Державні стандарти освіти та їх функції



Державний стандарт освіти – це сукупність норм, що визначають зміст вищої освіти, обсяг навчального навантаження, засоби діагностики якості освіти та рівня підготовки студентів, а також нормативний термін навчання. ДСО визначає обов’язковий мінімум змісту навчальних програм, обсяг навчального навантаження студентів, вимоги до рівня підготовки випускників ВНЗ і є основою нормативних документів (навчальних планів, навчальних програм тощо). ДСО - це сукупність норм, які визначають вимоги до освіт-нього, освітньо-кваліфікаційних рівнів студентів ВНЗ.

Складовими ДСО є освітня (освітньо-кваліфікаційна) характеристика, нормативна частина змісту освіти і матеріали для перевірки рівня академічних досягнень студентів. Державні стандарти освіти розробляються для кожного освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня та напряму підготовки (спеціального) і затверджуються Кабінетом Міністрів України. Вищі навчальні заклади згідно стандартів освіти повинні забезпечувати навчальні досягнення студентів і підтримку високого рівня вищої освіти, здійснювати самооцінку результатів роботи навчального закладу, яка повинна відповідати державній оцінці. Вимоги до державних стандартів вищої освіти визначаються Законом України “Про вищу освіту”.

Державні стандарти освіти (ДСО) передбачають:

- урахування європейського рівня вимог до вищої освіти,
що сприятиме більш повному входженню України до світового
освітнього простору;

- гуманістичне спрямування освіти, нормативна частина якої забезпечується обов'язковим вивченням соціально-гуманітарних дисциплін: права, психології, педагогіки, соціології, екології, етики, філософії, світо­вої та вітчизняної культури тощо;

- надання гуманістичної спрямованості фундаментальним і спеціальним дисциплінам;

- забезпечення європейського рівня формування змісту освіти та вироблення системи професійних знань, умінь і навичок, виховання гармонійно роз­виненої, соціально активної, толерантної людини з високими духовними якостями, здатної до саморозвитку і самовдоскона­лення;

- впровадження ступеневої системи вищої освіти з новимиосвітньо-кваліфікаційними рівнями “бакалавр” та “магістр”.

У вищій школі зміст освіти закріплюється державними документами та концентрується у науково обґрунтованій системі дидактично оформленого навчального матеріалу для різних освітніх та освітньо-кваліфікаційних рівнів.

Зміст освіти визначається освітньо-професійними програмами підготовки фахівців з вищою освітою певних освітньо-кваліфікаційних рівнів; структурно-логічною схемою їх підготовки; програмами навчальних дисциплін; нормативними документами та навчальною і навчально-методичною літературою (навчальний план, робоча навчальна програма дисципліни, підручник, навчальний посібник, методичні вказівки та ін.). Зміст освіти у сучасній вищій школі складається з нормативної частини та вибіркових навчальних дисциплін. Нормативні навчальні дисципліни визначають Державний стандарт освіти та освітньо-кваліфікаційна програма підготовки. Вони є гарантованим мінімумом для відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня. Дотримання назв нормативних навчальних дисциплін повинно бути обов’язковим для вищих навчальних закладів, а обсяг не може бути меншим обсягу, встановленого державними стандартами освіти. Вибіркові навчальні дисципліни вводяться до навчальних планів вищим навчальним закладом, як правило, у вигляді спеціальних навчальних курсів для поглиблення фахової (теоретичної і практичної), загальноосвітньої і фундаментальної підготовки студентів. Вивчення нормативних і вибіркових навчальних дисциплін здійснюється у відповідності до структурно-логічної схеми підготовки – науково і методично обґрунтованої послідовності їх вивчення.

 Освітня характеристика містить вимоги до якостей, професійних знань і умінь людини, яка отримала певний освітній рівень: базову вищу чи повну вищу освіту. Зміст освітньої характеристики визначається Міністерством освіти і науки України (для галузевих ВНЗ – відповідними Міністерствами). Освітньо-кваліфікаційна характеристика (ОКХ) окреслює основні вимоги до професійних якостей, знань та умінь фахівця, які необхідні для успішної професійної діяльності. Зміст ОКХ визначається для конкретного освітньо-кваліфікаційного рівня (бакалавр, спеціаліст, магістр).


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 330; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!