Суб'єкти зобов'язання. Множинність осіб в зобов'язанні.



Сторонами цивільного зобов'язання є конкретно визначені сторони, до яких відносять кредитора (сторона уповноважена) та боржника (сторона зобов'язана), тобто зобов’язання мають відносний характер.

Але правовий статус сторони може змінюватись в залежності від того, чи наділена вона правом вимоги чи обов'язком виконання. Так, якщо кожна із сторін у зобов'язанні має одночасно і права, і обов'язки, вона вважається боржником у тому, що вона зобов'язана вчинити на користь другої сторони, і одночасно кредитором у тому, що вона має право вимагати від неї. Наприклад, за договором купівлі-продажу кожна зі сторін має певні права та обов'язки.

На кожній зі сторін зобов’язання може бути по декілька осіб. Таке зобов'язання носить назву зобов'язання з множинністю осіб. Види множинності:

- активна, коли декілька осіб знаходяться на стороні кредитора (наприклад, коли фізична особа завдала шкоди майну, яке знаходиться у спільній власності).

- пасивна, коли декілька осіб знаходяться на стороні боржника (наприклад, коли шкода завдана фізичній особі сумісними діями автора та засобу масової інформації, який поширив неправдиву інформацію).

- Змішана, коли на стороні боржника і на стороні кредитора знаходиться кілька осіб

Зобов'язання з множинністю суб'єктів поділяються в свою чергу на:

- часткові зобов'язання, тобто такі, в яких кожен з кредиторів має право вимагати виконання зобов'язання, а кожен з боржників зобов'язаний виконати зобов'язання в рівній частці з іншими особами, якщо інше не встановлене договором чи актами цивільного законодавства (ст.540 ЦК України).

- солідарні зобов'язання, тобто такі, в яких право вимоги чи право виконання неподільні. Солідарне зобов'язання виникає виключно у випадках, встановлених договором або законом (ст.541 ЦК України).

- субсидіарні (додаткові) зобов'язання, тобто такі, які характеризуються наявністю основного та субсидіарного (додаткового) боржника. І у випадку, коли кредитор звернув свою вимогу до основного боржника, а той відмовився задовольнити вимогу кредитора або кредитор не одержав від нього в розумний строк відповіді на пред'явлену вимогу, кредитор може пред'явити вимогу в повному обсязі до особи, яка несе субсидіарну відповідальність (ст.619 ЦК України).

Однак, окрім множинності осіб в зобов'язанні, суттєвий вплив на суб'єктів даного зобов'язання здійснює також і участь третіх осіб. Особливість зобов'язань за участі третіх осіб полягає в тому, що треті особи не є стороною зобов'язання, а це значить, що зобов'язання не створює обов'язку для третьої особи (ст.511 ЦК України). Однак у випадках, встановлених договором, зобов'язання може породжувати для третьої особи права щодо боржника та (або) кредитора. До такого виду зобов’язань слід відносити:

- зобов'язання, які виконуються на користь третьої особи, тобто коли зобов'язання виконується боржником не перед кредитором, а перед третьою особою, наприклад, договір управління майном;

- зобов'язання, які виконуються третьою особою, тобто коли виконання зобов'язання перед кредитором здійснюється третьою особою. Так, у разі небезпеки втратити право на майно боржника (право оренди, право застави тощо) внаслідок звернення кредитором стягнення на це майно третя особа може задовольнити вимогу кредитора без згоди боржника (ч.3 ст.528 ЦК України).

 

Зміна зобов'язань. Заміна осіб в зобов'язанні

Підстави заміни кредитора:

1) цесія (відступлення права вимоги) - передання ним своїх прав іншій особі за правочином;

2) правонаступництво. Воно може бути як універсальним (наприклад, спадкування за загальними правилами), так і сингулярним, тобто частковим (наприклад, у деяких випадках реорганізації юридичних осіб);

3) суброгація - виконання зобов'язання за боржника третьою особою зі вступом зазначеної особи у права кредитора (може мати місце у двох випадках: при виконанні обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем) та при виконанні обов'язку боржника третьою особою;

4) інші підстави, встановлені законом.

 

Від участі третіх осіб у зобов'язанні відрізняється заміна осіб у зобов'язанні. зобов'язання виконується на користь тієї самої сторони однак іншою особою або тою самою стороною на користь іншої особи. Тобто в вказаному випадку відбувається заміни особи на стороні кредитора чи боржника.

Стаття 512. Підстави заміни кредитора у зобов'язанні

 1. Кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок:

 1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) або цесія;

 2) правонаступництва;

 3) виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем);

 4) виконання обов'язку боржника третьою особою.

Перелік цих підстав є невичерпним. Вони можуть бути передбачені й в інших випадках, передбачених законом.

 2. Стаття 520. Заміна боржника у зобов'язанні

 1. Боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом. (делегація).

 

Іншим випадком заміни осіб в зобов'язанні є переведення боргу (делегація). На відміну від цесії, тут має місце заміна не управомоченої, а зобов'язаної сторони.

Наслідками переведення боргу є:

а) вибуття первісного боржника із зобов'язання (звільнення його від боргу);

б) вступ у зобов'язання нового боржника;

Як і у випадку цесії, відбувається зміна суб'єктного складу зобов'язання за збереження первісного змісту останнього.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 446; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!