Систему консультативно-дорадчих органів і служб прийнято називати апаратом Президента України.



 

12. Порядок формування, структура та повноваження Адміністрації Президента України.

 

Формально всі ці органи і служби є рівними між собою. Але на практиці на вершині ієрархії консультативно-дорадчих органів при главі держави знаходяться адміністрації (секретаріати, канцелярії, управління) президентів. Не є винятком і Україна, де головним консультативно-дорадчим органом у відповідній системі виступає Адміністрація Президента України.

Отже, апарат Президента України складається з :

1) Адміністрації Президента України;

2) інших допоміжних органів і служб.

Схожі системи допоміжних органів і служб при главі держави існують і в інших країнах світу.

Для прикладу: у Польщі - Канцелярія Президента Польщі, у Франції - апарат Єлісейського палацу.

Адміністрація Президента України була створена в 1991 р., майже одночасно із запровадженням посади президента в Україні.

За цей час Адміністрація Президента України пройшла складний шлях свого утвердження та розвитку й нині продовжує модернізувати свій правовий статус.

Як відомо, 13 грудня 1991 р. новообраний Президент України Л.М. Кравчук видав Розпорядження № 2 «Питання Адміністрації Президента України», яким затвердив Положення про Адміністрацію Президента України. Вплив Адміністрації Президента України посилився починаючи з 1994 р., коли цей орган став центром підготовки проектів правових актів та інших рішень глави держави.

З 24 січня 2005 р. до 25 лютого 2010 р. у зв'язку з реорганізацією цей орган мав назву Секретаріат Президента України. Правовий статус діючої Адміністрації Президента України був урегульований Указом Президента України «Про Положення про Адміністрацію Президента України» від 2 квітня 2010 р. № 504.

Відповідно до його положень Адміністрація Президента України є постійно діючим допоміжним органом, основним завданням якого є організаційне, правове, консультативне, інформаційне, експертно-аналітичне та інше забезпечення здійснення главою держави визначених Конституцією України повноважень.

Очолює Адміністрацію Президента України глава Адміністрації Президента України, який призначається та звільняється з посади главою держави. Окрім того, глава Адміністрації Президента України спрямовує та координує діяльність штатних і позаштатних радників Президента України.

Слід звернути увагу, що правовий статус, зокрема, повноважєння Адміністрації Президента України визначаються не лише згаданим Указом від 2 квітня 2010 р. № 504, а й іншими актами чинного законодавства. Зокрема, законами України «Про державну службу», «Про Рахункову палату», «Про джерела фінансування органів державної влади» та ін.

Основним призначенням Адміністрації Президента України є:

1) стратегічне планування заходів глави держави;

2) прогнозування основних тенденцій розвитку соціальної, політичної, економічної, культурної сфери суспільства.

Метою діяльності цього органу є забезпечення прозорої, публічної та ефективної реалізації повноважень Президента України на засадах верховенства права.

Повноваження Адміністрації Президента України визначені в Положенні про Адміністрацію Президента України, затвердженому Указом від 2 квітня 2010 р. № 504.

До них віднесено:

1) здійснення аналізу політичних, економічних, соціальних, гуманітарних та інших процесів, що відбуваються в Україні й світі, та підготовку на розгляд Президентові України за результатами такого аналізу пропозицій з питань формування внутрішньої та зовнішньої політики України;

2) підготовку пропозицій щодо здійснення керівництва зовнішньополітичною діяльністю України;

3) забезпечення здійснення Президентом України представництва держави у міжнародних відносинах тощо.

 

Завдання, функції та повноваження Адміністрації Президента України визначають її внутрішню побудову (структуру).

Указом Президента України від 5 квітня 2011 року № 352 «Деякі питання Адміністрації Президента України» було затверджено граничну чисельність працівників цього органу - 514 штатних одиниць і визначено таку його структуру:

1) глава Адміністрації Президента України;

2) перший заступник глави Адміністрації Президента України;

3) два заступники глави Адміністрації Президента України;

4) радники Президента України, в тому числі радник Президента України - представник Президента України у Конституційному Суді України;

5) радник Президента України - керівник Головного управління з питань безпекової та оборонної політики;

6) радник Президента України - керівник Головного управління з питань судоустрою;

7) радник Президента України - керівник Головного управління з питань діяльності правоохоронних органів;

8) радник Президента України - керівник Головного управління з питань міжнародних відносин;

9) радник Президента України - керівник Головного управління Державного протоколу та Церемоніалу;

10) радник Президента України - керівник Головного управління з питань конституційно-правової модернізації;

11) радник Президента України - керівник Головного управління з гуманітарних і суспільно-політичних питань;

12) прес-секретар Президента України;

13) прес-служба;

14) головні управління;

15) управління, які є самостійними структурними підрозділами Адміністрації.

 

13. Конституційно-правовий статус Ради національної безпеки і оборони України та порядок формування її персонального складу.

 

Правовий режим національної безпеки і оборони та його належне функціонування є обов'язковою умовою існування, розвитку та самозбереження будь-якої держави світу.

Національна безпека традиційно характеризується як стан захищеності життєво важливих інтересів особи, держави і суспільства від існуючих і можливих внутрішніх і зовнішніх загроз в усіх сферах суспільних відносин.

Забезпечення національної безпеки і оборони є важливою функцією Української держави та справою усього Українського народу.

Повний перелік суб'єктів забезпечення національної безпеки України визначає стаття 4 Закону «Про основи національної безпеки України» від 19 червня 2003 р. Ними є:

1) Президент України;

2) Верховна Рада України;

3) Кабінет Міністрів України;

4) Рада національної безпеки і оборони України;

5) міністерства та інші центральні органи виконавчої влади;

6) Національний банк України;

7) суди загальної юрисдикції;

8) прокуратура України;

9) місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування;

10) Збройні Сили України;

11) Служба безпеки України;

12) Служба зовнішньої розвідки;

13) Державна прикордонна служба України та інші військові формування, утворені відповідно до законів України;

14) громадяни України, об'єднання громадян.

Цей перелік суб'єктів забезпечення національної безпеки і оборони не є вичерпним. До них, окрім Українського народу, який не визначено в законі, також слід віднести й Конституційний Суд України, народних депутатів України, політичні партії, інститути громадянського суспільства, ЗМІ тощо.

Пріоритетним суб'єктом забезпечення національної безпеки і оборони України є глава нашої держави - Президент України.

Відповідно до Конституції та законів України, Президент України як глава держави, гарант державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України і голова Ради національної безпеки і оборони України здійснює загальне керівництво у сферах національної безпеки та оборони України.

Так, ч. 2 ст. 102 Конституції України визначає, що Президент України є гарантом державного суверенітету і територіальної цілісності України.

З метою правового забезпечення цієї стратегічної функції Конституція України уповноважує главу держави:

1) забезпечувати державну незалежність і національну безпеку (п. 1 ч. 1 ст. 106 Конституції);

2) бути Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України;

3) призначати на посади та звільняти з посад вище командування Збройних Сил України, інших військових формувань;

4) здійснювати керівництво у сферах національної безпеки та оборони держави (п. 1 ч. 1 ст. 106 Конституції);

5) очолювати Раду національної безпеки і оборони України (п. 18 ч. 1 ст. 106 Конституції), яка координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони (ч. 2 ст. 107 Конституції);

6) вносити до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни й у разі збройної агресії проти України приймати рішення про використання Збройних Сил України й інших утворених відповідно до законів України формувань (п. 19 ч. 1 ст. 106 Конституції);

7) приймати відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України (п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції) тощо. При цьому велику частину своїх безпекових і оборонних завдань, функцій і повноважень Президент України реалізує через діяльність Ради національної безпеки і оборони України (далі - РНБО).

Згідно з ч. 1 і 2 ст. 107 Конституції України, РНБО є координаційним органом при Президентові України, на який Основним Законом покладається координація та контроль діяльності органів виконавчої влади у сферах національної безпеки і оборони.

Отже, РНБО є допоміжним органом при Президентові України зі спеціальною компетенцією, діяльність якого дозволяє главі держави повно й ефективно забезпечувати правовий режим національної безпеки і оборони.

На виключну важливість РНБО в апараті Президента України та її самостійний конституційно-правовий статус вказує і те, що РНБО - єдиний орган у системі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб, які створює Президент України, чий правовий статус Конституція України, закріплює в самостійній статті, а законодавець деталізує його в спеціальному Законі «Про Раду національної безпеки і оборони України» від 5 березня 1998 року.

Положення про РНБО містяться і в інших законах:

- «Про основи національної безпеки України»;

- «Про правовий режим над­звичайного стану»;

- «Про правовий режим воєнного стану»;

- «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру»;

- «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави»;

- «Про державну таємницю»;

- указах Президента України, зокрема, в Указі Президента від 14 жовтня 2005 року № 1446 «Питання Апарату Ради національної безпеки і оборони України» тощо. Тобто правовий статус РНБО на сьогодні комплексно закріплюється в системі нормативно-правових актів, що вказує на виключну важливість цього органу в механізмі держави.

Первинним елементом конституційно-правового статусу РНБО є встановлений Основним Законом порядок формування її персонального складу. Оскільки легітимність РНБО визначається саме легітимністю її формування. Відповідно до ч. 1 ст. 107 Конституції України, головою РНБО за посадою є Президент України. У разі дострокового припинення повноважень Президента України виконання обов'язків голови РНБО на період до обрання і вступу на пост новообраного глави держави здійснює Голова Верховної України.

Персональний склад РНБО формує Президент України. Окрім того, згідно зі ст. 107 Конституції України, до складу РНБО за посадою входять:

1) Прем'єр-міністр України;

2) міністр оборони України;

3) Голова Служби безпеки України;

4) міністр внутрішніх справ України;

5) міністр закордонних справ України.

У засіданнях РНБО також може брати участь голова Верховної Ради України.

Рішення Ради національної безпеки і оборони України вводяться в дію указами Президента України.

 

14. Функції та повноваження Ради національної безпеки і оборони України.

 

Важливою складовою конституційно-правового статусу РНБО є її завдання, функції та компетенція.

Реалізуючи покладені на неї Конституцією та законами України завдання у сфері забезпечення національної безпеки і оборони, РНБО здійснює функції, визначені в ст. З Закону «Про Раду національної безпеки і оборони України», а саме:

1) вносить пропозиції Президентові України щодо реалізації засад внутрішньої та зовнішньої політики у сфері національної безпеки і оборони;

2) координує та здійснює контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони у мирний час;

3) координує та здійснює контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони в умовах воєнного або надзвичайного стану та під час виникнення кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України.

Отже, основними функціями РНБО є:

- програмні;

- нормопроектні;

- організаційно-правові;

- координаційно-мобілізаційні;

- контрольні;

- стратегічного планування у сфері забезпечення національної безпеки і оборони України.

Окрім названих функцій, РНБО здійснює й низку інших:

- науково-дослідних;

- інформаційно-аналітичних;

- кадрових;

- матеріально-технічного та фінансового забезпечення тощо.

Задля реалізації цих функцій РНБО наділена законодавчо визначеними повноваженнями, тобто системою прав і обов'язків, які визначають компетенцію РНБО.

Компетенція РНБО системно визначається в ст. 4 Закону «Про Раду національної безпеки і оборони України». О сновн ими вид ами повноважень РНБО щодо виконання покладених на неї завдань і функцій є:

1) програмн і повноваженнями у сфері національної безпеки і оборони, а саме щодо визначення:

- стратегічних національних інтересів України;

- концептуальних підходів і напрямів забезпечення національної безпеки і оборони України у політичній, економічній, соціальній, воєнній, науково-технічній, екологічній, інформаційній та інших сферах.

2) повноваження щодо нормопроектного забезпечення діяльності Президента України у сфері національної безпеки і оборони, а саме щодо:

- розроблення державних програм, доктрин, проектів правових актів Президента України, директив Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України, міжнародних договорів, інших нормативних актів і документів з питань національної безпеки і оборони;

- удосконалення проекту закону про Державний бюджет України по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони;

- ініціювання розроблення нормативних актів і документів з питань національної безпеки і оборони;

- підготовка питань оголошення стану війни, загальної або часткової мобілізації, введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях, оголошення в разі потреби окремих місцевостей України зонами надзвичайної екологічної ситуації.

3) повноваження організаційно-правового (інституційного) змісту в сфері національної безпеки і оборони:

- вдосконалення системи забезпечення національної безпеки та організації оборони, утворення, реорганізації та ліквідації органів виконавчої влади у цій сфері;

- здійснення заходів політичного, економічного, соціального, воєнного, науково-технічного, екологічного, інформаційного та іншого характеру відповідно до масштабу потенційних і реальних загроз національним інтересам України.

4) повноваження щодо координації мобілізаційних робіт у сфері національної безпеки і оборони:

- координує переведення центральних і місцевих органів виконавчої влади, а також економіки країни на роботу в умовах воєнного чи надзвичайного стану;

- координує діяльність органів місцевого самоврядування в межах наданих повноважень під час введення воєнного чи надзвичайного стану;

- координує діяльність органів виконавчої влади по відбиттю збройної агресії, організації захисту населення та забезпеченню його життєдіяльності, охороні життя, здоров'я, конституційних прав, свобод і законних інтересів громадян, підтриманню громадського порядку в умовах воєнного та надзвичайного стану та під час виникнення кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України.

5) контрольні повноваженнями, а саме:

- залучає контрольні, інспекційні та наглядові органи, що функціонують у системі виконавчої влади, до здійснення контролю за своєчасністю та якістю прийнятих РНБО рішень, введених у дію указами Президента України;

- здійснює поточний контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони, подає Президентові України відповідні висновки та пропозиції;

- контролює переведення центральних і місцевих органів виконавчої влади, а також економіки країни на роботу в умовах воєнного чи надзвичайного стану тощо.

6) повноваження у сфері організації відповідних наукових досліджень :

- подає Президентові України пропозиції щодо доручень, пов'язаних із вивченням конкретних питань і здійсненням відповідних досліджень у сфері національної безпеки і оборони, органам виконавчої влади та науковим закладам України;

- узагальнює практику застосування та результати перевірок розроблених нею нормативних актів і документів з питань національної безпеки і оборони.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 233; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!