ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 24/28_



1. Оригiнальнiсть новел Стефаника полягає ще, як вiдзначив Iван Франко, у новому способi "бачення свiту крiзь призму чуття i серця не власного, Стефаника називають майстром психологiчноï новели, i одним iз його шедеврiв є "Новина". Новела починається повiдомленням про вражаючий i страшний факт: "У селi сталася новина, що Гриць Летючий утопив у рiцi свою дiвчинку. Вiн хотiв утопити i старшу, але випросилася". В основу новели покладено конкретну подiю, яка трапилася на Покуттi наприкiнцi голодного 1898 року в селi Трiйцi. Образ Гриця Летючого сам по собi трагiчний. Цiлу зиму Гриць, не маючи палива, спав з дiтьми на холоднiй печi, страшенно голодував. Його дiти були такi худенькi, що дивно було "як тi дрiбонькi кiсточки держалися вкупi". Коли вони просили ïсти, доведений до вiдчаю Гриць роздратовано вигукував: "то ïжте мене, а що я дам вам ïсти?" У цих гiрких словах виливається нарiкання Гриця на тяжку селянську долю. Голоднi
дiти не зважають на щоденнi батьковi прокльони, до яких вони вже звикли Тяжко жити Грицевi самому, а ще тяжче йому, батьковi, дивитися на страждання виснажених голодом дiтей-сирiт, в яких, здавалося, були живими лише очi, налитi вагою горя, а решта тiла уже зовсiм висохла вiд голоду. I з  цiєï хвилини Гриць задумується, чи не краще було б дiтям вмерти, анiж так
страждати. Але смерть не приходила. Батько впадає у вiдчай. Любов до дiтей i бажання швидше, за одним разом, покiнчити з крайнiм бiдуванням та з усiма муками, як важкий камiнь, давить груди. Гриць Летючий спролетаризований галицький селянин - не пiднявся ще до усвiдомлення необхiдностi активного протесту проти жахливоï капiталiстичноï дiйсностi. Затурканий, скований ланцюгами, вiн виявив слабкодухiсть. Йому здавалося, що кращий вихiд - смерть. Стефаник закликає до енергiйних дiй, до боротьби селянства з капiталiстами. Письменник засуджує капiталiстичний лад, що прирiкає
селянство на злиднi та голодну смерть. У новелi "Новина" нарочитiй зовнiшнiй грубостi Гриця, яка знаходить вияв у його
лайливих словах, протиставляється його душевна доброта, батькiвська любов до дiтей. У своïх новелах письменник вiдкрив прагнення трудящих Галичини до соцiального й нацiонального визволення, ïхню любов до свого рiдного украïнського народу.

2. 2. Роман «Тигролови», головні ідеї та їх втілення. (У своєму романі «Тигроло­ви» Іван Багряний прагнув не тільки зобразити систему сучасної йому влади, яка винищувача українську інтелігенцію, закидаючи кожному другому зви­нувачення у «буржуазному націоналізмі», але й показати, що навіть жорсто­ка тотапітарна система, якою б сильною не була вона, не здатна зломити дух по-справжньому сильної і впевненої у своїх ідеалах людини. Ця ідея втілена в образі Григорія Многогрішного, який бореться до останнього і протистоїть системі в образі майора Медвина. Ідею збереження традицій та національного характеру знаходимо в образі родини Сірків.)

II Головні персонажі та образи роману.

 Григорій Многогрішний. (Григорій Многогрішний постає перед читачем сильною і незламною людиною від самого початку твору: за згадками ма­йора Медвина, він не зламався на допитах, які більше схожі були на якісь середньовічні тортури, втік із потягу, вижив у тайзі... У романі Григорій Многогрішний сам формулює своє життєве кредо: «Ліпше вмирати, біжу- чи, ніж жити, Гниючи!» Головний герой роману не тільки відчайдушний сміливець, але й мудра людина, здатна і до розмірковувань, і до глибокого почугтя кохання, він багато розмірковує про долю України, постає люди­ною чуйною та пристрасною у почутті до Нататки.)

Нататка. (Нататка — дівчина, у якій поєднуються рішучість, готовність до випробувань і водночас чуйність, чемність)

 Родина Сірків. (Родина Сірків — узагальнений образ родини українців, які переселилися на Далекий Схід. Вони загартовані та рішучі, бережуть свої традиції, пам'ятають історію свого роду, живуть за моральними приписа­ми, що дали їм їхні діди-прадіди, які жили на Україні та козакували.)

Образ-символ ешелону. (Ешелон зображено у романі символічно в образі дракона, який летить. Найімовірніше, цим образом-символом Іван Багря­ний хотів підкреслити силу ідеологічної системи, яка має владу над жит­тям людей, використовує цю владу не на добро людям, а на їх винищення. Ешелон зображено в образі дракона ще й тому, що картина, коли чи не тисячі людей перевозять для ув'язнення невідомо за які гріхи, — картина не реальна, протиприродна, фантастична; дракон також є образом непри­родним, хоча й сильним, але його сила спрямована на зло. 1, крім того, дракон має бути переможеним, як цс завжди буває у легендах...)

Медвин.. Він постає людиною жорстокою, безсердечною, але добре усвідомлює, що Григорій Многогрішний сильніший за нього морально. Медвин мав силу замордувати Григорія до смерті фізичної, але не мав сили перемогти його морально.)

III. Автобіографічні мотиви. Значення роману. (Роман «Тигролови» має авто­біографічні мотиви, які майстерно поєднуються із художнім вимислом. Роман має велике значення для розвитку української літератури: Іван Багряний за­початковує новий жанровий різновид, створює яскраві образи, які не тільки мають високу художню цінність, але є реальними, узагальненими, проте жит­тєвими. Крім того, роман «Тигролови» оповідає нам про суперечливий істо­ричний час, про знущання системи над сильною особистістю і про складну, проте однозначну перемогу останньої.)

3. Контраст (фр. contraste — протилежність) — різко окреслена протилежність у чомусь: рисах характеру, властивостях предметів чи явищ. В основі має антитетичний принцип світосприйняття (див.: Антоніми). Цей прийом був здавна відомий народній свідомості, зафіксований, зокрема, у фольклорі (казка "Правда і Кривда"), у мистецтві та художній літературі, подеколи набуваючи концептуального оформлення, як у романтизмі, зорієнтованому на напружене протистояння бінарних опозицій (можливе — дійсне, ідеал — буденне існування тощо). Навіть для деяких письменників К. набував стилетвірної функції (М.Стельмах). Прикладом К. може бути лірика Олександра Олеся після трагедії національного відродження 1917-21:
Як сфінкс стоїть передо мною
Моя країна жалібна,
Як злука Бога з Сатаною,
Як келих крові і вина.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 158; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!