ОДЕРЖАННЯ ПОЛІСУЛЬФІДНИХ КАУЧУКІВ АБО ТІОКОЛІВ



Мета роботи:в лабораторних умовах ознайомитися з процесом некаталітичної поліконденсації діхлоретана і тетрасульфіду натрію (одержати іюлісульфідний каучук або тіокол), а також перевірити стійкість тіокола до різних розчинників.

 

Теоретичні основи

До каучуків відносять високомолекулярні сполуки, які здатні під дією зовнішніх сил значно деформуватися і швидко повертати собі попередню форму після зняття навантаження.

У промисловості для синтезу каучуків використовують діенові вуглеводні з супряженим подвійним зв'язком, тобто подвійний зв'язок чергується з простим ( - С1 = С2 - С3 = С4 - ). Полімеризація таких вуглеводнів відбувається за рахунок активації крайніх вуглеводневих атомів (1 і 4) і "розкривання" супряженої системи

СН2 = СН - СН = СН2  - СН2 - СН = СН - СН2 - ,

а також за рахунок розриву подвійних зв'язків у положенні 1-2 або З - 4. У цьому випадку можливе наростання ланцюгів у бічних відгалуженнях:

СН - СН2

 

 -СН2-СН-СН2-СН = СН-СН2-

Основними мономерами для синтезу каучуків є бутадієн-1,3 (дивініл) та 2-метилбутадієн-1,3 (ізопрен). Високомолекулярні сполуки одержують двома основними методами: поліконденсацією або полімеризацією низькомолекулярних речовин.

Процес поліконденсації - це реакція з'єднання молекул двох або декількох різних мономерів, яка відбувається ступінчасто.

У загальному вигляді процес поліконденсації схематично можна подати так:

n(HR1 -CH2OH) + n(HR2-CH2OH) (R1-CH2-R2-CH2-)n + nH2O.          (11.1)

Більшість реакцій поліконденсації відбувається з введенням каталізаторів.

Тіоколові каучуки одержують методом некаталітичної поліконденсації, яка відбувається спочатку в рідкій фазі, а потім при утворенні нової твердої фази - високомолекулярної сполуки (поліконденсату) - в гетерогенному середовищі Р-Т. Процес поліконденсації, як і всякий зворотний процес, характеризується константою рівноваги К і константами швидкості прямої і зворотної реакцій.

Константа К зворотних процесів дорівнює відношенню

 

                                                К = КПзв.,                                               (11.2)

 

де Кп - константа швидкості реакції поліконденсації;

Кзв - константа швидкості зворотної реакції.

Фактична швидкість утворення високомолекулярної сполуки в результаті процесу поліконденсації може бути виражена рівнянням:

 

U  = Кп (1-р )2 - (КпР  d) / К = Кп [(1 – р )2 - (Р  d) / К].   (11.3)

 

Тіоколи або полісульфідні каучуки одержують при взаємодії дігалогенопохідних вуглезоднів аліфатичного або ароматичного ряду (з галогенами на кінцях ланцюга) з полісульфідом натрію або іншими багатосірчистими металами:

 

nСl - R - СІ + nNa2Sm -R-Sm-R-Sm-... + 2nNaCI.                    (11.4)

 

Частіше всього як вихідні речовини використовують діхлоретан СlСН2-СН2С1, ' - діхлордіетиловий ефір СlСН2 - СН2 - О - - СН2 - СН2С1, а також '- хлордіетиловий ефір діетиленгліколю

 

СlСН2 - СН2 - О - СН2 - СН2 - O - СН2 -СН2 - O - СН2 - СlСН2,

 

дісульфід натрію Na2S і тетрасульфід натрію Na2S4.

Якщо використовують діхлоретан та тетрасульфід натрію, то реакція поліконденсації схематично виглядає так:

 

пС1СН2 - СН2 - СІ + nNa2S4

 

.. . - СН2 - СН2 - S - S - СН2 - СН2 - S - S -... + 2nNaCl .

 

                      S S                  S S

 

В результаті одержується полісульфідний каучук, який має ланку (CH2CH2S4)n- В зв'язку з тим, що на кінцях утворених проміжних продуктів є атоми хлору або натрію (наприклад СІ - СН2 - СН2 - S4 - СН2 - СН2 - S4 - Na), які легко взаємодіють між собою і з молекулами вихідних речовин, процес поліконденсації іде все далі і веде до утворення високомолекулярних сполук. Але по мірі росту маси реагуючих молекул процес поліконденсації уповільнюється і може зупинитися зовсім.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 170; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!