Цивільно-правова відповідальність: поняття та види.



Цивільно-правова відповідальність — це встановлені законом юридичні наслідки за невиконання або неналежне виконання особою обов'язків, зобов'язань, що пов'язані з порушенням суб'єктивних цивільних прав другої сторони. Захист цивільних прав здійснюється в установленому порядку загальним судом, арбітражним або третейським судом. Мета цивільно-правової відповідальності — відновлення порушених майнових прав.

Різновиди цивільно-правової відповідальності:

1) залежно від підстав виникнення відповідальності:

- договірна (виникає на підставі цивільно-правового договору);

- позадоговірна (недоговірна) (виникає у випадку, якщо санкція застосовується до правопорушника, який не має договірних відносин з особою, якій завдано шкоди);

2) залежно від характеру розподілу відповідальності між кількома боржниками розрізняють:

- дольова або часткова (кожний із боржників несе відповідальність перед кредитором лише у тій долі, яка припадає на нього відповідно до законодавства);

- солідарна (кредитор вправі притягти до відповідальності як усіх боржників разом, так і кожного з них окремого, причому як повністю, так і в частині боргу);

- субсидіарна (спеціальний вид відповідальності, застосовується, коли у зобов'язанні беруть участь два боржника, один з яких є основним, а другий — додатковим, зазвичай додатковий боржник виступає 3 особою у зобов'язанні).

Особливості цивільно-правової відповідальності:

а) головна мета — компенсація завданої шкоди;

б) можливість добровільного відшкодування;

в) позовний характер відповідальності;

г) можливість притягнення до відповідальності за відсутності вини.

 60. Умови цивільно-правової відповідальності.

Сукупність умов, які необхідні для виникнення при настанні цивільно-правової відповідальності, називають складом цивільного правопорушення.

 

За загальним правилом цивільно-правова відповідальність настає при наявності таких умов (підстав):

 

- протиправність;

 

- шкода;

 

- вина;

 

- причинний зв'язок.

 

Протиправною є поведінка, яка порушує норму права або умови укладеного між контрагентами договору. Протиправними можуть бути не лише дії, а й бездіяльність. Наприклад, ветеринар не надав своєчасно допомоги худобі, яка захворіла; зберігач не потурбувався, щоб захистити майно від дощу; капітан не надав допомоги іншому судну; адміністрація транспортного-підприємства не забезпечила належний технічний огляд транспортних засобів перед виходом на лінію та ін.

 

Шкода може бути заподіяна і правомірними діями. Так, правомірними вважаються дії щодо здійснення прав та виконання обов'язків (наприклад, працівники санепідемстанції знищують хворих тварин; пожежники, гасячи пожежу, заливають сусідні квартири), при згоді потерпілого на заподіяння шкоди (потерпілий попросив зламати сарай, щоб побудувати гараж); при протиправній поведінці самого потерпілого (шкода заподіяна у стані необхідної оборони)

.Вина - це психічне ставлення особи до своєї неправомірної поведінки та її наслідку. Залежно від того, чи бажав правопорушник настання протиправних наслідків, вирішується питання щодо поділу вини на дві форми: умисну чи необережну.

 Причинний зв'язок - це об'єктивно існуючий зв'язок між протиправною поведінкою боржника і невигідними наслідками, які настали. Так, замовлені на Новий рік ялинки були відвантажені з порушенням строків - у березні поточного року. Тут причинний зв'язок між діями постачальника і збитками замовника очевидний.

 

Цивільно-правовий договір: поняття, істотні умови.

До числа підстав звільнення від цивільно-правової відповідальності внаслідок неможливості виконання зобов'язання, зокрема, відносять:

 

1) провину кредитора;

 

2) непереборну силу;

 

3) випадок;

 

4) інші обставини, що спричиняють неможливість виконання зобов'язання, якщо вони виникли не з вини боржника.

Вина кредитора як підстава звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання передбачена ч. 4 ст. 612 ЦК, в якій зазначено, що прострочення боржника не настає, якщо зобов'язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.

 

Із змісту цієї норми визначаються умови звільнення боржника від відповідальності, до яких належать:

 

- протиправність дій кредитора;

 

- наявність його вини в будь-якій формі;

 

- причинний зв'язок між винними діями кредитора і неможливістю належного виконання цього зобов'язання.

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 331; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!