Основні тактичні прийоми о бшуку



Криміналістична література налічує значну кількість тактичних прийомів обшуку. Для вмілого їх застосування слідчий повинен добре розумітися на психології особи, у якої проводиться обшук. Він повинен пам’ятати, що, як правило:

1) передбачлива, акуратна людина ховає все ретельно та подалі;

2) самовпевнена, легковажна особа не буде витрачати багато часу та сил на обладнання складних схованок;

3) розсіяна, ледача – якщо й обладнує схованку, то робить це необачно та поверхнево;

4) жадібна, недовірлива – приховує усе близько, з тим, щоб можна було легко перевірити, чи на місці те, що сховано;

5) боягузлива, помислива – навпаки, ховає все подалі.

На обрання та обладнання місця схованки та на обрання при цьому відповідних способів впливають професійні знання та навички особи, її захоплення (хобі), а також інструменти, матеріали, які є в її розпорядженні, та особливості місця, де буде ховатися певний предмет, та його властивості. Фізично сильні та вмілі люди можуть обладнати спеціальну схованку у важкодоступному місці, закопати, те що шукається, на велику глибину. На приховування матеріальних об’єктів, що шукаються, також можуть вплинути відповідні якості близьких родичів та друзів, які залучаються для цього особою, що обшукується.

Слід мати на увазі, що особа, яка приховує певний матеріальний об’єкт, також може враховувати психологію осіб, що будуть проводити обшук. Це може проявлятися в наступному:

1) в якості місць приховування інколи обираються об’єкти, які можуть викликати почуття гидливості у слідчого (вигрібна яма туалету, смітник, брудна білизна тощо);

2) те що шукається розміщують у предметах, які за розсудом особи, що обшукується, під час обшуку посоромляться прискіпливо дослідити (ікона, інші молитовні приналежності, ліжко маленької дитини, хворого і т.п.);

3) приховуючи документи серед інших однорідних предметів, наприклад, в книгах, особа, що приховує їх, розраховує, що у випадку обшуку однорідні предмети будуть проглядатися у певному порядку (зліва – направо, знизу наверх та навпаки), і тому в якості розташування використовуються предмети, що стоять всередині, позаду, і коли особа, що проводить обшук, якщо і дійде до них, то вона втомиться, втратить пильність і їх не знайде;

4) інколи предмети, що шукаються, розміщують майже відкрито в розрахунку на те, що в доступних місцях шукати не будуть.  

За функціональною спрямованістю тактичні прийоми обшуку можна розділити на:

1) в залежності від об’єму пошуку: тактичні прийоми суцільного обшуку (від периферії по спіралі до центру, від центру по спіралі до периферії, по фронту, за секторами); тактичні прийоми вибіркового обшуку (за окремими секторами, по окремих квадратах);

2) за функціональною спрямованістю: тактичні прийоми, що виконують пошукову функцію (аналіз окремих ділянок приміщення; зіставлення предмета пошуку з різноманітними об’єктами місця обшуку; орієнтація на професійні навички особи, що обшукується; паралельне обстеження; зустрічне обстеження; аналіз виявлених слідів і їх ознак; аналіз ознак окремих предметів та їх зіставлення з ознаками об’єкту, що шукається); тактичні прийоми, що виконують функцію комунікації з собою, що обшукується (роз’яснення неправильно зайнятої позиції; постановка особі, що обшукується, контрольних запитань; вербальна розвідка; спостереження за реакцією особи, що обшукується, на дії осіб, що проводять обшук);

3) за широтою використання: тактичні прийоми, що використовуються тільки при проведенні обшуку (словесна розвідка; орієнтація на професійні навички особи, що обшукується); тактичні прийоми, що використовуються при проведенні різних слідчих (розшукових) дій (постановка тих або інших запитань; бесіда на сторонню тему; роз'яснення необхідності надання допомоги органам досудового розслідування; пошук від периферії по спіралі до центру; пошук по спіралі від центру до периферії; пошук за секторами та ін.).

Формування систем тактичних прийомів обшуку, які складаються у певні тактичні комбінації, у кожному конкретному випадку його проведення залежить від ряду чинників: різновиду обшуку, його цілей, слідчої ситуації, особливостей особистості особи, що обшукується, обсягу відомостей про предмет пошуку, специфіки об’єкту обшуку тощо.

При проведенні обшуку важливе значення має система тактичних прийомів, спрямована на спілкування з особою, що обшукується. Її використання дає змогу одержувати орієнтуючу інформацію, що сприяє досягненню мети пошукової діяльності слідчого.

З систем тактичних прийомів, спрямованих на спілкування з особою, що обшукується, слідчий може формувати такі тактичні комбінації:

1) попередження та нейтралізації протидії розслідуванню з боку особи, що обшукується;

2) стимулювання особи, що обшукується, до спілкування зі слідчим;

3) встановлення психологічного контакту з особою, що обшукується, та одержання від неї пошукової інформації.

Тактична комбінація з попередження та нейтралізації протидії розслідуванню з боку особи, що обшукується, використовується в тих випадках, коли є підстави вважати, що особа, у якої буде проводитися обшук, спробує перешкоджати його проведенню. Крайньою формою протидії проведенню обшуку може виступати збройний опір. Така тактична комбінація, в залежності від слідчої ситуації, може включати в себе наступні тактичні прийоми: 1) раптовість проведення обшуку; 2) швидке встановлення контролю над приміщенням, де буде проводитися обшук, та його охорона;       3) концентрування всіх присутніх у приміщенні осіб у одній кімнаті під наглядом одного з членів групи, що буде проводити обшук; 4) пропонування особі, що обшукується, змінити свою поведінку; 5) використання впливу у формі наказу або видалення особи, що обшукується, з місця обшуку;             6) роз’яснення неправильності зайнятої позиції особою, що обшукується;          7) повідомлення про мету обшуку та його необхідність для встановлення обставин події кримінального правопорушення; 8) роз’яснення особі, яку обшукують, переваг для неї добровільної видачі того, що шукається.

Тактична комбінація, що стимулює особу, що обшукується, до спілкування зі слідчим, є доцільною в тих випадках, коли ця особа обирає пасивну форму поведінки і може включати: 1) словесну розвідку;                   2) залучення особи, що обшукується, до дій, які вчиняє слідчий на місці обшуку; 3) постановку «нейтральних» запитань; 4) постановку уточнюючих запитань; 5) демонстрацію зображень окремих предметів пошуку.

Певне значення має тактична комбінація, що сприяє встановленню психологічного контакту з особою, яку обшукують, й одержанню від нього пошукової інформації. Названа комбінація передбачає наявність таких прийомів: 1) бесіда з особою, яку обшукують, на сторонню тему;                      2) використання позитивної оцінки окремих якостей особи, яка обшукується; 3) постановка контрольних запитань; 4) зіставлення відомостей з відповідями особи, яка обшукується, з реальною обстановкою місця обшуку.

Залежно від способу зберігання предмета пошуку можуть бути запропоновані такі тактичні комбінації: 1) тактична комбінація, спрямована на пошук об’єктів, що зберігаються без спеціального маскування; 2) тактична комбінація, спрямована на пошук видозмінених або знищених об'єктів;              3) тактична комбінація, спрямована на пошук об’єктів, що зберігаються в спеціальних схованках або інших суб’єктивно недоступних місцях.

Тактична комбінація, спрямована на пошук об'єктів, що зберігаються без спеціального маскування, включає: 1) аналіз обстановки місця обшуку з метою визна­чення місць природного зберігання предмета пошуку; 2) аналіз виявлених об’єктів у місцях їх природного зберігання; 3) зіставлення виявленого об’єкта з ознаками того, що шукається. Така комбінація може бути реалізована тільки при достатньо простій ситуації обшуку, коли передбачається, що предмет пошуку зберігається в легко доступних місцях і не має спеціального маскування.

Допомогти слідчому у відшуканні видозмінених або знищених об'єктів може використання ним тактичної комбінації, спрямованої на пошук таких об'єктів. Названа комбінація включає такі прийоми: 1) аналіз можливостей видозміни (знищення) предмета обшуку; 2) зіставлення окремих ділянок приміщення або інших об’єктів; 3) аналіз виявлених слідів, предметів та їх ознак.

Тактична комбінація, спрямована на пошук об’єктів, що зберігаються у спеціальних схованках або інших суб’єктивно недоступних місцях, може включати такі прийоми: 1) аналіз ознак предмета пошуку; 2) зіставлення предмета пошуку з різними об’єктами місця обшуку; 3) орієнтація на професійні (або інші) навички особи, що обшукується, при визначенні місця приховування; 4) використання можливостей типових аналогів певних предметів; 5) аналіз окремих ділянок приміщення, меблів та інших об’єктів з метою встановлення демаскуючих ознак схованок; 6) зіставлення однакових предметів між собою.

Отже, запропоновані до використання сукупності тактичних прийомів (тактичні комбінації) можуть виступати ефективним засобом у відшуканні предмету пошуку під проведення обшуку. Такі системи дозволяють слідчому цілеспрямовано вести пошуки в різних ситуаціях, підвищити результативність тактики пошукових дій.

 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 174; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!