монастирі. Участь в створенні рукописних книг.

 

Тема 1.12.КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА - ПРОВІДНИЙ ОСЕРЕДОК КНИЖКОВОЇ СПРАВИ КИЇВСЬКОЇ РУСІ

Тематичний репертуар рукописних книг. Поширення лаврських рукописних книг у Київській Русі на світі. Особливості художнього оформлення рукописних книг

Змістовий модуль 2. ОРГАНІЗАЦІЯ РУКОПИСНОГО КНИГОТВОРЕННЯ І РУКОПИСНІ ШЕДЕВРИ УКРАЇНИ Х-ХУ СТ. РЕДАКТОРСЬКІ АСПЕКТИ РОБОТИ НАД РУКОПИСАМИ

Тема 2.1. РУКОПИСНИЙ ТЕКСТ ІЗ АРХІВНОЇ КОЛЕКЦІЇ ЯК ОБЄКТ ОПРАЦЮВАНЯ СУЧАСНИМ РЕДАКТОРОМ РЕДАТОРОКОМ

Лекція будується у формі мультимедійної демонстрації реальних архівних документів, на основі яких готується друковане видання.

Тема 2.2. ДАВНЬОУКРАЇНСЬКІ РУКОПИСНІ ШЕДЕВРИ: РЕДАКЦІЙНО-ВИДАВНИЧИЙ АСПЕКТ

Київський Псалтир ХІІ століття. Пересопницька Євангелія

 

Тема 2.3. РУКОПИСНИЙ ТЕКСТ ІЗ АРХІВНОЇ КОЛЕКЦІЇ: ПЕРШІ ПРАКТИЧНІ НАВИЧКИ ТЕХНІЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ДО РЕДАКТОРСЬКОГО ОПРАЦЮВАННЯ

Масштабування електронного варіанту документа до стану, придатного для розшифрування тексту. Переписування (перенабір) тексту.

 

Тема 2.4. РУКОПИСНИЙ ТЕКСТ ІЗ АРХІВНОЇ КОЛЕКЦІЇ: ПЕРШІ ПРАКТИЧНІ НАВИЧКИ РЕДАКТОРСЬКОГО ОПРАЦЮВАННЯ

Звірка набраного з рукопису тексту з оригіналом. Підготовка тексту до здачі.  

 

Тема 2.5. КНИГОПИСАННЯ В УКРАЇНІ В ПОМОНГОЛЬСЬКУ ДОБУ.

     Поновлення книгописання в Україні в помонгольську добу. Лаврські рукописні книги. Києво-Печерський патерик. Збережені рукописні книги ХV-XVI ст.. 3. Книжкові шедеври. Рукописні книги ХVII-XVIII ст. Пересопницька Євангелія.

Тема 2.6. РУКОПИСНІ КНИГИ У ФОНДАХ ІНСТИТУТУ РУКОПИСУ ЦНБ НАНУ

Виїзне практичне заняття в Інституті рукопису ЦНБ НАНУ.(За окремим планом)

 

ТЕМА 2.7.  СТРУКТУРУВАННЯ РАННІХ КНИЖКОВИХ ВИДАНЬ ЗА ЗМІСТОМ ТА ХУДОЖНІМ ОФОРМЛЕННЯМ ЯК ЕЛЕМЕНТ УПОРЯДНИЦЬКОЇ ПРАЦІ ВИДАВЦІВ

Передмови. Післямови. Посвяти. Титульні сторінки. Покажчики. Повідомлення про помилки.

 

Змістовий модуль 3.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 293; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!