Основні вимоги до організації науково-педагогічної практики



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ МИХАЙЛА ОСТРОГРАДСЬКОГО

 

 

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРОХОДЖЕННЯ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ

ДЛЯ СТУДЕНТІВ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 053 – «ПСИХОЛОГІЯ» ОСВІТНЬОГО РІВНЯ «МАГІСТР»

 

 

 

КРЕМЕНЧУК 2016

Методичні вказівки щодо організації та проходження науково-педагогічної практики для студентів денної форми навчання зі спеціальності 053 – «Психологія» освітнього ступеня «магістр»

 

 

Укладач к. психол. н., доц. О. В. Літвінова

 

Рецензент д. і. н. Маслак В. І.

 

 

Кафедра психології, педагогіки та філософії

 

Затверджено методичною радою Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського

Протокол ______ від __________.

 

Голова методичної ради______________ проф. В. В. Костін


ЗМІСТ

Вступ……………………………………………………………………………. 4
1 Основні вимоги до організації науково-педагогічної практики………….. 6
2 Права і обов’язки студента-практиканта…………………………………... 9
3 Права і обов’язки керівника практики від навчального закладу і від бази практики…………………………………………………………………………   11
4 Програма науково-педагогічної практики…………………………………. 13
5 Вимоги до оформлення звіту з науково-педагогічної практики………….. 17
6 Захист науково-педагогічної практики та її оцінювання………………….. 23
Список використаних джерел…………………………………………………. 25
Додаток А Зразок оформлення титульної сторінки звіту з проходження науково-педагогічної практики………………………………………………..   28
Додаток Б Зразок оформлення завдання і календарного плану на практику 29
Додаток В Зразок оформлення змісту звіту про проходження науково-педагогічної практики……………………………………………………………   30
Додаток Г Зразок оформлення тез доповідей за результатами дослідження 31

ВСТУП

 

Магістр – освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра отримала повну вищу освіту, спеціальні уміння та знання, достатні для виконання професійних завдань та обов’язків (робіт) інноваційного характеру відповідного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у різних сферах діяльності.

Науково-педагогічна практика магістрів є обов’язковим компонентом освітньо-професійної програми для отримання кваліфікаційного рівня магістра з відповідної спеціальності і має на меті набуття студентом професійних навичок та вмінь здійснення самостійної науково-дослідної та педагогічної роботи.

Для студента-магістранта важливо не тільки знати основні положення, характерні для магістерської кваліфікаційної роботи, але й мати загальне уявлення про методологію педагогічної роботи та наукової творчості, набути досвід в організації своєї роботи, у використанні методів наукового пізнання та застосуванні логічних законів і правил. Інтеграція загальної і професійної освіти на підгрунті педагогічної діяльності не лише сприяє значному підвищенню мотивації до отримання знань і формування відповідних компетенцій, але є й стимулом оновлення змісту освіти в цілому.

Магістр з психології має ґрунтовно володіти базовими психологічними дисциплінами та знаннями окремих галузей психологічної науки, вільно користуватися категорійно-понятійним апаратом психології та сучасними методами психологічного дослідження, використовувати математичні методи аналізу та обробки експериментальних і психодіагностичних даних із використанням комп’ютерної техніки. Магістр з психології повинен ефективно використовувати методи надання практичної психологічної допомоги, уміти здійснювати завершений цикл надання психологічної допомоги, глибоко опанувавши навички ефективного спілкування, просвітницької, корекційної, консультативної, викладацької та виховної роботи.

Науково-педагогічна практика є важливою складовою магістерської програми підготовки магістра з психології і має на меті систематизацію, розширення і закріплення професійних знань, формування у студентів початкової компетенції ведення самостійної наукової роботи, дослідження, експериментування та педагогічної діяльності.

Суть наукової частини практики полягає у залученні студентів-магістрантів до самостійної дослідницької роботи в межах вибраної проблеми магістерської кваліфікаційної роботи, проведення емпіричного дослідження (констатувального етапу) з використанням надійного та валідного психодіагностичного апарату з усіма вимогами щодо організації і проведення психологічного емпіричного дослідження.

Сутність педагогічної частини практики полягає в ознайомленні студентів зі специфікою педагогічної діяльності у закладах освіти ІІІ–ІV рівнів акредитації, у відвідуванні аудиторних занять провідних фахівців кафедри, у підготовці і проведенні лекційних і семінарських (практичних) занять, в організації і проведенні виховних заходів із студентами закріпленої академічної групи.

Згідно з навчальним планом підготовки магістрів зі спеціальності 8.03010201 «Психологія» науково-педагогічна практика відбувається в 11 семестрі протягом 8 тижнів. Чотири тижні необхідно присвятити педагогічній складовій практики, і останні чотири – науковій складовій практики.


Основні вимоги до організації науково-педагогічної практики

 

Відповідальність за організацію та проведення практики покладається на ректора університету. Загальну організацію та контроль за її проведенням здійснює проректор з науково-педагогічної роботи та новітніх технологій в освіті. Загальне організаційне та навчально-методичне керівництво практикою здійснює начальник відділу практик та працевлаштування фахівців. Організацію практики та контроль за її проведенням на факультеті здійснює декан факультету. Відповідальність за організацію практики в цілому покладається на завідувача кафедри, за якість її проведення – безпосередньо на викладачів кафедри, закріплених за відповідними закладами.

Організаційними заходами, що забезпечують підготовку та порядок проведення практики, є:

– визначення баз практики, що здійснюється керівництвом університету на підставі прямих договорів з підприємствами (організаціями, установами) незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності. Студенти можуть самостійно, за погодженням з керівництвом університету, вибирати для себе базу практики і пропонувати її для використання;

– розподіл студентів за базами практики;

– укладання договорів про проведення практики між університетом і підприємством, організацією, установою;

– складання кошторису-калькуляції щодо витрат на проведення практики студентів;

– призначення керівників практики;

– укладання трудової угоди між університетом і керівником практики від бази практики;

– складання тематики індивідуальних завдань на практику;

– підготовка форм звітної документації за результатами проведення практики;

– оформлення акта здачі-приймання робіт між університетом і підприємством (організацією, установою).

Безпосереднє навчально-методичне керівництво практикою забезпечує кафедра, яка здійснює такі заходи:

– складання заявки щодо визначених баз практики з подальшим поданням до відділу практики та працевлаштування фахівців для укладання договорів;

– складання графіків розподілу студентів за базами практики, які до початку практики подають до відділу практики та працевлаштування фахівців;

– призначення керівників практики та забезпечення по змозі їх виїзду на бази практики за декілька днів до їх початку для перевірки готовності до прийому студентів і ознайомлення керівників підприємств (організацій, установ) з програмами практики;

– організація проведення зборів студентів з питань практики за участю керівників практики;

– здійснення керівництва і контролю за проведенням практики;

– повідомлення студентів про систему звітності з практики, яка затверджена кафедрою: подання письмового звіту, виконання індивідуальної роботи, підготовка доповіді, виступу тощо;

– обговорення підсумків та аналіз виконання програм практики на засіданні кафедри;

– подання до деканату звіту про проведення практики з пропозиціями щодо удосконалення її організації.

Практика, яка передбачена навчальним планом підготовки магістрів зі спеціальності 8.03010201 «Психологія», містить дві складові – наукову та педагогічну.

Предметом наукової складової практики є: поглиблення навичок самостійної наукової роботи; розширення наукового світогляду студентів; дослідження проблем практики та вміння пов’язувати їх з обраним теоретичним напрямом дослідження; визначення структури та логіки майбутньої магістерської роботи; підбір фактичного матеріалу для написання магістерської роботи.

Предметом педагогічної складової практики є: залучення студентів-магістрантів до самостійної педагогічної діяльності; ознайомлення з методикою проведення педагогічної роботи в навчальних закладах ІІІ та ІV рівнів акредитації; отримання навичок виховної роботи із студентськими групами; розвиток основних складових готовності магістрів до викладацької діяльності у середніх спеціальних і вищих навчальних закладах.

Студенти під час проходження наукової частини практики мають розв’язати такі завдання:

1) ознайомлення зі структурою, науковою проблематикою та результатами наукової діяльності провідних спеціалістів кафедри;

2) вивчення теоретичних класичних джерел за обраною тематикою магістерської роботи;

3) визначення структури та основних завдань магістерського дослідження;

4) оволодіння методикою збору первинних емпіричних даних, обробкою та аналізом;

5) апробація основних результатів емпіричного дослідження в ході виконання магістерської роботи у формі виступів на конференціях, написанні наукових статей, тезисів.

Завданнями педагогічної частини практики є:

1) розвиток професійних умінь педагогічної діяльності викладача через залучення магістрів до виконання різних форм навчально-виховної роботи у вищому навчальному закладі (проведення лекційних занять, семінарських (практичних) занять, кураторських годин, виховних заходів з академічними студентськими групами;

2) формування умінь щодо планування та організації навчально-методичної роботи викладача (у межах окремого заняття, теми, курсу);

3) формування готовності магістрів до здійснення виховної роботи зі студентами та студентськими групами;


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 236; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!