Зміст договору. Проблеми тлумачення змісту договору



 

Договір купівлі-продажу: поняття та юридична характеристика.

Договір купівлі-продажу – домовленість двох або більше сторін(продавець) про передачу майна у власність другій стороні (покупцеві),а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.

Юр. характеристика

- є двостороннім, Двосторонність полягає в тому, що кожен з контрагентів володіє правами і обов’язками одночасно: продавець має право отримати вказану суму, але зобов'язаний передати річ покупцю, який зі свого боку має право отримати річ, але зобов'язаний сплатити купувальну ціну продавцеві.

- оплатним, оплатність полягає в тому, що кожен з контрагентів наділений правом перед іншою стороною на зустрічне задоволення: продавець - у вигляді покупної ціни, покупець - у вигляді проданої речі.

- Договір купівлі-продажу може бути реальним (є укладеним з моменту передачі продавцем товару покупцеві) або консенсуальним. Консенсуальність полягає в тому, що права і обов'язки в сторін виникають з моменту досягнення угоди за всіма істотними умовами. Настання цього моменту може мати ряд особливостей, зумовлених тим, що для окремих видів договорів купівлі-продажу законодавством передбачено спеціальні вимоги до їх оформлення, без додержання яких укладена угода не може вважатися дійсною.

Він спрямований на безповоротне відчуження продавцем майна і перехід його у власність покупця, і є юридичною підставою виникнення зобов’язального правовідношення, яке обумовлює появу в покупця абсолютного речового права.

Істотні умови: - предмет, - ціна, - строк

Істотні умови договору купівлі-продажу.

1. предмет договору: умова про предмет договору є істотною для всіх без винятків видів договорів, що прямо передбачено в ч. 1 ст. 638 ЦКУ;

2. ціна договору: умова про ціну договору є істотною умовою договору купівлі-продажу, оскільки цей договір є відшкодувальним договором. Згідно зі ст. 691 ЦКУ, умова про ціну договору може бути виражена такими способами:

а) ціна може бути встановлена прямо в договорі купівлі продажу (наприклад, у договорі може бути вказано: “Ціна товару за даним Договором складає 100 грн.”);

б) ціна договору може визначатися, виходячи з умов договору, тобто в договорі вказується ціна у вигляді певного алгоритму, що дозволяє “вийти” на цифру, виражену в грошових одиницях. Наприклад: “Сторони дійшли згоди про те, що ціна товару визначається на дату передачі товару, виходячи з офіційно затверджених Продавцем цін, що вказуються в його Каталозі товарів. Підтвердженням офіційного затвердження ціни є Каталог товарів Продавця з підписом уповноваженої особи і печаткою, який додається до накладної на передачу товару”;

в) як ціна товару, так і порядок її визначення можуть взагалі не вказуватись у договорі купівлі-продажу. Згідно зі ст. 691 ЦКУ, за відсутності в договорі купівлі-продажу ціни товару або порядку її визначення ціна визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари на момент укладення договору;

3. термін виконання зобов’язань за договором: відповідно до ст. 663 ЦКУ, продавець зобов’язаний передати товар покупцю в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає можливості визначити цей термін, – відповідно до положень ст. 530 ЦКУ. Згідно зі ст. 530 ЦКУ, якщо в зобов’язанні встановлений термін (момент) його виконання, то воно підлягає виконанню в цей термін (момент). Якщо термін (момент) виконання боржником зобов’язання не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання в будь-який час. Боржник має виконати таке зобов’язання в семиденний термін з дня пред’явлення вимоги, якщо обов’язок негайного виконання не випливає з договору або актів цивільного законодавства.

 

Права покупця у разі придбання товару неналежної якості

708

1. У разі виявлення покупцем протягом гарантійного або інших строків, встановлених обов'язковими для сторін правилами чи договором, недоліків, не застережених продавцем, або фальсифікації товару покупець має право за своїм вибором: 1) вимагати від продавця або виготовлювача безоплатного усунення недоліків товару або відшкодування витрат, здійснених покупцем чи третьою особою, на їх виправлення; 2) вимагати від продавця або виготовлювача заміни товару на аналогічний товар належної якості або на такий самий товар іншої моделі з відповідним перерахунком у разі різниці в ціні; 3) вимагати від продавця або виготовлювача відповідного зменшення ціни; 4) відмовитися від договору і вимагати повернення сплаченої за товар грошової суми. 2. Покупець, який придбав непродовольчі товари, що вже були в користуванні і реалізовані через роздрібні комісійні торговельні підприємства, про що він був поінформований продавцем, має право пред'явити вимоги, передбачені частиною першою цієї статті, якщо придбані товари містили істотні недоліки, не застережені продавцем.


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 237; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!