Валютно-кредитні та фінансові організації ЄС.



Регіональні фінансово-кредитні організації в межах Захід­ної Європи, Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії та в регіоні колишнього СРСР (нині СНД) створюються поступово, відповідно до певних етапів розвитку світогосподарських зв'язків та інтенсивності інтеграційних процесів. Так, на першій стадії економічної інтеграції країн Європей­ського Економічного Співтовариства, коли створювався митний союз шляхом відміни обмежень на взаємну торгівлю в рамках Співтовариства та введення єдиного тарифу щодо імпорту третіх країн, для вирішення цих глобальних завдань відповідно до Римської угоди в 1958 р. був заснований Європейський інвес­тиційний банк (ЄІБ), який розпочав свою діяльність в 1959 р. Місцеперебування — Люксембург. ЄІБ функціонує як фінансово автономна і юридично само­стійна організація в рамках ЄС.

Фінансові ресурси Банку складаються з оплаченої частини статутного капіталу, накопичених резервів, а також запозиче­них коштів. За межами Європейського Союзу його фінансові операції здійснюються як за рахунок власних коштів, так і (за умови одержання відповідних повноважень) за рахунок бю­джетних коштів ЄС або окремих країн — учасниць Союзу.

Європейський інвестиційний банк створено з метою:

• сприяння збалансованому і стабільному розвитку спільно­го ринку в інтересах Співтовариства;

• надання позик і гарантій на некомерційній основі для поліпшення фінансування у всіх секторах економіки:

— проектів розвитку найменш розвинутих регіонів;

— проектів модернізації і конверсії підприємств або підтрим­ки нових видів діяльності, зумовлених прогресом у розвитку спільного ринку;

— проектів, які викликають спільний інтерес для декількох країн — членів ЄС за рахунок різних джерел, що наявні у держав.

                Членами ЄІБ є 14 держав Європи — членів ЄС, за винятком Франції. Банк надає кредити як державним, так і приватним структурам у секторах комунікацій, економічної і енергетич­ної інфраструктур, промисловості, послуг і сільського госпо­дарства.

Головним завданням ЄІБ є сприяння вирівнюванню рівнів економічного розвитку країн ЄС шляхом фінансування проектів у менш розвинутих країнах, а також підтримка проектів загаль­ноєвропейського масштабу в галузях транспорту, зв'язку, охо­рони навколишнього середовища, енергетики. Окрім країн — членів ЄС, банк надає кредити країнам, які підписали з Євро­пейським Союзом угоди, — учасникам Ломейської конвенції, країнам, що підписали угоди про співробітництво, а також перебувають в асоціації з ЄС (наприклад, країнам — членам Євро­пейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ)) та ін. Із країн, які не входять до складу ЄС, найбільш численною є група 66 країн, що розвиваються, з Африки, Карибського басейну і Тихого океану (АКТ), які свого часу в місті Ломе (Тоголезька Республіка) підпи­сали відповідні конвенції, що передбачають досить широку коо­перацію між цими країнами і ЄС, у тому числі надання учасни­кам Ломейської конвенції фінансової допомоги і кредитів.

У межах Європейського інвестиційного банку діє Європейсь­кий інвестиційний фонд, утворений у 1994р. Цей фонд надає довгострокові гарантії для фінансування транс'європейських транспортних і комунікаційних та енергетичних межах, а та­кож для розвитку малих і середніх підприємств.

Європейський фонд розвитку (European Development Fund) здійснює фінансування стабілізаційних фондів і венчур­ного капіталу3, надає спеціальну допомогу у випадку стихій­них природних лих, фінансує допомогу біженцям, а також структурні перетворення в країнах, які здійснюють економічні реформи. Фінансує Стабекс (Stabex) — спеціальний фонд ста­білізації експортної виручки при реалізації країнами — учасни­цями Ломейської конвенції сільськогосподарської сировини; Сисмін (Sysmin) — фонд підтримки гірничодобувної промисло­вості країн Ломейської конвенції, продукція якої надходить на ринки ЄС.

Тимчасовий Единбурзький фонд кредитування був засно­ваний згідно з рішеннями Європейської ради в місті Единбург (Велика Британія) в 1992 р. з метою прискорення фінансуван­ня проектів розвитку капітальної інфраструктури для сприян­ня економічному зростанню.

Премія Європейського інвестиційного банку (12 тис. євро) присуджується раз на два роки за докторську дисертацію на тему інвестицій і фінансування.

Регіональні Банки Розвитку

 

Найвідоміший з них — Міжамериканський банк розвитку (МаБР). Місцезнаходження — Ва­шингтон. Ця кредитна інституція створена у 1959 р. з ініціативи США для фінансування програм розвит­ку в країнах Латинської Америки. Операції почав здійснювати з 1961 р.  

Згідно зі Статутом до головних завдань Банку входить надання фінансової і технічної допомоги країнам Латинської Америки при будівництві неве-




ликих підприємств у гірничій і переробній промис­ловості, легкій і харчовій, фінансування розвитку енергетики, транспорту, а також інфраструктури. Протягом свого функціонування МаБР надав най­більший обсяг кредитів країнам "великої трійки" — Аргентині, Бразилії та Мексиці.

Банк надає кредити двох видів: на загальних комерційних умовах — з фонду звичайних ресурсів; на більш пільгових умовах — з фонду спеціальних операцій. Він уповноважений випускати облігації, гарантувати позики, які надаються урядами і під­тримувати розвиток приватних підприємств. Най­вищим органом МБР є рада керуючих, до якої кож­на країна направляє свого представника.

Періодично МаБР направляє місії своїх штатних спеціалістів із розробки програм до латиноамери­канських держав для розгляду разом з посадовими особами і спеціалістами цих країн національних планів і програм розвитку та сприяння у визначенні пріоритетних проектів, які можуть бути профінансовані Банком.

МаБР має відділення у 26 країнах Латинської Америки та у Франції.

У грудні 1965 р. для фінансування різних програм розвитку в азіатських країнах за рішенням Еконо­мічної комісії ООН було засновано Азіатський банк

розвитку (АзБР). Місцезнаходження — Маніла (Філіппіни). Кошти банку формуються як шляхом мобілізації фінансових коштів регіону діяльності Банку, так і за рахунок залучення капіталів із країн інших континентів. АзБР може вдаватись до позик, розміщувати облігації та інші зобов'язання, прийма­ти за особливими угодами від урядів і організацій окремих країн кошти до спеціальних фондів. Зі сво­го боку Азіатський банк розвитку надає позики дер­жавним організаціям і приватним підприємствам із розрахунків 6,75 % річних.

Органами управління АзБР є Рада керуючих, що складається з представників усіх країн-учасниць і Правління (Рада директорів).  

Операції Банку поширюються на весь спектр економічного розвитку, але головна увага приді­ляється:

• сільському господарству (іригація, розвиток сільських районів, рибальство, тваринництво, лісів­ництво);

• енергетиці (проекти в галузі енергетики, ви­добутку природного газу і вугілля, створення нафто­переробних підприємств і мережі газопроводів);

• фінансовому сектору (надання невеликих по­зик малим і середнім підприємствам);

• транспорту і зв'язку (порти і судноплавство, дороги, залізниці, аеропорти, телекомунікації);

• соціальній інфраструктурі (водопостачання міського господарства, забезпечення житлом, інфра­структура міського господарства, проекти в галузі охорони здоров'я і народонаселення).

Діяльність із кредитування здійснюється у двох основних формах: звичайне кредитування за раху­нок ресурсів Банку і спеціальні операції, які фінансуються спеціальними фондами. АзБР здійснює та­кож спільне фінансування з офіційними, комерцій­ними та експортно-імпортними організаціями.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 212; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!