Лекція 6 : Тактика обшуку та тимчасового доступу до речей і документів



(2 год.).

Мета:

- освітня: формувати уявлення про поняття, сутність, задачі, функції та види обшуку, тактичні особливості проведення обшуку, тимчасового доступу до речей і документів;

- розвивальна: закріпити знання про проведення окремих різновидів обшуку та здійснення тимчасового доступу до речей і документів;

- виховна: підвищення юридичної культури та ерудиції фахівців; формування відданості ідеям істини, добра, справедливості і законності, почуття відповідальності перед суспільством, державою і людиною.

 Міжпредметні зв’язки: кримінальне право, кримінальний процес, криміналістична методика, оперативно – розшукова діяльність.

Технічні засоби навчання: комп’ютерні програми та мультимедійні презентації.

 

план:

1. Поняття, сутність, задачі і види обшуку

2. Загальні тактичні положення проведення обшуку та його учасники

3. Основні тактичні прийоми обшуку

4. Особливості здійснення тимчасового доступу до речей і документів

Основні поняття: обшук; тимчасовий доступ до речей і документів; тактичний прийом; тактична комбінація; об’єкт обшуку; предмет пошуку; речові докази; знаряддя скоєння злочину; засоби скоєння злочину; сліди злочину

Поняття, сутність, задачі і види обшуку

Розслідування кримінальних правопорушень передбачає використання пошукових дій, які сприяють виявленню джерел доказової та орієнтуючої інформації. Відшукання прихованих об’єктів (знарядь злочину, речових доказів, трупів, розшукуваних осіб, майна, на яке може бути накладений арешт і т.п.) може бути здійснено під час проведення обшуку, процесуальний порядок проведення якого визначений ч. 3 ст. 208, ст. 223, 234-236 КПК України 2012 року.

Обшук - це обґрунтована доказами, що є у кримінальному провадженні, слідча (розшукова) дія, суть якої полягає в примусовому обслідуванні особи, житла чи іншого володіння особи з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення, інших речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Від інших слідчих (розшукових) дій обшук відрізняється передусім своїм пошуковим та примусовим характером.

Пошуковий характер обшуку полягає в тому, що, насамперед, ця слідча (розшукова) дія спрямована на відшукання матеріальних носіїв відомостей, які стосуються події кримінального правопорушення та причетних до неї осіб та мають значення для швидкого, повного та неупередженого розслідування. Особливість характеру пошукових дій під час проведення обшуку обумовлюється тим, що слідчий не завжди володіє вичерпною інформацією про предмет пошуку (тобто йому може бути відома тільки його родова характеристика) та його точне місцезнаходження, тобто слідчий, призначаючи проведення обшуку, не завжди може визначити, яка саме річ, документ, де саме у приміщенні або у кого знаходиться.

Примусовий характер проведення цієї слідчої (розшукової) дії полягає у тому, що проведення обшуку, тобто обстеження приміщень, ділянок місцевості, особи та інших об’єктів може бути здійснено і без наявності згоди особи, що обшукується. Під час проведення обшуку слідчий має право розкривати закриті приміщення і сховища, речі, якщо особа, присутня при обшуку, відмовляється їх відкрити або обшук здійснюється за відсутності осіб зазначених у ч. 3 ст. 236 КПК України. Здійснювати ці та інші дії примусового характеру під час проведення обшуку слідчий може лише за наявності в нього вмотивованої ухвали слідчого судді про надання дозволу на обшук житла чи іншого володіння особи (ст. 30 Конституції України, ч. 2 ст. 234 КПК України). У невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, слідчий, прокурор можуть до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи для проведення обшуку, однак, і у цих випадках прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов’язані невідкладно після здійснення обшуку житла чи іншого володіння особи звернутися з клопотанням до слідчого судді про проведення обшуку (ч. 3 ст. 233 КПК України). Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені в наслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому ст. 255 КПК України (ч. 3 ст. 233 КПК України).

Обшук необхідно відрізняти і відмежовувати від такого оперативно-розшукового заходу як негласне проникнення та обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи (п. 7 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність») та негласної слідчої (розшукової) дії як обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи (ст. 267 КПК України). Ці дії полягають у таємному проникненні, в тому числі з використанням технічних засобів, до публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи з метою: виявлення і фіксації слідів вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, речей і документів, що мають значення для їх досудового розслідування; виготовлення копій чи зразків зазначених речей і документів; виявлення та вилучення зразків для дослідження під час досудового розслідування тяжкого або особливо тяжкого злочину; виявлення осіб, які розшукуються; встановлення технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи.

Як видно з наведеного, загальними рисами цих дій, що відрізняють їх від обшуку, є те що вони:

- проводяться шляхом таємного проникнення, в тому числі з використанням технічних засобів, до публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи;

- проводяться тільки у випадках вчинення тяжких чи особливо тяжких злочинів;

- мають, поряд із спільними з обшуком цілями, мету - встановлення технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи в середині публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи.

Обшук має певну схожість зі слідчим оглядом. Зокрема, відповідно до ч. 2 ст. 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи. Але, на відміну від слідчого огляду, обшук має свої особливості, це: наявність конкретного матеріального об’єкта пошуку, належність об’єктів пошуку визначеним особами; примусовий характер обстеження у процесі обшуку.

Дослідження сутності обшуку передбачає необхідність розгляду його функцій. Саме функції обшуку дають змогу розкрити особливості даної слідчої (розшукової) дії, встанови­ти його найбільш істотні сторони і риси. Функції обшуку визначають його призна­чення і роль у системі слідчих (розшукових) дій.

Як і будь-яка інша слідча (розшукова) дія, обшук має пізнавальну функцію, що припускає одержання доказів. Обшук проводиться для виявлення і вилучення: а) знарядь злочину; б) предметів, що несуть на собі сліди злочину; в) предметів і цінностей, здобутих злочинним шляхом;                      г) документів, що вказують на важливі для кримінального провадження обставини; д) цінностей та майна підозрюваного для забезпечення цивільного позову або можливої конфіскації майна до моменту вирішення питання про арешт майна; є) предметів, вилучених законом з обігу або обмежених в обігу (незаконно зберігаються зброя й боєприпаси, наркотичні, отрутні, психотропні речовини й ін.); е) розшукуваних осіб і трупів.

Специфічною функцією обшуку є пошукова функція. Ця функція дає змогу оби­рати напрями пошуку, методи, засоби і прийоми проведення пошукових дій і вияв­ляти матеріальні об’єкти, що мають значення для кримінального провадження. У процесі здійснення пошукових дій можуть використовуватися різні науково-тех­нічні засоби (освітлювальні прилади, столярні та слюсарні інструменти, металошукачі, щупи, магнітні шукачі підйомники, трали, інтероскопи, хімічні реактиви для виявлення слідів крові (реактив Воскобойнікова, люмінол, Фосфототест) та ін.). Виконання пошукових дій пов’язане з вирішенням слідчим розумово-по­шукових завдань, використанням рефлексивного мислення і управління, застосуванням тактичних прийомів.

Обшуку притаманна прогностична функція. Вона реалізується як при підготов­ці до проведення цієї слідчої (розшукової) дії, так і в процесі здійснення пошукових дій. Прогностич­на функція полягає в передбаченні ситуацій обшуку, поведінки його учасників і мож­ливостей приховування матеріальних об’єктів, що шукаються. Ця функція охоплює три основних напрями:

1)  передбачення власних дій слідчим;

2)  передбачення дій інших учасників процесу розслідування;

3) передбачення можливості управління здійснюваною діяльністю.

Під час обшуку досить часто здійснюється спілкування слідчого з особою, що обшукується. Тому відповідне місце в системі функцій обшуку посідає комунікативна функція. Її суть полягає в інформаційно-психологічному спілкуванні між особою, що проводить обшук, й особою, що обшукується, для усунення протидії розслідуванню з боку цієї особи, стимулювання її до спілкування, встановлення з нею психологічного контакту для отримання відомостей про місцезнаходження об’єктів, що шукаються, їх походження та кому вони належать.

У ході обшуку повинні вирішуватися наступні задачі: 1) відшукання й вилучення знарядь злочину, предметів, документів і цінностей, нажитих злочинним шляхом, які можуть мати значення для кримінального провадження; 2) виявлення розшукуваних осіб (злочинців і громадян, що утримуються як заручники); 3) відшукання трупа або його частин;                    4) тимчасового вилучення цінностей та майна підозрюваного з метою забезпечення цивільного позову або можливої конфіскації майна до моменту вирішення питання про арешт майна (ч. 2 ст. 168, ст. 170 КПК України);               5) пошуку предметів, вилучених законом з обігу або обмежених в обігу (незаконно зберігаються зброя й боєприпаси, наркотичні, отрутні, психотропні речовини й ін.), та їх вилучення.

Основною підставою для класифікації обшуку на види є об'єкт обшуку.

Об’єкт обшуку – це те, що підлягає примусовому дослідженню для виявлення матеріальних носіїв відомостей, які стосуються події кримінального правопорушення та причетних до неї осіб та мають значення для швидкого, повного та неупередженого розслідування.

Залежно від характеру об’єкта обшуку, обшук поділяють на такі види:

- обшук житла особи (будь-якого приміщення яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного чи тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові такого приміщення);

- обшук іншого володіння особи (транспортного засобу, земельної ділянки, гаражу, інших будівель чи приміщень побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи);

- обшук особи (її тіла та одягу).

Крім того, обшуки можна класифікувати за видами залежно від:

1)  обсягу обстеження об’єктів обшуку:

- основний, під час якого обстежуються всі складові об’єкту обшуку;

- додатковий обшук, коли виникає необхідність провести обшук на місці, яке не досліджувалась під час первинного обстеження об’єкта обшуку;

2)  послідовності:

- первинний; 

- повторний, коли повністю наново обстежується об’єкт обшуку, через його неякісний первинний обшук або з тактичних міркувань;

3)  одночасності:

- одиночний;

- груповий, коли одночасно проводяться декілька обшуків по одному кримінальному провадженню з метою реалізації певного тактичного завдання (наприклад, при розслідуванні злочинів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, організованою групою або злочинною організацією, декілька слідчих груп у один і той же час на різних об’єктах обшуку за єдиним керівництвом та планом проводять обшуки для недопущення знищення злочинцями та іншими зацікавленими особами матеріальних об’єктів, що мають значення для кримінального провадження);

4)  кількості слідчих, що приймають участь у проведенні обшуку одного об’єкту:

- одним слідчим;

- групою слідчих, коли до обшуку залучаються декілька слідчих, які під керівництвом керівника слідчої групи, що розслідує кримінальне правопорушення, проводять обшук об’єкту, великого за площею, кількістю приміщень, з метою забезпечення його якнайшвидшого та повного обстеження;

5)  характеру предметів пошуку обшук, спрямований на виявлення:

- предметів, що можуть бути речовими (або письмовими) доказами, знарядь і засобів вчинення кримінального правопорушення, предметів, що мають на собі сліди кримінального правопорушення, інших предметів, що знаходяться у певному зв’язку із кримінальним правопорушенням, різного роду документів, предметів, заборонених до обігу або обіг яких обмежений, речей і цінностей, здобутих злочинним шляхом;

- цінностей і майна підозрюваного з метою забезпечення цивільного позову або можливої конфіскації майна;

- розшукуваних осіб;

- трупів або частин розчленованого трупа.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 237; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!