Становлення журналістики в країнах Латинської Америки, Азії та Африки.



Після відкриття Нового Cвiтy багато країн i територій земної кулі стали об'єктами колоніальних захоплень. Убільшості країн Латинської Америки, Азії й Африки журналістика виникла в умовах колоніального панування європейських метрополій. На відміну від Європи, де зародження періодичного друку з'явилося закономірним наслідком визрівання комплексу внутрішніх соціальних, економічних, технологічних передумов i умов, у колоніях i напівколоніях перші періодичні видання з'явялися під впливом зовнішнього чинника – колоніальної експансії європейських держав. Це навколо специфічиий відбиток на зовнішність журналістики в колоніях залежних країнах (напівколоніях).

Зародження періодичного друку в колоніальних володіннях відбувалося в piзнi історичні терміни. В іспанських колоніях Нового Світу першi газети з'явилися у XVІІІ ст. У британській Індії, на Цейлоні, а також у Південній та частково Західній Африці – на межі XVIIІ-XІX ст. У Східній i Центральній Африці, де колоніальна експансія відбувалася в пізніший історичний період, поява перших періодичних видань (британських, німецьких, французьких) відноситься до останньої третини XIX ст. У португальських володіннях в Африці друк, що зародився в 1860-i pp., розвивався украй повільними темпами.

Виникнення i розвиток преси багато в чому визначалося харак­тером i ступенем інтенсивності діяльностіметрополій у заморських володіннях, особливостями їх колоніаяьної політики. На еволюцію друку вплинули також відмінності в piвні соціального й економічного розвитку колоній, в ступені зрілості націоналъної самосвідомості їхкорінного населення. Проте схожість економічних, політичних i соціальних наслідків колоніиальної політики європей­ських метрополій створювала об'єктивну основу для прояву схожих рис і в процесах розвитку періодики в колоніях i напівколоніях, в якій би географічній точці cвітy вони не знаходилися.

Експаксія європейських держав супроводжувалася перенесенням у колонії та напівколонії більш передових на той час суспільних відносин та інститутів (до останніхвідноситься i журналістика). Пізніше ця ж експансія побічно сприяла визріванню в коло­ніальному суспільстві сил, що мобілізували корінне населення на боротьбу за національну незалежність. Загальною специфічною рисою розвитку журналістики в країнах Азії, Африки та Латинської Америки до досягненая ними незалежності була наявність двох протилежних загонів преси: з одного боку – видання, що виступали на стороні метрополій тa їx політики (колониальна пресса), з інншого – друк, що відображав у тій чи іншій формі інтереси та стремління корінного  населения, його зріючу національну самосвідомість.

Створені колонізаторами перідичні видання диференціювалися залежно від аудигорії, тематичної належності та впливу на колоніальне суспільство, виокремлювалися у три основні групи:

- видання для колонізаторів;

- світські видання для корінного населення;

- релігійна (місіонерська) преса для корінного населения.

Видання для колонізаторів. Світські видання для корінного населення. Місіонерські видання.

У більшості країн Латинської Америки журналістика виникла в умовах колоніального панування європейських метрополій. Загальною специфічною рисою розвитку журналістики в країнах ЛА до досягнення ними незалежності була наявність двох протилежних загонів преси: видання, що виступали на стороні метрополій та їх політики (колоніальна преса), та друк, що відображав інтереси та стремління корінного населення.

Перші газети, що з’явилися в XVIII ст. в іспанських колоніальних володіннях у Новому світі були виданнями для колонізаторів. Заснована в 1722 р. у Мехіко щомісячна газета, „Гватемальська газета”(1729-1731) та інші газети цього періоду були сумішшю опублікованих указів, розпоряджень колоніальних правителів і передруку з мадридських видань, завдяки чому іспанці отримували (правда, з великим запізненням) вісті з батьківщини. Частка новин про життя іспанських колоній була мінімальною. Безграмотне корінне населення – індіанці, що в більшості своїй не володіли мовою своїх колонізаторів, - було позбавлене можливості використовувати газети як джерела інформації.

В Алжирі видавалися світські видання для корінного населення „Радісна звістка” і „Новини”. Ці арабомовні видання, що розповсюджувалися серед корінного населення, прославляли цивілізаорську місію Франції, в прикрашеному світлі характеризували результати діяльності колонізаторів на території країни. Були і місіонерські видання, до видання яких часто залучалися освічені представники місцевого населення.

Націоналістична преса формується досить пізно – наприкінці XIX - початку XX ст. Газети мальгашською мовою «Ні Іраку» («Послання») і «Ні Мазава» («Світло»), створені в 1890-і рр.. на Мадагаскарі, засудили наміри метрополії заселити острів переселенцями з Франції, виступили проти масового вилучення земель у корінного населення. Публікувалися статті з протестами на адресу колоніальних властей. У них проголошувалися вимоги політичних та економічних свобод, антиколоніальні гасла. Перші національні малагасійська видання сприяли радикалізації антиколоніальної боротьби.

Місіонерські школи і світські європеїзовані освітні установи в колоніях сприяли насадженню серед «тубільців» настроїв лояльності до метрополії, схиляння перед її політичними, громадськими, культурними, релігійними інститутами і цінностями. У міру розширення кола грамотних людей з числа представників корінного населення формувалася потенційна аудиторія «тубільної» преси. Місіонерська діяльність і європеїзована освіта доповнювалися в колоніальному суспільстві випуском періодичних видань, адресованих місцевим жителям і покликаних виховувати їх у дусі покірності іноземному пануванню.

Саме з цією метою в Алжирі в колоніальний період видавалися газети «Al Mubashir» («Радісна звістка») і «Al-Akhbar» («Новини»). Ці арабомовні видання, що розповсюджувалися серед корінних жителів, прославляли цивілізаорську місію Франції, в прикрашеному світлі характеризували результати діяльності колонізаторів на території країни.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 682; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!