Специфіка принципів навчання у вищій школі.



В сучасній дидактиці вищої школи вже сформульовано дидактичні принципи, які відображають специфічні особливості навчального процесу у вищій школі: забезпечення єдності наукової та навчальної діяльності студентів, професійної спрямованості, професійної мобільності, полікультурності та проблемності. Так, наприклад, принцип професійної спрямованості навчання передбачає вивчення тих предметів, які стосуються обраної професії. Полікультурність навчання прогнозував ще В. Гюго: «Настане день, коли єдиним полем битви будуть ринки, відкриті для торгівлі, і уми, відкриті для ідей». Результат підготовки повинен відповідати вимогам, які пред’являються конкретною сферою майбутньої професійної діяльності студентів, а тому зміст освіти і методи навчання у вищій школі мають відповідати сучасним тенденціям розвитку науки і виробництва, сприяти конкурентоспроможності випускників вищої школи на світовому ринку праці, мобільності студентів і науково-педагогічних працівників ВНЗ, що висуває вимоги до знання іноземних мов, толерантності, розумінню культури і менталітету різних народів.

Останнім часом висловлюються ідеї про виокремлення групи специфічних загальних принципів навчання у вищій школі, які б синтезувати всі існуючі принципи, зокрема:

- орієнтованість вищої освіти на розвиток особистості майбутнього спеціаліста;

- відповідність змісту вузівської освіти сучасним і прогнозованим тенденціям розвитку науки (техніки) і виробництва (технології);

- оптимальне поєднання загальних, групових і індивідуальних форм організації навчального процесу у ВНЗ;

- раціональне використання сучасних методів і засобів навчання на різних етапах підготовки спеціалістів з вищою освітою;

- відповідність результатів підготовки спеціалістів вимогам, які пред’являються конкретною сферою їх професіональної діяльності;

- забезпечення конкурентноздатності випускників українських ВНЗ на світовому ринку праці.

З підписанням Україною Болонських угод реалізація цих принципів в педагогічний практиці набуває особливого значення.

Слід однак зазначити, що до теперішнього часу вітчизняна дидактика в значній мірі зберігає риси традиційної моделі навчання: провідну роль викладача, безумовне дотримання навчальної програми, значний академізм у викладанні. Ці особливості значно відрізняють нашу школу від зарубіжних, наприклад, від американської, де превалює прагматичний підхід до навчання. Отже, орієнтація української вищої школи на входження в світовий освітній простір визначатиме і перспективи майбутніх дидактичних пошуків.

Завдання для самостійної роботи

 

Завдання і запитання для самоконтролю

1. У якому співвідношенні знаходяться закономірності і принципи навчання?

2. Що Ви розумієте під принципами дидактики?

3. Ознайомтесь з твердженням народної педагогіки про прин-ципи навчання:

Тоді учи, як упоперек на лавці лежить, а як поздовж, то тоді його вже трудно вчити.

Чого Івась не навчиться, того Іван не знатиме.

Усяк розумний по-своєму: один спершу, другий – потім.

Що голова, то розум.

Краще раз побачити, ніж сто разів почути.

Хто думає, той і розум має.

Хто що вміє, то так і діє.

Спочатку ази та буки, а потім підуть науки.

Яким принципам навчання відповідає кожен вислів? Відповідь аргументуйте.

4. Тест. Заповніть пусті клітинки висловами відомих просвіти-телів. Аргументуйте свої дії.

Принципи навчання

 

Розумові сили і можливості дітей неоднакові (В.Сухомлинський).

2. Що міцніший фундамент знань та ідей у душі учня, то більшу і міцнішу будівлю можна потім звести на цьому фундаменті (К.Ушинський).

3. Неможливо досягти належного ефекту, якщо не забезпечено належної мотивації діяльності, позитивного ставлення до неї (Ю. Бабанський).

4. Лише система … дає нам повну владу над нашими знаннями. Голова, наповнена уривчастими, безладними знаннями, схожа на комору, в якій усе в безладді і де сам господар нічого не знайде (К. Ушинський).

5. Наука – найважливіше, найпрекрасніше і найпотрібніше в житті людини, вона завжди була і буде найвищим проявом любові, тільки нею однією людина переможе природу і себе (А.Чехов).

6. Що різноманітніші чуттєві сприйняття навчального матеріалу, то міцніше він засвоюється (Я. Коменський).

7. Навчання є праця й повинно залишатися працею, але працею, сповненою думки, так, щоб сама цікавість навчання залежала від серйозної думки, а не від будь-яких прикрас, що не стосуються справи (К. Ушинський).

                                 1-5

Ключ для                2-4

самоперевірки         3-7

тесту:                       4-6

                                 5-2

                                 6-1

                                 7-3

5. Доведіть єдність і взаємодоповнюваність принципів навчання.

6. М.Скаткін запропонував ввести в систему дидактичних принципів принцип позитивного емоційного фону навчання. Чи поділяєте Ви його точку зору? Чому?


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 285; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!