Охорона прав на нетрадиційні об'єкти інтелектуальної власності     



Права на сорти рослин охороняються Законом України «Про охорону прав на сорти рослин» (2001 р.).      

Охоронним документом, що закріплює права суб'єктів права на сорт рослин, є патент. Урядовий орган державного управління, що діє у складі центрального органу вищої виконавчої влади з питань сільського господарства і продовольства, на підставі позитивного рішення експертного органа за результатами експертизи на патентоздатність сорту, здійснює державну реєстрацію сорту, вносячи його до Державного реєстру сортів України.

Після реєстрації сорту Урядовий орган протягом одного місяця видає авторові (авторам) свідоцтво про авторство на сорт, а заявникові — патент.    

Термін дії патенту становить 25 років від    дати надходження заявки. Для сортів дерев, чагарникових культур – 30 років.       

Права на топографії інтегральних мікросхем охороняються Законом України «Про охорону прав на топографії інтегральних мікросхем» (1997 р.). Охоронним документом, що підтверджує реєстрацію Установою топографії інтегральних мікросхем і засвідчує право власності на дану топографію, є свідоцтво.

Реєстрація здійснюється шляхом занесення Установою топографії до Державного реєстру України топографії інтегральних мікросхем. Свідоцтво діє протягом 10 років від дати подачі заявки в Установу чи від дати першого ввикористання топографії.

Джерелом права щодо охорони раціоналізаторських пропозицій є «Тимчасове положення про правову охорону об'єктів про­мислової власності і раціоналізаторських пропозицій», затверджене Указом Президен­та України від 18 вересня 1992 року.

Порядок оформлення прав на раціоналізаторську пропозицію регламентований «Методичними ре­комендаціями про порядок складання, подачі і розгляду заяви на раціоналізаторську пропо­зицію», затверджені наказом Державного па­тентного відомства України від 27 квітня 1995 року. Новий Цивільний кодекс України, що набрав чинності з 1 січня 2004 року, дає більш широке, у порівнянні з попередньою редакці­єю, тлумачення поняття раціоналізаторської пропозиції. Це визнана юридичною особою пропозиція, що містить технологічне (техніч­не) або організаційне рішення у будь-якій сфері її діяльності.

Для оформлення прав на раціоналізатор­ську пропозицію автор подає заявку на неї то­му підприємству, напрямку діяльності якого відповідає пропозиція. Заява реєструється в журналі реєстрації заяв на рацпропозицію за формою, затвердженою Державним коміте­том статистики України. На підприємстві пропозиція проходить своєрідну експертизу по суті, Якщо пропозиція визнається раціо­налізаторською, то вона приймається для використання. По закінченні місяця, після ух­валення позитивного рішення автору видається охоронний документ-свідоцтво ус­тановленої форми. Свідоцтво підписується керівником підприємства і затверджується печаткою. Це свідоцтво закріплює за автором немайнові та майнові права. До останніх від­носиться право на винагороду.

Комерційна таємниця виконує важливу функцію в забезпеченні конкурентноздатності товарів і послуг.тому правовласник має право на її захист від неправомірного використання, Але на цей час немає закону України про охорону комерційної таємниці. Причина в тому, що ця інформація внаслідок її конфіденціальності не підлягає реєстрації. Тому основним способом охорони такої інформації може бути застосування заходів, що гарантуютьзбереження її конфіденціальності, зокрема, умови можуть передбачатися договором.

Що стосується таких об'єктів, як породи тварин і наукові відкриття, то на цей час ще; не прийняті закони України щодо їх правової, охорони.

Охорона об'єктів авторського права і суміжних прав

Джерела права

Авторські права і суміжні права охороня­ються Законом України «Про авторське право і суміжні права».

Цей закон охороняє особис­ті (немайнові) і майнові права авторів та їхніх правонаступників, пов'язані зі створенням та викорикористанням товарів творів науки, літератури і мистецтва (авторське право), а також прав ви­конавців, виробників фонограм і організацій мовлення (суміжні права).

Крім того, немай­нові і майнові права власників авторського права і суміжних прав охороняються нормами інших законів України. Це питання знайшло своє відображення також в Конституції України, Цивільному ко­дексі України, указах Президента України, постановах Кабінету Міністрів України, в низці постанов Верховної Ради України і нор­мативних актах ДП «Українське агентство з авторських і суміжних прав» (далі - УААСП).

За загальним правилом твір може бути використаний третіми особами тільки з доз­волу власника авторського права. Найбільш поширеними є права: копіювати чи іншим способом відтворювати твір; здійснювати звукозапис виконання твору; виконувати пе­ред публікою твори, зокрема музичні, драматичні чи аудіовізуальні; здійснювати публіч­ний показ творів по телебаченню чи радіо, іншими способами трансляції; перекладати літературні твори іншими мовами; здійсню­вати прокат, особливо творів, записаних на носій і комп'ютерні програми; екранізувати твори і, зокрема створювати на їхній основі аудіовізуальні твори.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 175; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!