Масові» видання. Причини появи. Структура видань. Переваги й недоліки. Жовта преса.
Під впливом соціально-економічних наслідків індустріальної революції і зростаючої комерціалізації видавничої справи сформувалася так звана «масова» преса з властивими їй рисами: сенсаційністю, поверхневим виборчим висвітленням подій, спотворенням фактів, безцеремонним втручанням в особисте життя людей, акцентом на розвагу читацької аудиторії на шкоду її освіті. Вона успадкувала багато чого з того, що було притаманне її попереднику - «пенні» - пресі. Видавці та редактори «масових» видань виробили особливий набір журналістських рецептів, дотримання яких забезпечувало комерційний успіх. Ці рецепти і склали суть так званого «нового журналізму» у США.
Класичними зразками «масової» періодики стали газети «New York World» Дж. Пулітцера і «New York Journal» У.Р. Херста. Їх видавці максимально використовували характеристики, притаманні новим верствам читацької аудиторії, для привернення уваги до своїх видань. Газети були адресовані читачеві з низьким рівнем освіти і культури. Замість того, щоб сприяти інтелектуальному та культурному розвитку аудиторії, вони опускалися до рівня найбільш відсталою читацької маси з притаманною їй забобонами, інстинктивними мотивами. «Масова» преса більшою мірою апелювала до почуттів читача, ніж до його розуму, вдаючись в основному до емоційної аргументації.
Дотримання вимогу сенсаційності при відтворенні новин призводило до того, що для газет відбиралися переважно емоційно «заряджені» факти, скандальні відомості, покликані вразити і розважити читача. Для створення ефекту сенсації допускалося спотворення інформації шляхом її довільної інтерпретації, використання домислу, неповного відтворення фактів, передачі фактів поза їх контексту.
|
|
«Масової» пресі була властива тенденція до спрощення, примітивізації: видання часто уникали півтонів в передачі подій і оцінки вчинків людей, привчаючи читача до однолінійному обмеженому погляду на світ. Стиль викладу при зовнішній його строкатості також був примітивним.
Пулітцер та Херст використовували для залучення читачів помітне оформлення своїх газет. Нерідко на їх перших смугах красувалися кричущі великі заголовки: саме «масові» видання поклали початок використання газетних «шапок».
Широко використовувалися ілюстрації, комікси. Персонаж коміксів, публікувалися на сторінках «New York World» і «New York Journal» - «жовтий хлопець» - став символом цих та подібних їм видань, які отримали найменування «жовтої» преси.
У боротьбі за аудиторію, за завоювання довіри масового читача, газети, що діяли в дусі «нового журналізму», прагнули створити собі образ видань, що піклуються про благо простої людини. З цією метою редакції організовували кампанії («хрестові походи») на захист прав споживачів, за поліпшення санітарного стану міських кварталів та ін., супроводжуючи ці кампанії саморекламою. Зростаюча популярність «жовтої» преси забезпечувала зростання доходів від публікації на її сторінках реклами товарів масового попиту. Публікуючи величезний масив комерційної реклами, «жовта» преса зробила істотний вплив на формування споживацьки орієнтованого суспільства.
|
|
Датський журналіст X. Кавлінг, із захопленням сприйняв американський «новий журналізм» зразка 1880-1890-х рр.. і бажав поширити цей стиль в Данії, писав: «Газети робляться не естетами і не політиками, а журналістами, вони написані для нижчих класів, щоб допомогти їм, інформувати їх і боротися проти корупції заради них... Репортери та інтерв'ю – у центрі уваги тутешньої преси ... Це ідеальна журналістика». Проте, якщо враховувати всю сукупність характеристик «жовтої» преси, подібна її оцінка виглядає більш ніж схвальною. Головною ж дійсною історичною заслугою перших «масових» видань є сформована ними звичка до регулярного читання газет у великої кількості людей з числа тих, кому раніше було чуже друковане слово. У числі достоїнств «масової» преси дослідники називають також швидке впровадження і використання передових поліграфічних і комунікаційних технологій.
Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 781; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!