Група світового банку, головні задачі та функції: МБРР; МАР; МФК; БАГІ.



У 1944 р. на Міжнародній валютно-фінансовій конференції в Бреттон-Вудсі крім МВФ було утворено Міжнародний банк реконструкції і розвитку (МБРР). Місцеперебування — Ва­шингтон. Це одна з найбільших у світі міжнародних фінансо­во-кредитних установ, яка надає довгострокові кредити під державні програми тільки урядам та центральним банкам країн-членів. Членами МБРР можуть бути тільки члени МВФ.

Світовий банк і МВФ — це юридично самостійні міжнародні фінансово-кредитні установи з відмінними функціями, хоча вони і виник­ли практично одночасно.

Головним завданням Світового банку є сприяння сталому економічному зростанню, яке веде до скорочення бідності у країнах, що розвиваються, шляхом надання допомоги у зро­станні виробництва через довгострокове фінансування проектів і програм розвитку. Світовий банк надає  пози­ки переважно бідним країнам.

МБРР на початку своєї діяльності був призначений, згідно з його Статутом, надавати потерпілим від війни країнам довго­строкові кредити для відбудови їхньої економіки, а також га­рантувати приватні інвестиції за кордоном.  

Статутний капітал МБРР створюється шляхом підписання країн-членів на його акції та випуску облігацій. Акції розпо­діляються між країнами-членами відповідно до їхніх квот у МВФ. Першочергові внески до ста­тутного капіталу здійснюються в розмірі 20 % від суми підпи­сання, для створення власних ресурсів Банку, необхідних для здійснення його операцій. Інші 80 % мають бути сплачені за першою вимогою Банку. Значну частину позик МБРР надає з коштів, одержаних від розміщення на ринку капіталів своїх облігаційних позик.

Позики МБРР надаються, як правило, на термін 15—20 років і мають п'ятирічний пільговий період. Ці позики надаються країнам, які продемонстрували певне економічне зростання та соціальний прогрес. Кожна позика надається уряду чи під його гарантії зацікавленій країні. Відсоткова ставка позик змінюєть­ся кожні шість місяців і орієнтується на рівень відсоткових ставок міжнародних ринків позикового капіталу.

Вступ України до МВФ забезпе­чив їй членство в МБРР, що дає можливість нашій дер­жаві залучати іноземні інвестиції для вирішення таких акту­альних проблем, як стабілізація економіки, її структурна пе­ребудова, інтеграція України у світове господарство.

Міжнародна асоціація розвитку (МАР) була створена як філія МБРР у 1960 р. з метою збереження впливу розвинутих західних держав на країни, що розвиваються. МАР надавала безпроцентний кредит на строк до 50 років. Погашення кредитів починається з 11-го року після початку їх використання. Кредити надаються урядам та приватним орга­нізаціям країн, що розвиваються, без процентів.

Кредити МАР призначені найбіднішим і найменш плато­спроможним країнам і виділяються з урахуванням розмірів їхньої території, річного доходу на душу населення, ступеня ефективності економічної політики.  

Міжнародна фінансова корпорація (МФК) була створена в 1959 р. з ініціативи США. Її мета — заохочування розвитку приватних підприємств у країнах, що розвиваються. МФК надає кредити високорентабельним приватним підприємствам без га­рантії уряду на строк від 5 до 15 років з умовою, що частину акцій компанії-позичальники продають МФК. Рівень відсот­кових ставок відповідає існуючим на міжнародних фінансових ринках.

Статутний капітал МФК створено з внесків країн-членів. Розмір внесків пропорційний частці їхніх внесків до МБРР. У МФК беруть участь тільки члени МБРР. Свою діяльність МФК здійснює у таких основних напрямках:

• інвестування приватного сектору (головним чином країн, що розвиваються);

• надання комплексних консультаційних послуг урядам і підприємствам у здійсненні приватизації;

• формування ринку капіталів у країнах з перехідною еко­номікою.

  У 1993 р. до МФК приєдналась Україна, що створило можливості надання нашій країні прямих інвестицій у приватний сектор економі­ки, фінансування проектів приватних компаній тощо.

У 1988 р. країни — члени Світового банку створили Багато­стороннє агентство з гарантій інвестицій (БАГІ), яке стра­хує капіталовкладення від втрат, викликаних некомерційними ризиками.  

БАГІ доповнює діяльність інших міжнародних страхуваль­ників і пропонує чотири основних типи гарантій: неконвертованість валюти, експропріація, війна і громадянські заворушен­ня, порушення умов контрактів.

Україна вступила до Багатостороннього агентства з гарантій інвестицій у липні 1994 p., підписавши Конвенцію цієї орга­нізації. БАГІ в Україні співпрацює з Державною кредитно-інве­стиційною компанією, опікуючись фондом передекспертних гарантій для заохочення інвестицій в агропромисловий ком­плекс.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 203; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!