Житомирська обласна система розселення (Житомирська область)



Розташування, територія, населення . Житомирська область знаходиться на півночі України. На півночі область межує з Республікою Білорусь, на сході з Київською, на півдні з Вінницькою, на заході з Хмельницькою та Рівненською областями України. Адміністративним центром та центром обласної системи розселення є м. Житомир.

Площа області становить 29832 кв. км. Чисельність населення на 01.01.2015р. – 1256 тис. чол., у т. ч. міське населення – 737,7 тис.чол., сільське населення – 518,3 тис. чол. Область складається з 23 адміністративних районів. Має 5 міст обласного значення – Бердичів, Житомир, Коростень, Малин, Новоград-Волинський; 6 міст районного значення – Олевськ, Андрушівка, Баранівка, Коростишів, Овруч, Радомишль; 43 селища міського типу; 1619 сіл.

Область розташована у двох природно-кліматичних зонах, північна її частина (де розташовано Олевський район) – у зоні Полісся, південна – у межах Лісостепу.

Житомирська область має вигляд хвилястої рівнини із загальним зниженням на північ і північний схід (від відміток 280 – 220 м до 150 м і менше). Більша частина області (південна і південно-західна) лежить у межах Придніпровської та Волино-Подільської височин. Північно-східну частину займає Поліська низовина. На території області знаходяться Білокоровицький кряж (на півночі) та Білокоровицько-Топильнянський кряж.

Ґрунти: на півночі області – переважно дерново-підзолисті; на півдні – чорноземи звичайні. Ліси займають площу 750,2 тис. га (за даними на 2007 р.)

Територією області протікає 221 річка загальною довжиною 5366 км. Всі ріки належать до басейну Дніпра. Найбільші ріки довжиною в межах області: Тетерів – 247 км, Случ (притока Горині) – 194 км, Ірпінь – 174 км, Уж – 159 км, Ірша – 136 км. На Житомирщині чимало великих озер. Найбільші з них: Чорне, Озерянське, Дуже, Дідове, Прибиловецьке – розташовані в басейні річки Уборть.

Природні ресурси. Область багата на корисні копалини. Практично по всій території поширені поклади торфу. Є запаси будівельних пісків, пірофілітових сланців, керамічних глин і ряду інших видів мінеральної будівельної сировини, є великі поклади габро, гранітів, лабрадоритів. Перспективним є родовище мармуру, що має рисунок надзвичайної краси. Присутні також рідкісноземельні елементи – ванадій, скандій, гафній, торій, які користуються значним попитом на світовому ринку. У межах Іршанського титано-рудного району видобувають ільменіт (оксид титану). Знайдене велике родовище руди берілію в Олевському районі – Пержанське, про що було сповіщено 23-24 жовтня 2014 р. в м. Олевськ, де відбулася науково-практична конференція на дану тему. Підприємство "Перга" з видобутку берілію нині створено, але потужностей з перероблення руди на метал в області немає, і є пропозиції науковців щодо доцільності розміщення його в райцентрі Олевськ, використовуючи при цьому сучасні нехімічні технології переробки.

В області також видобуваються кольорові напівдорогоцінні каміння – берил, топаз, кварц, бурштин з подальшою обробкою та виготовленням ювелірних виробів. З 1977 р. на півночі Україні почалися масштабні геологічні роботи в пошуках бурштину. В результаті геологами виділений в Балтійсько-Дніпровському регіоні бурштиновий басейн Прип'яті та в ньому бурштинова зона Кльосова. Басейн охоплює території північної частини Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської та Чернігівської областей України. Сьогодні родовище Кльосова розглядається як краще в Україні, воно обстежене і з 1993 р. держпідприємством "Укрбурштин" та дочірніми структурами ведеться видобуток і обробка цього каменю. На жаль,  на даний час більша частина бурштину видобувається тіньовими комерційними структурами та підлягає легалізації. Поки що мало підприємств з обробки бурштину та виготовлення ювелірних виробів, що є перспективним для Олевського району і міста. За даними дослідників за останні роки знайдені нові поклади бурштину в Житомирський області на ділянках: Зімухінський, Тетерівський, Томашгород, де він представлений незвичайними відтінками ясно-рожевого, вишнево-коричневого і медово-жовтого кольорів. Перспективною є також Барашівсько-Пержанська палеодолина і Козюлівська ділянка, на якій  площа потенційних покладів складає 56 квадратних кілометрів.

 Клімат Житомирської області помірно континентальний, з вологим літом та м'якою зимою. Середня температура січня ~ 10 °С, а в липні – близько + 20° С. Річна кількість опадів на півночі ~ 600 мм, а на півдні – 570 мм. Вегетаційний період в середньому становить 240 днів. Немало шкоди завдає господарству області таке метеорологічне явище як град (до шести днів за рік), сильні проливні дощі.

До цих несприятливих метеорологічних явищ додалося у 80-х роках таке техногенно-антропологічне явище як радіоактивне забруднення територій в наслідок чорнобильської  катастрофи, яке найбільшої шкоди задало сільському господарству, особливо раніше найбільш поширеним в області хмелярству і льнонярству. В області вирощуються також картопля і зернові культури. Зросло виробництво сонячника і ріпака. Розвинена молочно-м’ясна галузь. Забруднені землі покращують їх вапнуванням і внесенням добрів.

В останній час поширеним видом діяльності стає лісове господарство та пов’язана з ним деревообробка. З промислових галузей найбільш поширені добувна промисловість (видобуток будівельних каменів, руди, торфу) і виробка будівельних матеріалів, машинобудування і приладобудування, легка промисловість, харчова (переробка продукції сільського господарства).

Рослинний світ.  Зона Полісся вкрита лісами (28% площі Житомирської області). Головні лісоутворюючі породи: сосна, дуб, береза, вільха та ін. В північній і північно-західній частинах поширені соснові ліси, в усій поліській частині – сосново-дубово-березові. Значні площі займають дубово-грабові й грабові ліси.

У лісостеповій частині Житомирської області ростуть дубово-грабові ліси, де переважає дуб з домішками граба, ясеню, клена та явора. Лісистість південних районів області становить 3-4%. Під луками – близько 5,3 % території області.

Тваринний світ Житомирської області різноманітний, всього налічується близько 400 видів, у т. ч. ссавців – 67, птахів – 270, риб – 30. Найпоширеніші тварини – лось, козуля, свиня дика, вовк, лисиця, борсук, білка, заєць, бобер, куниця, соня лісова, полівка лісова, миша лісова, миша польова, кроти, хом’як звичайний і ховрах крапчастий; з птахів – тетерев, рябчик, шпаки, дятли, синиці, дрозди, качки дикі, куріпки, кулики, перепілки, вивільги, горлиці, лелеки та ін. Акліматизовано оленя благородного й фазана. У річках і озерах водиться щука, красноперка, линь, лящ, карась, сом, у ставках – короп, окунь тощо.

Природно-заповідний фонд. Природно-заповідний фонд області чималий. На території області існує понад 100 об'єктів і територій ПЗФ, у тому числі 10 заказників загальнодержавного значення, 95 заказників місцевого значення, а також близько 100 пам'яток природи, 24 парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва та 4 дендропарки.

Центральним об'єктом ПЗФ Житомирщини є Поліський природний заповідникзагальнодержавного значення, створений у 1968 році на півночі області, на території Овруцького та Олевського районів. Площа заповідника сягає 20,1 тис. га. Заповідник тягнеться суцільним масивом з півночі на південь на 27 км, зі сходу на захід – на 21 км. Площа власне охоронної зони заповідника становить 12548 га. Природними межами заповідника на заході є річка Уборть. Для заповідника характерні типові соснові ліси Полісся та їхні похідні. Ліси займають 73 % площі заповідника (біля 14,7 га); сфагнові і осоково-сфагнові болота і заболочені землі – 22% (близько 5 тис. га); луки – 2 % (0,4 тис. га). Найбільш заболоченими є  землі східної та південно-східної частини заповідника.

У заповіднику росте 603 види рослин, що становлять 30% видів усієї природної флори Українського Полісся. Серед рідкісних на особливу увагу заслуговують реліктові та ендемічні види рослин: верби лапландська і чорнична, рододендрон жовтий, шолудивник королівський, плаваючий водяний горіх, дуб скельний, плющ звичайний. Унікальність заповідника становлять орхідеї, яких тут зростає 5 видів.

Багатий і різноманітний тваринний світ Поліського заповідника включає 30 видів ссавців: лосі, косулі, дикі кабани, вовки, лисиці, зустрічається рись. Велику цінність мають колонії диких бобрів. Проживають також цінні хутрові звірі: куниця, видра, ондатра. У заповіднику гніздиться 131 вид птахів: тетерева, глухарі, рябчики, сірі куріпки; в річках – понад 30 видів риб.

Цікавою пам’яткою культури є млин на р. Болотниця у Поліському заповіднику.

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 214; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!