Аналіз реалізації попередньої містобудівної документації



 

В попередні роки реалізація містобудівної документації генерального плану у місті відрізнялася відносною дисципліною виконання. Так, за період реалізації Генплану 1970-1995 рр. було здійснено будівництво таких значних об'єктів, як: адмінбудинки державної адміністрації; селищної ради (нині міська рада), РОВД, дві середні школи (№2 і №3), терапевтичний корпус ЦРЛ на 300 ліжок; клуб заводу «Техпром» на 200 місць (проект 400 місць); універмаг; ресторан; 3 їдальні та інші об’єкти.

За період реалізації попереднього генерального плану 1993-2015 рр. побудовано (реконструйовано):

- СШ № 3 – добудова і розширення до 1000 місць;

- ПТУ на новій площадці (введено гуртожиток; не добудовано учбовий корпус)

- гімназія (не добудовано корпус початкових класів);

- міжшкільний центр комп’ютерного і виробничого навчання;

- реконструкція і добудова будинку школярів.

Незавершеною залишилися поліклініка. Проведена часткова реконструкція стадіону. Проведена реконструкція колишньої будівлі кафе на сучасне відділення банку. Завдяки японським побратимам поповнилася сучасним обладнанням центральна районна лікарня. Місто прикрасили нові магазини, кафе. У тому числі побудовані крупні торгові центри "Сова" (об'єднання "Наш край"), "Маяк". Не збудовані каналізаційні очисні споруди (КОС). Не побудована намічена обхідна дорога в східній частині міста, 2 мости через р. Уборть. Не здійснилися також прогнози із зростання чисельності населення міста, яка прогнозувалася на рівні 16 тис. чол.

Невиконанню планів завадили як суб’єктивні, так і об’єктивні чинники. Об’єктивні пов’язані із загальним падінням економіки в країні, світовою економічною кризою, а також подіями останнього часу (зміна влади, падіння економіки через військові дії на сході країни та ін.). До суб’єктивних чинників в першу чергу відносится недостатня дісциплина виконання містобудівних рішень, у т. ч. виділення попередньою владою ділянок під садибну забудову в перспективних транспортних коридорах; на ділянках, передбачених під багатоповерхову забудову та ін.

 

Роль і місце м. Олевська в системі розселення

 

Інститутом "КиевНИПИ градостроительства" (нині ДП "НДПІ містобудування"), за участю інституту "Гипроград" (нині "Діпромісто", м. Київ) у 1989 р. була розроблена "Регіональна схема розселення на території УРСР на період до 2005 р". Згідно з рішеннями цієї схеми, місто (на той час смт) Олевськ входить в районну систему розселення (Олевський район) – є її центром, яка входить в Коростенську міжрайонну систему розселення, яка, в свою чергу, входить в Житомирську обласну систему і далі – в Київську міжобласну систему розселення (їх структура наведена в таблицях 4.1 і 4.2).

Зміни геополітичних і економічних умов в країні визначили необхідність розробки нової "Генеральної схеми планування території України" (надалі Генсхема), яка була виконана"Діпромістом" в 2000 р., спільно з рядом галузевих і проектних інститутів, і затверджена Законом України. Генсхема включає до свого складу "Схему розселення України", яка виконана з урахуванням основних положень вказаної вище попередньої "Регіональної схеми розселення…".  Відповідно до цих документів Схема розселення України представляє собою чітку ієрархічну структуру взаємнопідлеглих систем та їх центрів:

загальнодержавна:            1 (центр: м. Київ);

міжобласні:                          8 (центри: Київ, Львів, Вінниця, Одеса, Сімферополь, Дніпропетровськ, Донецьк, Харків);

обласні:                             24 (центри: міста – обласні центри);

міжрайонні:                   76 (центри: міста –  центри міськрад, великі райцентри);

районні                        490 (центри: населені пункти – центри адміністративних районів, міськрад).

Районні системи являють собою місцеві (локальні) системи, у складі яких можуть виділятися місцеві системи нижчого рівня – внутрірайонні або кущові (раніше мали назву міжгосподарські), а також системи розселення ще нижчого рівня – елементарні (або первісні чи внутрігосподарські) – разом такі ієрархічні системи розселення зазначалися як групові.

Таблиця 4.1. Структура Київської міжобласної системи розселення і місце в ній Олевської районної системи розселення

Найменування систем розселення і їх центрів Список адміністративно-територіальних одиниць, що становлять систему розселення Площа, тис. км2 Кількість населення на 01.01.2015, тис. жит.
Київська міжобласна, (м. Київ) Київська, Житомирська, Черкаська, Чернігівська області 110,7 5292,7
Житомирська обласна, (м. Житомир) Житомирська область 29,832 1256
Коростенська міжрайонна система (м. Коростень) Коростенський, Олевський, Лугинський, Малинський, Народицький, Овруцький райони 10,92 172,3
Олевська районна система (м. Олевськ) Олевський район 2248 41,9

Таблиця 4.2. Склад Олевської районної системи розселення

Найменування міської, селищних і сільських рад в системі розселення Список адміністративно-територіальних одиниць, що становлять систему розселення
Олевська міська рада м. Олевськ
Бучманівська селищна рада смт Бучмани
Дружбівська селищна рада смт Дружба; смт Діброва
Новобілокоровицька селищна рада смт Нові Білокоровичі
Новоозерянківська селищна рада смт Новоозерянка; с. Озеряни; с. Рудня-Озерянська
Кишинська сільська рада с. Кишин; с. Болярка; с. Забороче; с-ще Лугове
Білокоровицька сільська рада  с. Білокоровичі
Жовтнева сільська рада с. Жовтневе; с. Бацеве
Жубровицька сільська рада с. Жубровичі
Журжевицька сільська рада с. Журжевичі; с. Рудня
Замисловицька сільська рада с. Замисловичі; с. Рудня-Замисловицька; с. Устинівка; с. Шебедиха
Зольнянська сільська рада с. Зольня; с. Ковалівка; с. Сердюки
Зубковицька сільська рада с. Зубковичі
Кам'янська сільська рада с. Кам'янка; с Лісове
Комсомольська сільська рада  с. Комсомольськ; с. Будки; с. Михайлівка; с. Млинок
Копищенська сільська рада с. Копище; с. Майдан-Копищенський
Лопатицька сільська рада с. Лопатичі
Майданська сільська рада с. Майдан; с. Джерело; с. Сарнівка
Радовельська сільська рада с. Радовель; с. Пояски; с. Рудня-Радовельська
Руднє-Бистрянська сільська рада с. Рудня-Бистра; с. Варварівка; с. Корощине; с-ще Сновидовичі
Стовпинська сільська рада с. Стовпинка; с. Держанівка
Сущанська сільська рада с. Сущани; с. Андріївка
Тепеницька сільська рада с. Тепениця; с. Артинськ; с. Обище; с. Соснівка; с. Хмелівка
Хочинська сільська рада с. Хочине; с. Перга; с. Рудня-Перганська; с. Рудня-Хочинська
Юрівська сільська рада с. Юрове

 

В попередньому генеральному плані міста була наведена також Олевська внутрірайонна міжгосподарська система розселення, в основу якої були покладені господарські зв’язки між центральнами садибами сільських господарств (на той час радгоспів), що знаходилися в поселеннях: смт Олевськ, с. Радовель, с. Хочино, с. Лопатичі, с. Кишин. Не дивлячись на зникнення такого поняття як центральна садиба в умовах розпаювання сільськогосподарських угідь, залишилися сталі зв’язки між ціма поселеннями: трудові, культурно-побутові, тому можна вважати, що така система все ще є життездатньою.

Однозначно локальними місцевими системами є сільські ради, які включають до свого складу по декілька поселень з центром в одному з них. Найбільше – 5 сільських поселень, включає Тепеницька сільрада; по 4 села мають сільради: Руднє-Бистрянська, Кишинська, Замисловицька, Комсомольська, Хочинська; по 3 села мають сільради: Новоозерянківська, Зольнянська, Майданська, Радовельська.

На даний час в країні тривають процеси децентралізації з наданням більшої самостіності територіальним общинам та водночас укрупнення територіальних общин. Можливі різні варіанти, основним з яких розглядається включення всіх населених пунктів Олевського району в одну територіальну общину, внутрі якої можуть виникнути нові зв’язки між поселеннями, що потребуватиме розробки системи розселення даної територіальної общини.

Генсхема включає ряд спеціалізованих схем, де конкретизовані роль і місце Олевського району в міжобласній системі розселення. Відповідно до схеми "Планувальна структура і види переважного використання територій" територія Олевського району підпадає під три види (зони) переважного використання:

– території та об'єкти природно-заповідного фонду, ліси, водно-болотні угіддя, землі водного фонду, рекреаційного та оздоровчого призначення, інші природні території, важливі для збереження біологічного та ландшафтного різноманіття (зона національної екологічної мережі) – в основному північна і західна частини Олевського району;

– території переважно агропромислового виробництва та сільської забудови (зона сільського господарства) – в основному південна частина Олевського району;

– території (зона) радіаційного забруднення – поділяється на підзони (відповідно до "Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення в наслідок чорнобильської катастрофи", затвердженому Постановою КМУ 23 липня 1991 р. N 106):

                - зона відчуження – в ній відсутні поселення Олевського району;                 - зона безумовного (обов’язкового) відселення – включає 2 поселення Олевського району: смт Діброва та с. Рудня-;                 - зона гарантованого добровільного відселення – включає 45 поселень Олевського району;                  -зона посиленого радіоекологічного контролю – включає 15 поселень Олевського району, у т.ч. м. Олевськ і прилеглі до нього поселення.

На даний час є дані наукових досліджень щодо значного покращення радіаційної обстановки в районах, які не входять до 30-км зони відчуження, тому деякі позиції вказаної вище схеми намічено згодом переглянути (коригування Генсхеми є у планах Мінрегіону). Так, в зоні посиленого радіологічного контролю діє заборона на будівництво нових та розширення діючих екологічно небезпечних підприємств та рекомендовано обмеження будівництва закладів відпочинку. Останнє однак вступає в протиріччя щодо вказаного вище переважного рекреаційного та оздоровчого призначення більшої частини території Олевського району.

В любому випадку територія району відноситься до визначених Генсхемою проблемних (критичних) територій, розвиток яких потребує державної підтримки. Це, по-перше, території із значним природоохоронним, рекреаційним, оздоровчим та історико-культурним потенціалом і низьким рівнем розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури і природно-техногенної небезпеки, до яких віднесено Полісся. По-друге, це території з високим рівнем радіаційного забруднення, до яких віднесена вся Житомирська область.

 Генсхемою також надаються окремі рекомендації щодо розвитку міських поселень, зокрема малих, що мають значний природний та історико-культурний потенціал, до яких відноситься і м. Олевськ. А саме: розвиток туристичних функцій із збереженням і припустимим господарським використанням об'єктів культурної спадщини, захистом традиційного характеру середовища, обмеженням господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених пунктів. Для малих міст та селищ, які є центрами сільськогосподарських районів, також рекомендовано розвиток соціально-економічного потенціалу, пов'язаного з обслуговуванням сільськогосподарського виробництва та сільського населення.

Генсхема також допускає розширення основних функцій територій в залежності від конкретних умов. До них, насамперед, необхідно віднести роль м. Олевська як центра району і системи розселення, що вимагає розвитку в місті адміністративних функцій та системи культурно-побутового (громадського) обслуговування як міжселенної, з врахуванням потреб населення поселень району відповідно до гарантованих державою соціальних стандартів. (Розрахунки необхідної забезпеченості установами обслуговування населення міста з врахуванням потреб населення району наведено далі, у спеціальному розділі.)

В результаті визначений наступний режим перспективного розвитку м. Олевськ:

– регульований сталий розвиток з першочерговим якісним удосконаленням економічної, у т.ч. виробничої бази і структури землекористування, екологічною реабілітацією території, а також нарощуванням соціально-культурного потенціалу, використанням значного рекреаційного і туристичного потенціалу, охороною і відродженням цінного історико-культурного середовища, забезпеченням усіх жителів комфортним середовищем життєдіяльності.

Далі більш детально розглянуті конкретні умови і особливості обласної і районної систем розселення, до яких входить місто Олевськ.

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 186; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!