Вплив комерційної реклами та прогресу поліграфії на розвиток періодики.



В умовах формування загальнонаціональних ринків істотно зросла роль реклами як засобу просування товарів та послуг. Різке зростання масового індустріального виробництва, що посилилася ринкова конкуренція виробничих і торговельних фірм стимулювали в другій половині XIX ст. бурхливе зростання рекламного бізнесу. Друк все частіше розглядалася рекламодавцями як канал виведення рекламних оголошень на масову аудиторію потенційних споживачів товарів і послуг. Потік рекламних оголошень, що надходять у редакції періодичних видань, різко зріс в останній чверті століття. Усього за одне десятиліття обсяг реклами, яка публікується в журналах США, збільшився на 200-300%. Істотно зросли і доходи від рекламної діяльності періодичних видань. Якщо в 1880-і роки доходи видавців газет наполовину складалися з коштів, отриманих від продажу тиражу, і наполовину - від плати за публікацію комерційних оголошень, то до 1910 року рекламні доходи становили вже 65% від загального обсягу надходжень. Таким чином, комерційна реклама перетворилася на основне джерело доходу.

Різке збільшення доходів від реклами перетворювало великі видання (особливо щоденні газети у великих містах) у високоприбуткові видавничі підприємства. Їх видавці стали володарями дуже великих за той час станів: Дж. Пулітцер мав понад 18 млн. дол., Е. Скріппса сколотив капітал, що перевищує 50 млн. дол. Газетний бізнес, для якого раніше були характерні висока ступінь ризику і низький рівень прибутковості, став дуже привабливим для ділових людей.

Найбільш успішні газети перетворилися на гігантські комплекси з мільйонними витратами і численними штатами співробітників, з розгалуженими кореспондентськими мережами всередині країни і за кордоном. Деякі з них мали власними виробничими потужностями з випуску поліграфічної техніки, шрифтів та ін. Протягом тривалого часу лондонська «The Times» самостійно забезпечувала себе всім необхідним обладнанням, друкарськими шрифтами і матеріалами (за винятком газетного паперу).

Поширення високопродуктивних друкарських машин, лінотипів та інших поліграфічних нововведень дозволило різко підвищити темпи підготовки номерів і випуску газет. Обіг рекламних коштів у газетно-видавничій сфері, який весь час збільшувався, дав змогу випускати газети збільшеного формату. На початку ХХ ст. окремий номер американської газети міг досягти обсягу 100 сторінок, тоді як сторіччя тому газета зазвичай складался з 4 полос. Звичайний обсяг великої англійської газети складав у цей період 24 полоси.

Істотно збільшилися й тиражі періодичних видань. На рубежі століть великі газети розповсюджувалися накладом в сотні тисяч примірників. Зрослі можливості поліграфії дозволяли оперативно випускати небачену раніше кількість газет і журналів, забезпечуючи ними уже не вузькі елітні групи, а дійсно масову аудиторію. Так, у Франції кількість щоденних газет збільшилась з 28 (у 1865 р.) до 471 до початку ХХ ст., в Англії – з 14 (у 1846 р.) до 247. У США на початку ХХ ст. виходило більше 2 тис. щоденних газет, переважна більшість міст мали одну чи більше газет. У Німеччині в цей же час виходило більше 7 тис. видань різної періодичності.

У 1910 р. в США виходило уже 2600 щоденних газет. Було досягнуто піку чисельності щоденних видань, кількість яких згодом неухильно зменшувалась. За наступні 20 років населення країни зросло на 30 млн. чоловік, а кількість середніх і великих міст внаслідок урбанізації зросла удвічі. Проте кількість щоденних газет за цей період зменшилась до 1942. Лише в Нью-Йорку кількість щоденних газет скоротилася між 1912 та 1925 рр. з 14 до 9. Частка міст, де видавалося більше однієї щоденної газети, зменшилась з 57,1% до 20,6% від загальної кількості міст. Частина видань закрилася, багато видань змінили періодичність виходу. Це було пов’язано не тільки з наслідками екномічної кризи 1929 р., але й із загостренням конкурентної боротьби за поширення і за рекламні прибутки, із зростанням видавничих витрат, а також із наростаючою концентрацією преси, підконтрольної найбільшим видавничим об’єднанням. Так, у результаті діяльності об’єднання Херста лише за десять післявоєнних років припинили випуск 16 газет, а під впливом дій іншого найбільшого об’єднання того часу – Скріппса – Говарда – з 1923 по 1934 рр. було закрито ще 15 газет. Однак це вже суттєво не вплинуло на параметри масовості аудиторії газетної преси.

Формуванню масової аудиторії преси сприяло розширення практики ілюстрованих видань. Технологія виготовлення напівтонових фотографічних кліше, що виникла в Англії у 1850-х рр., тривалий час удосконалювалась. Вона вперше знайшла широке застосування у газетній справі лише з 1897 р., коли почала використовуватись під час виробництва газети “Tribune” (Нью-Йорк), а потім і інших видань. Удосконалена технологія забезпечувала швидке та якісне виготовлення газетних кліше. До того ж виготовлення напівтонового кліше коштувало приблизно в 10 – 15 разів дешевше, ніж підготовка ручної гравюри аналогічного розміру. Це забезпечувало значне здешевіння виробництва ілюстрованих видань і вартості тиражу під час продажу.

Технологічне нововведення революціонізувало ілюстрування газет і журналів, на сторінки яких прийшов величезний масив фотоілюстрацій. Уже в наступному році події іспано-американської війни, які висвітлювалися пресою, постійно супроводжувались фотоілюстраціями.

Збільшилась кількість ілюстрованих видань. В одній лише Франції на рубежі століть виходило близько 130 ілюстрованих газет і журналів. Приблизно в 1905 – 1906 рр. газети починають широко використовувати подієву фотографію під час висвітлення політичних і громадських заходів, спортивних змагань, катастроф, кримінальних пригод. Фоторепортери замінили малярів, яких раніше великі газети направляли на місце подій для підготовки малюнків репортажного характеру. Репортажний малюнок зберігся у сучасній пресі США переважно в якості ілюстрації до висвітлення судових процесів – через заборону проведення фотозйомки під час засідання суду.

Після 1910 р. отримує поширення технологія багатофарбової преси журналів, яка дозволила значно підвищити якість відтворення ілюстрацій.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 591; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!