Олевська районна система розселення (Олевський район)



Розташування, територія, населення . Олевський район, як адміністративна одиниця, був створений у 1923 році. Район розташований в північно-західній частині Житомирської області. На півночі межує з Лельчицьким районом Республіки Білорусь, на заході – з Рокитнівським районом Рівненської області. Зі сходу і півдня – з Лугинським, Ємільчинським, Новоград-Волинським районами Житомирської області.

Протяжність району із заходу на схід – близько 50 км, з півночі на південь – 80 км. Площа району становить 224,8 тис. га. Населення (на 01.01.2015 р.) – 41,9 тис. чол. (на перспективу очікується 45 тис. чол.), у т.ч. міське населення – 15,4 тис. чол., сільське населення – 26,5 тис. чол. На території району розташовано 61 населений пункт (одне місто, 5 селищ міського типу, 55 сіл). Мінімальна відстань від населених пунктів до адміністративного центру – 4 км, максимальна (5 поселень) – більше 40 км.

Вся територія Олевського району лежить в межах Поліської низовини і лише північно-східна частина – на відрогах Словечансько-Овруцького кряжу.

По території району протікають ріки басейну Дніпра: Уборть з притоками Зольня, Перга та інші. Лісові території займають 156,7 тис. га, біля 70 відсотків площі району.

Олевський район розташовано в природно-кліматичній зоні Полісся, в її північній частині, яка має назву Житомирське Полісся.

Район, як один з найпівнічніших на Житомирщині, в геоструктурному плані розташований в північно-західній частині Українського кристалічного щита з неглибоким заляганням докембрійських кристалічних порід.

Природні ресурси , корисні копалини, природно-заповідний фонд. Олевський район має значний природно-ресурсний потенціал. Тут залягають значні поклади горючих корисних копалин (торфу) – в районі зареєстровано 83 торф`яні родовища. В межах району є великі запаси нерудних корисних копалин: будівельного каменю (буту, щебіню, блокової та облицювальної продукції широкого асортименту, у т.ч. гранітів, габро, лабрадоритів, пісковику, кварцитоподібного пісковику, мігматитів, різновидів кварцу), місцевих будівельних матеріалів (піску, глини, суглинків), агрохімічної сировини (вапняка для сільськогосподарського виробництва). Є також драгоцінні каміння, такі як топаз, бурштин та ін. Як вже відмічалося, в районі є унікальні поклади бурштину, що відрізняється багатством кольорових відтінків і розмірів.

Також в районі знайдено поклади руд кольорових металів: берилію, титану, молібдену, у т.ч. родовище берилію "Пержанське" визнано найбільшим у світі. Берілій, якій набагато легший і міцнішій за алюміній, використовується в авіакосмічній промисловості, для виготовлення ядерних реакторів в атомній енергетиці та в багатьох інших сферах.

В районі є значні лісові ресурси – лісові насадження займають біля 145,4 тис. га та інтенсивно використовуються. Завдяки своєму географічному положенню та природним умовам Олевщина є також сільськогосподарським районом.

В районі розташована більша частина Поліського державного заповідника (розглянутий вище), 2 заказники державного значення – ландшафтний Плотниця і лісовий Поясківський, шість пам'яток природи місцевого значення.

Ландшафтний заказник Плотниця (464 га) має унікальні природно-територіальні комплекси та являє собою болотяний масив, який є регулятором водного режиму р. Уборть і рівня ґрунтових вод прилеглих територій. Ландшафтну унікальність урочища підсилюють виходи на поверхню Українського кристалічного щита. Заказник є місцем розселення водоплавних птахів, ондатри, росички англійської та середньої.

Лісовий заказник Поясківський (113 га). з дубово-грабовими лісами засновано ще в 1926 р. Це один з найстаріших лісів Полісся, в якому трапляються дерева обхватом понад 5 метрів. Тут збереглися дуби-велетні віком 300-400 років. Впалі велетенські дерева вкриті килимом з моху, на якому проростають кислиці, чорниці, папороті та червонокнижні плавуни, – все це робить Поясківський ліс схожим на казкові джунглі. Завдяки своєму заповідному статусу Поясківський ліс є еталоном первинних лісів Полісся.

Найбільш відомою з пам'яток природи є Камінне село, у якому скупчення величезних валуни нагадують сільські хати, через що пам’ятка користується значним туристичним попитом. Лісові масиви, природно-заповідний фонд, річки, озера, історичні пам’ятки Олевщини є ресурсом для розвитку в районі і місті рекреації і туризму, а також створення екологичної мережі краю.

Сфера малого підприємництва. Всього на території району зареєстровано 2144 суб’єкти малого і середнього підприємництва, у тому числі 561 юридичних осіб, 1493 фізичних осіб.

Сільське господарство. Земельна площа сільськогосподарських земель району становить 47,5 тис. га, або 21,1 % площі району, з них рілля – 24 тис. га (50,5%). Розвитку сільського господарства сприяє помірно-континентальний клімат. Але основні типи ґрунтів району: дернові, дерново-підзолисті, торфово-болотні та низинні торф'яники, піщані та глинисто-піщані, малосприятливі для рослинництва, яке потребує використання добрів. Умови глибокого Полісся з природними луками найбільш сприятливі для ведення м`ясного скотарства. Характерним для району є виробництво м'яса, молока, яєць. Такі умови також сприятливі для вирощування льна-довгунця і хмелю. Хмелярство в районі розвивається, як традиційним методом, так і з застосуванням нових технологіій. Через зменшення попиту і забруднення територій практично зупинилося виробництво льону. Але сучасні модні світові тенденції знов повертаються до використання природних матеріалів. Останнім часом державна цінова політика сприяє розширенню площ посіву озимих зернових культур. Також вирощується картопля, є попит на ріпак, сонячник, цукровий буряк.

На даний час галузь представлена 16 господарствами (не враховуючи малі фермерські та індивідуальні підсобні господарства). Основні сільськогосподарські підприємства, які здійснюють діяльність у галузі рослинництва: ТОВ «Мрія Олевськ 2012», ТОВ «Агро ритм Полісся», П(ПО)СП «Іскра», СТОВ «Світанок», ПСП «Алтена», ТОВ «Лугіни Агро», П(ПО)СП «Кишинське», ПСП ім. Першого Травня, ТОВ «Агроуспіх 1», ПСП «Корощинське», ПСП «Хмільсервіс», ТОВ «Союз Хміль», ФГ «Афіна» та СФГ «Мирне» (4 з них мають найбільші площі земель в обробітку: ТОВ «Мрія Олевськ 2012», ТОВ «Агро ритм Полісся», П(ПО)СП «Іскра», ТОВ «Агро успіх 1»).

Основні сільськогосподарські підприємства, які здійснюють діяльність у галузі тваринництва: П(ПО)СП «Іскра», СТОВ «Світанок», ПСП «Алтена», ПСП «Лан», ФГ «Данько».

Основним виробником насіння в районі є Олевська державна сортодослідна станція (с. Кишин).

Промисловість. Ця галузь є важливою складовою частиною господарського комплексу району. На території Олевського району розташовано 21 основне промислове підприємство (включаючи підприємства будівельної галузі і лісового господарства), більша частина з яких зосереджена в м. Олевськ. Промисловість району переважно представлена підприємствами по переробці сільськогосподарської продукції, підприємствами машинобудування по виробництву сільгоспмашин і запчастин до них, ремонту і обслуговуванню сільгосптехніки, підприємствами легкої і харчової промисловості, число яких скоротилося. Частина промислових підприємств спеціалізуються на виробництві будівельних матеріалів. Серед галузей промисловості найбільша питома вага належить виробництву деревини та виробів з неї – 74%. Основними виробниками по галузях є наступні підприємства.

Металообробка і машинобудування – ТОВ «Олевський метизний завод» (замінило  ВАТ «Завод тракторних нормалей», на території якого розташовується, що знаходиться в стадії банкрутства) – випускає культиватори, рукава високого тиску до гідросистеми тракторів і сільгоспмашин, запасні частини тощо.

Добувна промисловість – ДП "Олевськторф" – займається добуванням, переробкою і реалізацією торфу; ОКП "Білокоровицький гранкар`єр" – добуванням сланцю, каменю. Завдяки тому, що на території району зосереджена значна частина буто-щебеневої сировини, на цій базі були створені в свій час значні виробничі потужності: ВАТ «Озерянський КЗБГК», Олевський щебеневий завод, комбінат нерудних копалин «Кварц» (усі не перелічені в числі працюючих в 2014 р.), АТЗТ «Граніт», ТОВ «Союз – Граніт».

Харчова промисловість – ПАТ "Олевський хлібозавод", Білокоровицька хлібопекарня (раніше – сільське споживче товариство) – хлібобулочні і кондиторські вироби, безалкогольні напої. (Припинили свою діяльність спільне підприємство облспоживспілки «Олевський консервно-сушильний завод» з переробки сільськогосподарської продукції, фруктів, ягід та молокозавод в Олевську).

Обробка деревини та виробництво виробів з неї – ДП "Олевське лісове господарство", ДП "Білокоровицьке лісове господарство", ДП "Олевський лісгосп АПК", ПАТ "Райагропромтехніка" (не числиться серед працюючих в 2014 р.), ТОВ "Промбудспортіндустрія", ПП КДК "Полісся", ТОВ "Вуд трейд" – деревообробка та виробництво пиломатеріалів, європіддонів, пилених заготовок дубових. Значну частину підприємств галузі також складають малі приватні, які переважно займаються розпилюванням і первинною обробкою деревини.

Хімічна промисловість – ТОВ «Олімпік Фарба» – виробництво лаків, фарб.

Виробництво керамічної продукції – ТОВ «Металіст ОЗФ» (замінило ВАТ «Завод електротехнічного фарфору», на території якого розташовується, що знаходиться в стадії банкрутства), яке випускає ізолятори.

Виробництво та розподіл питної води, теплової енергії – ОП «Тепломережа».

Будівництво – ТОВ "Олевськгазбуд", ВАТ "ШБУ- 42", філія ДП "Олевський райавтодор" (не числиться в працюючих), ПрАТ "Полісся", ПП "Будпослуги №1".

Транспортні перевезення. Вантажні перевезення: ТОВ "СПМК -7", ТОВ "Вокер", ТДВ "РІМ Богдан", ТОВ "КІБ". Пасажирські перевезення: ТДВ "РІМ Богдан."

Система освіти. У районі працює Олевська гімназія, 41 загальноосвітня школа, 30 дошкільних закладів, Олевський та Жубровицький міжшкільні навчальні виробничі комбінати, Центр художньо-естетичної творчості учнівської молоді. Фукціонує ліцей професійної освіти (колишне ПТУ-10, яке готує за 4-ма будівельними професіями).

Охорона здоров`я. Мережа охорони здоров`я складається з 1 центральної районної лікарні, 1 станції постійного базування швидкої допомоги; 1 районного центру первинної медико-санітарної допомоги, до якого входять 13 фельдшерсько-акушерських пунктів, 24 фельдшерських пункти, 14 амбулаторій загальної практики сімейної медицини.

Культура. Потреби населення в культурному дозвіллі в районі забезпечують районний Будинок культури, 17 сільських та селищних клубів, 2 районні бібліотеки, 38 бібліотек-філій, Олевська музична школа, районний краєзнавчий музей та музей історії с. Копище.

Торгівля, харчування. Послугинадають 496 функціонуючих торгових точок, у тому числі 437 магазинів, 5 АЗС, 17 аптечних кіосків та аптек, 37 закладів громадського харчування на 1278 посадкових місць.

Інфраструктура. Район має розвинену транспорту інфраструктуру. Із сходу на захід проходить залізниця Київ- Ковель. Із сходу на захід проходить автодорога міжнародного значення Київ-Ковель-кордон з Польщею довжиною 56 км; із півночі на південь – територіальна автодорога: кордон з Республікою Білорусь-Олевськ-Червоноармійськ-Коростишів-Котлярка. Разом з дорогами обласного і районного значення довжина автошляхів загального користування на території району становить 397 кілометрів. Функціонує 12 автобусних маршрутів. Не має автобусного сполучення з селом Лісове.

По території району прокладено газові мережі високого, середнього та низького тиску. Постачальниками природного газу є ВАТ "Житомиргаз", ДК "Газ України". Електропостачання району здійснює ВАТ ЕК "Житомиробленерго". Усі населенні пункти забезпечені телефонним зв`язком, встановлено цифрову станцію ЄС-11. Радіо-телезв'язок і мобільний зв'язок забезпечує Олевська РТПС з вишкою ретранслятора Н-200 м.

Адмінистративні, трудові, культурно-побутові зв’язки районної системи розселення. Центр районной системи розселення місто Олевськ та центри сільських рад в локальних системах розселення виконують наступні функції:

- адміністративно-управлінські;

- виробничо-господарські і трудові;

- епізодичного і періодичного обслуговування населення культурно-побутовими установами.

На даний час території району управляються районною адміністрацію і районною радою, в Олевську також функціонує міська рада, в інших поселеннях – селищні і сільські ради. З втіленням територіальної реформи має залишитися лише рада об’єднаної територіальної громади, а в поселеннях – старости, що сприятиме зникненню суперечок і дублювання управлінських функцій між органами влади.

Трудові зв’язки в основному пов’язують населення приміської зони з місцями прикладання праці в місті, але і частина міського населення працює в сільськогосподарських підприємствах; така тенденція залишиться і надалі.

Організація громадського обслуговування має бути направлене з одного боку на підвищення якості послуг шляхом концентрації та укрупнення установ, а з іншого боку –на територіальне розосередження і наближення широкого асортименту послуг до населення всього району, включаючи найбільш віддалені території.

Приміські території для розвитку міста на розрахунковий строк генплану. Території, безпосередньо прилеглі до меж міста, є резервом для подальшого розвитку Олевська. На південь і північний захід від міста намічається резерв для розвитку сельбищної  зони. На північний схід – передбачається резерв для розширення промислової зони міста , зокрема для розміщення комплексу з вироблення із руди берілію нехімічними методами.

У північно-східному напрямку також планується розміщення нового кладовища.

Полігон твердих побутових відходів, що в даний час знаходиться біля с. Рудня-Бистра, заповнення якого завершено, намічається до консервації. Новий сучасний полігон ТПВ і сміттепереробний завод намічено розмістити в районі між селами Тепениця і Хмелівка.

Щоб зняти транспортне навантаження з доріг зовнішньої мережі територіального, обласного і районного значення, що проходять кріз місто, планується будівництво нової ділянки обхідної дорогі на південній і східній околицях міста, у напрямку с. Хмельовка.

Розвиток рекреації в приміській зеленій зоні. Оскільки в даний час територія району ще має радіаційне забруднення, даним проектом переважно підтримується освоєння існуючих рекреаційних ресурсів для організації короткочасного відпочинку місцевого населення з обмеженим розміщенням установ тривалого відпочинку (лише вибірково, після ретельного обстеження місцевості). Відповідно до проекту районного планування, для короткочасного відпочинку передбачено:

– організація і впорядкування зони відпочинку по трасах: Олевськ-Комсомольске, Олевськ-Белокоровичи;

– освоєння і впорядкування біля с. Перга лісового масиву (1500 га) із сосни і берези на березі р. Уборть;

– освоєння зеленої зони безпосередньо біля меж Олевська – лісопарку (1442 га) – пам'ятки садово-паркового мистецтва;

– створення Олевського комплексу відпочинку на берегах р. Уборть і річок Зольня, Радча на базі сосново-березових, сосново-дубових і дубово-березових лісів (5000 га);

– організація короткочасного регульованого відпочинку в ур. "Плотниця" Замисловецького лісництва – ландшафтний заказник державного значення (464 га).

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!