ОДЕРЖАННЯ І ДОСЛІДЖЕННЯ КОНДЕНСАЦІЙНИХ СМОЛ (НОВОЛОЧНА СМОЛА)



Мета роботи: синтез новолочної смоли і визначення її виходу. Практичне ознайомлення з деякими типовими методами дослідження смоли.

Теоретичні основи

 

Смолою називається тверда або аморфна суміш високомолекулярних органічних сполук, яка не має відповідної точки плавлення і не кристалізується.

Високомолекулярні полімери одержують в результаті реакції полімеризації і поліконденсації.

Здатність до полімеризації мають сполуки, які в своєму складі мають групи з подвійними і потрійними зв'язками, карбонільні групи, а іноді і гетероцикли, здатні до розімкнення. При відповідних умовах, наприклад, під дією каталізатора подвійні зв'язки розмикаються з утворенням вільних валентностей, за допомогою яких відбувається приєднання одних молекул до інших.

Конденсацією називають реакцію, при якій відбувається утворення нової речовини з одночасним виділенням побічних продуктів: води, кисню, аміаку, спирту тощо.

Так, фенол з ацетоном при наявності кислот або лугів вступає в реакцію конденсації

6Н5ОН + (СН3)2СО (СН3)2 - С -(С6Н4ОН)2 + Н2О               (12.1)

Реакцію конденсації, яка приводить до утворення високомолекулярних сполук шляхом багатократної конденсації речовин, називають поліконденсацією. Із штучних поліконденсаційних смол, на основі яких виготовляються хімічно стійкі маси, найбільше використання знайшли фенолформальдегідні смоли.

Фенолформальдегідні смоли являють собою продукт взаємодії фенолів з формальдегідом з наступною поліконденсацією одержаних речовин

               С6Н5ОН + СН2О СН26Н4 ОН) + Н2 О                       (12.2)

 Реакція взаємодії фенолу з формальдегідом відбувається в присутності кислот або лугів. В залежності від кількісних співвідношень початкових речовин і характеру каталізаторів можуть бути одержані резольні - нерозчинні і новолочні смоли.

Новолочні смоли одержують в присутності кислого каталізатора при надлишку фенолу, а резольні - в присутності лужного каталізатора при надлишку формальдегіду.

Взаємодія формальдегіду і фенолу, в результаті якої одержують смоли, відбувається у вигляді ряду реакцій (поліконденсації), при яких спостерігаються утворення, які мають тримірну будову.

Початковий продукт взаємодії фенолу з формальдегідом ортооксибензиловий спирт

              С6Н5ОН + СН2О С6Н4(ОН)СН2ОН.                            (12.3)

При надлишку фенолу він взаємодіє з проміжним продуктом, утворюючи діоксидіфенілметан

         C6H4(OH)CH2OH +С6Н5ОН СН26Н4ОН)2 + Н2О,     (12.4)

який є основною складовою новолочноїсмоли.

Полімеризуючись, він утворює суміш ланцюгів різної довжини, які складаються із декількох фенольних залишків, з'єднаних метиленовими залишками (- СН2 -).

При відсутності надлишкового фенолу можливі реакції між діоксидіфенілметаном і формальдегідом з утворенням сполуки з метилольними групами (- СН2ОН -),

C6H4OH                        C6H4(OH)


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 180; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!