Тема 3. ОХОРОНА ТА ЗАХИСТ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ



План лекції

3.1. Мета і принципи правової охорони

3.2. Охорона прав на об'єкти промислової власності

3.3. Охорона прав на нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності

3.4. Охорона об'єктів авторського права і сумісних прав

3.5. Охорона прав на об'єкти інтелектуальної власності за кордоном

3.6. Система захисту прав інтелектуальної власності

3.7. Форми, порядки та способи захисту права інтелектуальної власності

Мета і принципи правової охорони

Будь-яка власність має потребу в охороні. Інтелектуальна власність не є винятком. Од­нак способи охорони прав інтелектуальної власності відрізняються від таких для матері­альних об'єктів. Якщо матеріальний об'єкт власності досить помістити під «замок» чи приставити до нього охоронця, то для охоро­ни об'єктів права інтелектуальної власності такі засоби непридатні.

Основним способом охорони в цьому випадку є видача автору або іншому суб'єкту права інтелектуальної влас­ності охоронного документа — патенту чи свідоцтва на об'єкт права інтелектуальної власності, що охороняється.

Охорона, яка надається інтелектуальній власності законами України, сприяє збіль­шенню кількості винаходів і раціоналізатор­ських пропозицій, зростанню інвестицій, розвитку науково-дослідної діяльності, що призводить до технічного прогресу, поліп­шення якості промислової продукції, підви­щення культурного рівня громадян.

Суть охорони прав інтелектуальної влас­ності полягає в тім, що автор (розробник) об'єкта права інтелектуальної власності, або інша визнана законом особа, одержує від дер­жави виключні права на створений об'єкт, як правило, на визначений період часу. Ці права регламентуються охоронним документом, що видається власнику об'єкта інтелектуальної власності — патентом чи свідоцтвом.

Автор, який одержав охоронний доку­мент, наприклад патент на винахід, почуває себе впевнено, оскільки його права охороня­ються законом. Тепер він може розкрити свій винахід для широкого кола осіб на предмет ви­користання ними цього об'єкта на законних підставах.

Якби автор не мав охоронного доку­мента, то він, швидше за все, не розкрив би да­ний винахід, ніхто не зміг би скористатися ним і предмет винаходу залишився б невідомим. Крім того, закріплене охоронним документом присвоєння особистих (немайнових), а також майнових прав сприяє використанню об'єкта інтелектуальної власності, і це, мабуть, єдиний спосіб отримання вигоди автором через вико­ристання об'єкта права інтелектуальної влас­ності самостійно з одержанням переваг над конкурентами чи шляхом дозволу третім особам використовувати за винагороду.

Часто охорону інтелектуальної власності ототожнюють з її захистом і користуються терміном «захист прав інтелектуальної влас­ності». Ми будемо розрізняти поняття «пра­вова охорона» і «правовий захист». Підставою для цього служить те, що, по-перше, ці дві дії виконують різні завдання, а, по-друге, здій­снюються різними організаційними структу­рами.

Охороною (набуттям) прав з видачею охоронного документа займаються патентні органи, а захистом (у випадку порушення цих прав) — адміністративні та судові органи. Хо­ча, якщо розглядати це питання з наукової точки зору, то поняття «правовий захист» у цьому контексті є складовою більш широкого поняття «правова охорона».

Основні принципи правової охорони:

1) принцип охороноздатності (об'єкт правової охорони повинен відповідати визначеним законом вимогам. Наприклад, винахід відповідає умовам латентоздатності, якщо він є новим, має винахідницький рівень і є про­мислово придатним);

2) принцип визнання за правовласником виключного права на об'єкт права інтелекту­альної власності;

3) принцип додержання прав не тільки правовласників, але й дійсних розробників (авторів, винахідників);

4) принцип додержання балансу інтересів правовласника з одного боку і суспільства – з іншого, шляхом обмеження монополії на об'єкт права, наприклад, встановленням ро­зумного строку дії охоронного документа.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 199; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!