Завдання і запитання для самоконтролю



1. Дайте розгорнуту характеристику поняття “зміст освіти”.

2. Порівняйте сутність понять “зміст освіти” та “зміст навчання”.

3. Охарактеризуйте чинники, які впливають на формування змісту освіти у вищій школі.

4. Якими державними документами визначається зміст освіти у вищій школі?

5. Назвіть основні функції підручників і навчальних посібників. Сформулюйте основні психолого-педагогічні вимоги до їх змісту і оформлення.

6. Що таке навчальна програма? Дайте характеристику її структури.

7. Які вимоги висуваються до структурної побудови навчальної програми?

8. Охарактеризуйте принципи, за якими складають навчальні плани у ВНЗ.

9. Що таке державний стандарт освіти? Для чого він потрібен?

10. Порівняйте визначення поняття «зміст освіти», подане в різних джерелах інформації. Сформулюйте власну мету і основні завдання навчання у вищій школі.

Індивідуальні творчі завдання

Прорецензуйте статтю М.М. Тихонова “Кредитно-модульна система освіти – необхідність та реальність (точка зору) // Наука і методика. – 2003. - №2. – с. 94-96.

Висловіть свої аргументовані роздуми щодо статті П.С.Березівського “Практична реалізація методичних вимог кредитно-модульної системи організації навчального процесу // Наука і методика. – 2006. - №8. – с. 19-23.

3. Сформулюйте основні вимоги до електронних підручників після самостійного опрацювання наступних джерел інформації:

1) Ільїн В.В., Швиденко М.З., Касаткін О.М. Методичні рекомендації щодо створення електронних посібників. – К.: Наукметодцентр аграрної освіти Мінагрополітики України, 2002.

2) Буцик І.М., Ільїн В.В. Теоретико-методичні аспекти підготовки та використання електронного посібника під час навчання студентів дисципліні “Сільськогоспо-дарські машини та знаряддя” // Нові технології навчання, 2007. - №49. – с. 85-91.

4. Доведіть на конкретних прикладах нерозривну єдність освітніх, виховних і розвиваючих цілей вищої освіти.

 

Практикум

1. Студентська група не з’явилася на призначене Вами додаткове заняття. Наступного дня Ви приходите на семінарське заняття – група не готова.

Як Ви будете діяти? Які методи виховного впливу можна використовувати?

Якщо відчуваєте труднощі у вирішенні цієї ситуації, зверніться до розділу 3 «Виховна функція вищої школи» навчального посібника А.І.Кузьмінського «Педагогіка вищої школи» (Київ: Знання, 2005. – С. 442-468) та до навчального посібника С.С.Вітвицької «Основи педагогіки вищої школи» (Київ: Центр навчальної літератури, 2003. – С. 113-128).

2. Студентка К., проходячи коридором університету, голосно говорить своїй подрузі: «Якщо я не отримаю «автомат» у П.І., буду дуже розлючена, адже своєю роботою заслуговую заохочення. А якщо він цього не розуміє, більше не буду готуватися до занять і відповідати». Доцент П.І. мимовільно був свідком цієї розмови.

1) Про що свідчить репліка студентки?

2) Проаналізуйте таблицю «Рівні моральної вихованості людини» (за К.К.Платоновим)

Назва рівня Структура Прояв у поведінці Завдання виховання
1 2 3 4
Внутрішня вихованість (відмінна) Наявність моральних звичок і моральних почуттів як передумови виконання моральних норм і протидії їхньому порушенню Здійснення моральних вчинків і протидія вчинкам, які суперечать моральним нормам Зміцнення моральних звичок

Зовнішня вихованість:

а) добра вихованість Наявність навичок застосування добре засвоєних моральних норм Мимовільні дії, які відповідають моральним ситуаціям Виховання моральних звичок поведінки
б) ситуатив-на вихова-ність Ґрунтовні знання, але виконання в ситуаціях, які загрожують покаранням Довільне вико-нання моральних дій. Можливе здійснення аморальних вчинків поза контролем Вправляння в моральних вчинках і формування моральних навичок поведінки
1 2 3 4
в) погана вихованість Знання моральних норм, але відсутність навичок і звичок Поодинокий прояв невихованості в нових ситуаціях Навчання моральним знанням і навичкам моральної поведінки
Невихова-ність Неясне уявлення про моральні норми Частий прояв невихованості, аморальні вчинки Навчання знанням про соціальні норми та про правила їхнього виконання. Вправляння у конкретних ситуаціях спілкування.

 

3) До якого рівня вихованості можна віднести студентку К.?

4) Які завдання виховання треба ставити перед студенткою?

5) Які заходи виховного впливу може використати викладач:

- врахує репліку К. під час контрольної роботи;

- не зверне уваги на її висловлення;

- зробить зауваження під час семінарського заняття;

- висловить незадоволення наодинці;

- інший варіант. Відповідь аргументуйте.

3. Інформацію з таблиці «Рівні моральної вихованості людини» використайте у складанні програми виховної роботи зі студентською групою.

 

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 175; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!