Приклади розв ’ язання типових задач



Приклад. Визначте ступінь окиснення та координаційне число комплексоутворювача, а також заряд комплексного іону в сполуці

[Cr(NH3)6]Cl3. Напишіть рівняння електролітичної дисоціації цієї комплексної сполуки в водному розчині та вираз для константи нестійкості.

Розв’язання. Запишемо рівняння електролітичної дисоціації:

 [Cr(NH3)6]Cl3 = [Cr(NH3)6]3+ + 3Cl-.

Враховуючи той факт, що в зовнішній сфері три іона Cl-, то заряд комплексного іону дорівнює +3. Розрахуємо заряд іону хрома: х+0 =+3; х=+3. Тоді ступінь окиснення хрома (заряд іону) дорівнює +3. Координаційне число іону Cr3+  дорівнює 6. Іон [Cr(NH3)6]3+ є слабким електролітом, но в незначній мірі оборотно дисоціює за другим ступенєм: [Cr(NH)6]3+=Cr3+ + 6NH3. Для цього процесу можна записати вираз константи рівноваги у вигляді    

У випадку електролітичної дисоціації комплексного іону константу рівноваги називають константою нестійкості (Кн) цього комплексного іону. Чим менше значення Кн, тим міцніше комплексний іон.

 

Контрольн і за в дан н я

76. Складіть координаційну формулу комплексної сполуки платини: PtCl4×6NH3. Координаційне число платини (IV) дорівнює 6. Наведіть рівняння електролітичної дисоціації цієї сполуки у водному розчині.

77. Який механізм утворення хімічного зв'язку між іоном Cu2+ і молекулами амоніаку в сполуці [Cu(NH3)4)]SO4?

78. Порівняйте способи утворення ковалентних зв'язків в молекулі NH3 і в іоні NH4+ . Дайте обгрунтовану відповідь.

79. Обчисліть ступінь окиснення і координаційне число комплексоутворювача в комплексному іоні [Ni(NH3)5Cl]+. Наведіть рівняння електролітичної дисоціації і вираз для константи нестійкості комплексного іона.

 80. Назвіть комплексну сіль K3[Fe(CN)6]. Наведіть для неї рівняння електролітичної дисоціації, вкажіть заряд і координаційне число комплексоутворювача.

81. Аргентум хлорид розчиняється у водних розчинах амоніаку. Дайте цьому пояснення і наведіть молекулярне і іонне рівняння відповідної реакції.

82. При взаємодії яких речовин утворилася комплексна сполука Na2[Zn(OH)4]? Наведіть рівняння електролітичної дисоціації цієї сполуки у водному розчині.

 83. Алюміній гідроксид розчиняється в надлишку лугу КОН, утворюючи гідроксосполуку з координаційним числом, що дорівнює 6. Яка формула цієї сполуки? Наведіть рівняння реакції утворення цієї сполуки.

 84. Як здійснюється хімічний зв'язок між молекулами NH3 і HCl? Яка сполука при цьому утворюється? Дайте обгрунтовану відповідь.

85. Наведіть молекулярне і іонне рівняння реакції обміну, що протікає між наступними солями: K4[Fe(CN)6] + FeCl3 = … + …, маючи на увазі, що комплексна сполука, яка утворюється, не розчинна у воді.

 86. Як диссоціюють подвійні солі і комплексні сполуки? Наведіть рівняння електролітичної дисоціації: KCr(SO4)2 и K[AuCl4]. В останньому випадку визначте заряд комплексного іона, а також ступінь окиснення атома- комплексоутворювача.

 87. Наведіть формулу комплексної сполуки, виходячи з його назви: натрій гексанітрито(III) кобальтат.

88. Визначте заряд і координаційне число комплексоутворювача в комплекснії сполуці K2[Co(CN)4]. Наведіть рівняння електролітичної дисоціації цієї солі у водному розчині.

 89. Складіть формулу комплексного іона, в якому комплексоутворювачем з координаційним числом, що дорівнює 4, є  іон Cu2+,  а лігандами - молекули амоніаку. Наведіть вираз константи нестійкості цього комплексного іона.

 90. При додаванні нітратної кислоти до розчину діаммінаргентум(I) хлориду утворюється осад арґентум хлориду. Наведіть молекулярне і іонне рівняння реакцій, поясніть причину руйнування комплексного іона.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ ІІІ.

ЯКІСНИЙ АНАЛІЗ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

Тема 7. Якісний аналіз аніонів та катіонів харчових продуктів

Виникнення і становлення хімії як науки тісно пов'я­зано з методами аналізу речовин.

Методи аналізу можна поділити на три групи: 1) хімічні; 2) фізичні; 3) фізико - хімічні. Першим етапом визначення складу речовин за хімічним та фізико-хімічним методами є проведення хімічної реакції. Кінцевий етап визначення полягає в спостереженні зовнішнього ефекту хімічної реакції (якісний аналіз) або кількісному вимірюванні однієї з фізичних властивостей продукту реакції (маси, інтенсивності забарвлення, об’єму тощо).

У загальному випадку хімічний аналіз складається з та­ких етапів: 1) переведення досліджуваної речовини у роз­чин; 2) відокремлення елементів, що визначаються, від інших та їх концентрування; 3) якісне виявлення і кіль­кісне визначення. Для відокремлення, концентрування і визначення елементів застосовуються хімічні реакції різних типів.

В основі методів розділення і концентрування елементів лежать реакції осадження, комплексоутворення та окиснення - відновлення. Так, розділення іонів на окремі групи ґрунтується на реакціях осадження. До методів роз­ділення належить хроматографічний аналіз, який полягає у тому, що компоненти суміші по-різному адсорбуються твердою речовиною-адсорбентом.

Харчові системи аналізуються за допомогою різних методів: хімічних, фізико-хімічних, фізичних.

    Хімічний аналіз поділяється на:

1. Якісний

2. Кількісний

3. Структурний

4. Системний

Якісний призначається для якісного виявлення речовин. Кількісний встановлює кількість елементів. Структурний - для дослідження структур речовин. Системний - для визначення складних хімічних систем.

Також методи аналізу поділяються за способом проведення реакції на:

"Мокрий" метод - реакції проходять між розчинами (наприклад, отримання барій сульфату);

"Сухий" метод - пірохімічний метод (наприклад, забарвлення полум'я пальника солями в певний колір) і метод розтирання (розтирають дві сухі солі, наприклад, натрій ацетат та натрій гідросульфат - відчувається запах оцту).

Для хімічного аналізу речовин беруть різні кількості досліджуваного розчину і відповідно до цього — різну кіль­кість реактивів. Метод аналізу, в якому використовують 0,1 — 1 г речовини, називається макрометодом, якщо використову­ють менше 0,01 г речовини — мікрометодом. Проміжний метод аналізу називається напівмікрометодом. У більшості випадків користуються напівмікрометодом. Існує і ультрамікрометод, коли для аналізу беруть дуже малу кількість речовини, а зовнішній ефект реакції спостерігають під мік­роскопом.

Для проведення реакції можна використовувати одну або кілька крапель розчинів досліджуваної речовини на смуж­ках фільтрувального паперу або на годинниковому скельці. Такий метод називається краплинним.

Для відкриття того чи іншого іона можна використову­вати реакції, в результаті яких утворюються кристали пев­ної форми. Такий метод називається мікрокристалоскопічним. Спостерігають за формою кристалів за допомогою мікроскопа або лупи.

Предмет якісного аналізу - розвиток теоретичних основ, розробка нових і вдосконалення існуючих методів, визначення елементного складу речовини.

Задача якісного аналізу - визначення якості речовини, визначення окремих елементів або іонів, що входять до складу речовини, що досліджується, ідентифікація речовини (встановлення аналогії з певними еталонами - стандартами).

У більшості випадків речовину переводять спочатку в розчин, а потім визначають у ньому наявність окремих компонентів - іонів або молекул. Аналіз у розчинах раніше називали «мокрим» методом на відміну від «сухого», за яким усі опе­рації аналізу проводяться із сухими речовинами.

Під час аналізу речовини користуються реакціями, харак­терними для того чи іншого іона за наявності сторонніх іонів. У тих випадках, коли для якогось іона немає відпо­відних характерних реакцій, застосовують попереднє розді­лення іонів.

Якісний аналіз мокрим способом зводиться до виявлен­ня катіонів і аніонів у розчинах солей, основ і кислот. Якіс­не виявлення іонів у розчині можна виконувати дробним (кожний іони виявляють характерними реакціями за наяв­ності інших іонів) і систематичним (складну суміш іонів розділяють на окремі групи, в межах яких виявляють ок­ремі іони) методами аналізу.

Розділення іонів на групи в систематичному ході аналізу застосовується тільки при виявленні катіонів. Аналіз аніонів проводиться за іншою схемою.


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 340; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!