Загальна характеристика нервової системи людини.Ф-ції нервової системи.



Нервова система зв'язує в організмі рецептори, тканини і органи в рефлекторні дуги. Нервова система утворена нейронами і клітинами нейроглії.Нервова система поділяється на центральну і периферичну.Центральна нервова система включає у собі головний і спинний мозок, а периферична - нерви, що відходять від ЦНС до органів. Головною функцією нервової системи є впровадження впливу на організм ззовні, що супроводжується пристосувальної реакцією людського організму. функції центральної

нервової системи:1.Так як передній мозок поділяється на кінцевий і проміжний, отже, кожен несе в собі якісь функції.2.До складу даної нервової системи входять клітини, звані нейроглії. 3.У спинному мозку є біла речовина, що утворює провідні шляхи.4.Аналізатори грають роль відбивачів у свідомості людини зовнішнього матеріального світу.5.Діяльність кори головного мозку являє собою вищу нервову діяльність і виконує умовно - рефлекторну функцію.

Види відчуттів.Характеристика слухових та зорових відчуттів та їх значення у пізнані людиною зовнішнього світу.

Види відчуттів:1.За ознакою розміщення рецептора:-екстроцептивні, що виникають при впливі зовнішніх подразників на рецептори, розташовані на поверхні тіла; -проприоцептивні що відображають рух і відносне положення частин тіла ,-інтероцептивні що відображають подразнення рецепторів, розташованих в внутрішніх органах і тканинах тіла.2.За ознакою характеру рецептора: -фоторецепцію,-хеморецепцію,-аудіорецепцію,-механорецепцію,-терморецепцію .3.За ознакою модальності:такі види відчуттів, як зорові, органічні, вібраційні, вестибулярні, слухові, нюхові, смакові, відчуття дотику; ці види розгалужуються на підвиди.

Зорові відчуття-зорові відчуття виникають в результаті дії променів світла на сітківку ока. Завдяки зоровим відчуттям людина пізнає освітленість, колір предметів, їх розміри, пропорції, конструкцію, обсяг.Центральний відділ зорового аналізатора міститься в потиличній ділянці головного мозку. При деяких захворюваннях, наприклад, при нестачі в організмі ретинолу (вітаміну А), виникає гемералопія (куряча сліпота) - різке погіршення зору в умовах поганого освітлення, в сутінках та вночі.Слухові відчуття-велике значення в житті людини мають слухові відчуття, що виникають як результат дії звукових хвиль на кортіїв орган - рецепторний апарат слухового аналізатора у внутрішньому вусі людини. У висковій частці мозку розміщена кіркова центральна частина слухового аналізатора. Людина може сприймати звуки з частотою коливання від 16 до 20000 Гц. На основі слухових відчуттів людина оволодіває мовою, за допомогою слуху контролює свою й чужу мову. Вивчаючи природу людського слуху, переконуємося в тому, що вона є продуктом історії людства.

Динаміка нервових процесів.Перша і друга сигнальні системи.

Основні нервові процеси (збудження і гальмування) ЦНС мають здатність одночасно або послідовно впливати на функціональний стан навколишніх сусідніх зон. Це вплив проявляється у посиленні або ослабленні вироблених умовних рефлексів.Індукцією називається властивість основного нервового процесу (збудження і гальмування) викликати навколо себе і після себе протилежний ефект.Вища нервова діяльність людини базується на двох сигнальних системах.

Перша сигнальна система - це діяльність великих півкуль головного мозку, за допомогою якої формуються і здійснюються умовні рефлекси на реальні матеріальні подразники.

Друга сигнальна система - це діяльність великих півкуль мозку людини, яка забезпечує формування й здійснення умовних рефлексів на словесні сигнали.Анатомічною основою першої сигнальної системи є аналізатори, які нервовими шляхами пов’язані з органами чуттів.Анатомічною основою другої сигнальної системи є мовно-руховий аналізатор, тісно пов’язаний із зоровим і слуховим аналізаторами.Друга сигнальна система має істотні відмінності. У другосигнальній діяльності реалізується принцип моделювання дійсності за допомогою мови, а умовні рефлекси можуть формуватися без підкріплення безумовним сигналом, що є основою засвоєння знань.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 188; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!