Вимоги до оформлення звіту з науково-педагогічної практики



 

Після закінчення терміну практики студенти звітують про виконання програми і індивідуального завдання. Вони мають подати на кафедру оформлений згідно з вимогами звіт і заповнений щоденник практики.

Щоденник науково-педагогічної практики студента містить у хронологічній послідовності занотовані дані про проведену роботу, виконану особисто або колективно. Записи про виконану роботу перевіряє та візує в кінці практики керівник від бази і керівник від навчального закладу. Наприкінці практики в щоденник записують характеристику роботи практиканта, яку підписують керівники від бази практики та вищої школи, завірену печаткою установи – бази практики. На основі записів у щоденнику складають підсумковий звіт студента про проходження практики.

Структура звіту

Титульна сторінка(додаток А).

Календарний план (додаток Б).

Зміст(додаток В).

Вступ.У цьому розділі зазначаються база, мета, завдання, структурапрактики, основні напрями педагогічної та наукової складових практики, описнапрямів діяльності, основні методичні зауваження, короткі підсумки практичної роботи.

Розділ 1.У цьому розділі необхідно представити характеристику бази практики, основних напрямів діяльності кафедри, за якою закріплений студент, характеристику основних нормативних документів, якими керується викладач вищої школи у своїй діяльності.

Розділ 2 необхідно присвятити опису педагогічної складової практики, зробити аналіз відвіданих під час практики аудиторних занять провідних фахівців кафедри, надати зміст розроблених і проведених лекційних, семінарських (практичних) занять, які були обрані студентом для відпрацювання навичок викладацької діяльності. Також у цьому розділі потрібно описати сценарій виховного заходу, який було проведено із студентською групою.

Оформлювати лекційні та семінарські (практичні) заняття необхідно за такою схемою: тема заняття, мета заняття, план, короткий опис кожного пункту плану, перелік контрольних питань і список рекомендованої літератури для засвоєння теми. Також необхідно вказати дату проведення заняття, назву групи, спеціальності, дисципліни, надати характеристику робочої атмосфери проведення заняття.

Розділ 3 необхідно присвятити опису наукової складової практики, описавши етапи емпіричного дослідження, вибраний психодіагностичний інструментарій для проведення констатувального етапу дослідження, експериментальну вибірку; надати первинні емпіричні дані, їхню якісну і кількісну обробку та інтерпретацію.

Опис методів і методик повинен містити обґрунтування їхньої доцільності для цього дослідження, виходячи з мети, робочих гіпотез і завдань. Тексти методик (опитувальники, способи підрахування, ключі, бланки тощо) подають у додатках. Загальновідомі методики не потребують детального опису, а методики, адаптацію яких здійснює автор магістерської роботи, анкети, опитувальники для бесід чи інтерв’ю потребують детального опису. У кваліфікаційній роботі магістра варто застосувати чотири–п’ять психодіагностичних методик. Опис конкретних тестових методик у пунктах методичного розділу можна здійснити за схемою, запропонованою В. Ф. Моргуном [15]:

– автори методики та історія її розробки;

– призначення методики;

– принцип побудови методики;

– одиниця вимірювання і надійність результатів;

– обґрунтованість методики;

– бланк методики;

– процедура опитування;

– обробка та якісний аналіз результатів;

– труднощі та обмеження у використанні методики;

– висновки і рекомендації.

При описі процедури, етапів і вибірки студент має детально розкрити особливості проведення свого емпіричного дослідження:

– зазначити мету та завдання емпіричного дослідження;

– обґрунтувати вибір типу дослідження (експериментальне, кореляційне, квазіекспериментальне тощо);

– обґрунтувати комплектування досліджуваної вибірки, умови її репрезентативності та детальну її характеристику;

– детально охарактеризувати основні етапи проведення дослідження (указати місце та час проведення кожного з етапів, а також інші особливості організації дослідження, що є суттєвими для отримання достовірних даних).

Експериментальна вибірка – це кількість людей, що беруть безпосередню участь у дослідженні. Склад експериментальної вибірки повинен представляти (репрезентувати) генеральну сукупність (популяцію), оскільки висновки, одержані в експерименті, поширюються на всіх членів популяції, а не тільки на представників вибірки. Формування експериментальної вибірки має відповідати змістовному критерію (критерію операціональної валідності), тобто підбір експериментальної групи повинен визначатися предметом дослідження. Опис групи досліджуваних висвітлює головні їхні характеристики – кількість, соціально-демографічні дані (стать, вік, соціальний сімейний стан, досвід роботи, посаду та інші важливі для дослідження параметри), тобто ті змінні, за якими можливо виокремлення досліджуваних в окремі групи та підгрупи [10; 12; 13; 16].

Кількість досліджуваних, за умови групового дослідження (якщо в роботі передбачено порівняння груп досліджуваних за певним критерієм), має бути не менше 60 осіб у кожній групі (рекомендовано до 100 осіб), за умови індивідуального – 25–30 осіб. За неможливості зібрати належний обсяг даних, у зв’язку зі специфікою теми магістерської роботи, питання про зменшення групи досліджуваних вирішується на засіданні кафедри.

Осіб, які брали участь у дослідженні, називають «досліджувані», «респонденти»: неприпустимо називати їх «піддослідними»!

Емпіричне дослідження, спрямоване на збір і аналіз даних з проблеми, обов’язково повинно мати певну новизну порівняно з існуючими дослідженнями.

У емпіричному дослідженні виділяють такі етапи [10; 12]:

1) планування експериментального дослідження;

2) добір і розподіл (за необхідності) досліджуваних у групи;

3) проведення дослідження, спрямованого на збір емпіричного матеріалу (підготовка експерименту, мотивування респондентів, інструктаж, ведення протоколу);

4) кількісна та якісна обробка даних;

5) інтерпретація та узагальнення даних;

6) формування висновків, які підтверджують або спростовують висунуті емпіричні гіпотези.

На цьому етапі магістерської роботи студент має використати знання з курсів «Експериментальна психологія», «Методологічні та теоретичні проблеми психології», «Математичні методи в психології», «Психодіагностика», «Практикум із загальної психології».

Висновки.Наводиться розгорнутий опис підсумків практики, що міститьсистематизовану детальну рефлексію на власну діяльність студентапід час практики. Основну увагу слід приділити власним позитивним, напрацьованим умінням і власним обмеженням, які спостерігалися студентом під час практики. Бажано висновки структурувати за розділами, зробивши узагальнювальні підсумки кожної складової науково-педагогічної практики.

Додатки.Містять результати досліджень невербалізованого характеру — рисунки, графіки, таблиці, допоміжні матеріали тощо. Також наводяться описи та бланки методик, використаних у процесі роботи. Якщо студент зробив апробацію оотриманих результатів дослідження у вигляді тез доповідей на наукову конференцію, то вони також наводяться у додатках.

Список використаних джерел.В список необхідно включити всі джерела, які були використані під час підготовки до лекційних, семінарських занять; до підготовки до виховного заходу; при організації і проведенні емпіричного дослідження. Загальний список використаних джерел повинен містити не менше 30 джерел. На використані джерела необхідно робити посилання згідно із всіма вимогами.

Звіт студента повинен відповідати правилам оформлення.

Обсяг звіту може становити довільну кількість (не менше 30 – 40 без додатків) сторінок комп’ютерного набору. До загального обсягу входять титульна сторінка, зміст, вступ, три розділи, висновки. У зазначений обсяг не входять список використаних джерел і додатки

Оформлення – одна з найважливіших стадій роботи. Надання відповідної форми текстові має принципове значення і підпорядковується загальноприйнятим вимогам. Звіт з практики друкують з використанням комп’ютерної техніки на одному боці стандартного аркуша білого паперу А4 (210х297). Великі таблиці й ілюстрації, які перевищують обсяг сторінки, подаються у додатках. При друкуванні роботи роблять такі поля: ліве – 30 мм, праве – 20 мм, верхнє – 20 мм, нижнє – 20 мм, абзац – 1,25; міжрядковий інтервал – 1,5. Гарнітура шрифту роботи – Times New Roman, кегль – 14, колір друку – чорний. Щільність тексту має бути рівномірною (без розріджень і ущільнень). Роботу переплітають у тверду палітурку.

Назви структурних частин звіту друкують тим же кеглем, але великими літерами напівжирним шрифтом:  ЗМІСТ, ВСТУП, РОЗДІЛ, ВИСНОВКИ, СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ, ДОДАТКИ, і вирівнюють по центру. Розділи звіту з практики, як правило, включають в себе підрозділи (нумерація складається з двох чисел, відокремлених крапкою), пункти (нумерація – з трьох чисел), підпункти (нумерація – з чотирьох чисел) [7]. Заголовки підрозділів друкують з абзацного відступу (1,25 мм), з великої літери напівжирним шрифтом. Відстань між назвою розділу та підрозділу має бути три інтервали, що відповідає одному пропущеному рядку при наборі на комп’ютері. Крапку в кінці назви не ставлять. Інтервал між назвою підрозділу та текстом повинен відповідати одному пропущеному рядку.

Окремий розділ звіту з практики починають з нової сторінки, а кожний підрозділ розташовують на відстані одного інтервалу від тексту попереднього [4, 5, 6, 9, 13].

Усі сторінки роботи повинні бути пронумеровані. Нумерація сторінок починається зі вступу; порядковий номер сторінки проставляється внизу по центру без крапки в кінці. Таку структурну частину звіту, як ДОДАТКИ, в науково-дослідницький обсяг роботи не враховують, але сторінки у них нумерують і це вказують у змісті. Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер І, Є, Ї, Й, О, Ч, Ь. Наприклад, «Додаток А». Слово «додаток» пишуть з правого боку рядка малими літерами з першої великої, напівжирним шрифтом. Заголовок додатка друкують шрифтом 14 (з першої великої) посередині рядка. Додаток повинен мати заголовок, надрукований угорі малими літерами з першої великої симетрично до тексту.

Порядок розташування перших сторінок звіту такий: титульна сторінка;; календарний план проходження практики; зміст, вступ, розділи і т. ін., висновки, список використаних джерел, додатки.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 325; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!