Методи оцінювання ділової репутації соціально відповідальної компанії.



Ділова репутація, яку здобуло підприємство, характеризує якість бізнесу, як ділові так і морально-етичні якості керівництва компанії, якість продукції та послуг, безпечність діяльності по відношенню до навколишнього середовища та суспільства.

Ділова репутація – це цілісне уявлення про підприємство, яке складається з оцінки результатів його діяльності різними зацікавленими особами (стейкхолдерами), які у тій чи іншій мірі впливають, або на яких впливає життєдіяльність компанії.

Задля економічної характеристики ділової репутації вже на протязі останніх 20-ти років використовують таке поняття як гудвіл, яке дає можливість кількісно оцінити ділову репутацію підприємства.

В економічній літературі під гудвілом розуміють сукупність нематеріальних чинників, наявність яких забезпечує конкурентні переваги для підприємств і дає можливість отримувати додатковий дохід, тобто переваги не відображені в обліку. До основних складових гудвілу належать:Людський капітал, втілений у працівниках2. Клієнтський (споживацький) капітал, включаючи зв'язки із споживачами,

Існує три методичні підходи до оцінювання вартості ділової репутації:Витратний підхід: вартість визначається як сума витрат на створення ділової репутації, на рекламу, розвиток та підтримання такої репутації господарюючого суб’єкта , його рейтингу тощо, за цінами сьогодення.Ринковий підхід: вартість ділової репутації конкретного господарюючого суб’єкта визначається на основі інформації про ціну відчуження ділової репутації ряду інших конкуруючих фірм, разом з тим для об’єктивної оцінки за даним методичним підходом необхідною умовою є активно функціонуючий ринок купівлі-продажу даного нематеріального активу.Доходний підхід:вартість ділової репутації за останні кілька років оцінююється з врахуванням ринкової стійкості(стабільності) даного суб’єкта господарювання та генерованого грошового потоку.Світовою практикою напрацьовані такі методи оцінки гудвілу:бухгалтерський метод;аналітичний метод;за допомогою показників ділової активності;метод чистих активів;метод надлишкових прибутків;метод дисконтування майбутніх прибутків;метод звільнення від роялті;метод мультиплікатора;інші. Також існують якісні методи дослідження, до яких відносять рейтинговий метод, метод соціологічних опитувань, рекомендаційний, експертний та статистичний методи. Метод соціологічних опитувань найбільш простий метод оцінки ділової репутації, коли треба дізнатися думку певної цільової аудиторії (зазвичай споживачів чи співробітників компанії). Рекомендаційний метод аналітична довідка PR- компаній про ділову репутації підприємства, на основи чого розробляються певні рекомендації. Експертний метод ділову репутацію оцінюють на основі зважених експертних оцінок. Рейтинговий метод експертний та комплексний метод оцінки, який складається незалежними організаціями (здебільшого рейтинговими агенціями).

Рейтинги соціальної відповідальності.

Рейтинг КСВ накладає на організатора велику відповідальність, оскільки рейтинг вимірює, визначає цілі, до яких прагнуть ті, кого вимірюють чи оцінюють. Якщо ж ціллю рейтингу є його прибутковість як комерційного проекту, то відбувається викривлення реальності і дискредитація цілої галузі/теми/сфери.

Найцікавіше в рейтингах - розібратись вметодології. Зазвичай оцінюється певна низка показників діяльності компанії, які визначаються ініціаторами створення рейтингів. Також, необхідно зауважити, що рейтинги в основному складаються за допомогою опитувань або за допомогою аналізу звіту компаній. Експерти фізично не можуть бути ознайомлені з усіма звітами та інформаційними ресурсами навіть тих компаній, з якими вони працюють. Якщо оцінювати 20-30 компаній одразу (і не маючи на це багато часу), нереально згадати чи у компанії Х є менеджер з КСВ чи немає, чи здійснюється залучення груп впливу чи ні? Отже, відповіді екпертів можуть надаватись з суттєвою похибкою.

Ринок послуг в Україні потребує рейтингів. Компанії порівнюють себе з іншими, хочуть ставати кращими, починають читати статті та відповідно звертаються за допомогою до фахових організацій. Це стимулює ринок.

Якщо рейтинг справді хоче впливати на розвиток теми КСВ в країні та сприйматись як вартісний, керівники проекту мають задуматись над методологією - що власне оцінювати - (1) оцінювати вплив компаній на позитивні зміни в країні, (2) оцінювати прогрес у задекларованих цілях для досягнення, (3) ступінь залучення груп впливу до реалізації стратегії, і т.д і т.п. Рейтинг - потрібний, але рейтинг КСВ, не рейтинг PRу в КСВ. Якщо рейтинг відповідатиме потребам сфери КСВ, а не потребам PR менеджерів, - він матиме вплив, матиме продажі і матиме майбутнє.

Існують і окремі українські рейтинги з КСВ. Так, з 2008 року в Україні широко відомий рейтинг найбільш соціально відповідальних українських компаній, що проводить рейтингове агентство «ГVардія» ділового журналу «Контракти» [9].Методика рейтингу «ГVардії» заснована на інтегральній оцінці компаній за чотирма основними показниками: соціальний звіт як інструмент діалогу з суспільством; рівень розкриття інформації про соціальне інвестування; управління у сфері КСВ та залучення стейкхолдерів; відкритість компаній в сфері благодійності та меценатства.

Менш відомим є рейтинг «брудних» і «зелених» компаній від ІА«ЛІГАБізнесІнформ», який складається вже більше десяти років [10].

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 716; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!