Жирові дистрофії: загальні (ожиріння, виснаження), ожиріння паренхіматозних органів.



Жирова дистрофія– проявляється надмірним нагромадженням або зменшенням вмісту ліпідів у тканинах органах де вони бувають в нормі або появою жирів там де вони звичайно відсутні. Крім того, може змінюватися якісний склад жирів і з’являтись продукти їх розпаду. Жирові дистрофії поділяють на паренхіматозні (клітинні) і стромально-судинні (мезенхімно-позаклітинні). В організмі є нейтральні і холестеринові жири.

· Нейтральні жири – сполуки жирних кислот і гліцерину, поділяються на лабільні і стабільні жири.

- Лабільні – у вигляді жирових відкладень.

- Стабільні – входять до складу клітин.

Загальне порушення обміну нейтрального жиру проявляється:

v Ожиріння – відкладається жир не тільки в жировій клітковині, а і в стромі органів, де в нормі жир не відкладається. Причини: недостатня експлуатація, порушення залоз внутрішньої секреції і надмірна годівля. Ознаки: жир надмірно відкладається в підшкірній клітковині, очеревині, сальнику, між м’язовими волокнами серця і скелетної мускулатури, в стромі різних органів.

v Виснаження – характеризується втратою жирових відкладень в жировій клітковині. Причини: недостатня годівля, надмірна експлуатація, гормональні розлади і хвороби, що викликають виснаження. Ознаки: відсутність жирових відкладень в жировій клітковині, серозна атрофія жирової клітковини епікарду, яка має студнеподібну консистенцію, з розрізу стікає прозора рідина.

Місцеве порушення жирового обміну:

ü Ожиріння сполучнотканинної основи (строми) окремих органів – буває при їх атрофії, для якої характерне заміщення жировою тканиною паренхіматозних елементів (молочна, щитовидна залози, в скелетних м’язах, між м’язовими волокнами).

v Ожиріння паренхіматозних органів – характеризується порушенням обміну цитоплазматичного (структурного жиру) й спостерігається в печінці, міокарді й нирках, відкладанням жиру внаслідок загального ожиріння і в окремих органах. Буває:

- Інфільтративне – відкладання жиру, що приноситься кров’ю і лімфою. Причини: надмірна годівля, недостатня експлуатація, гормональні розлади і хвороби при яких відмічають недостатнє згорання жирових речовин. Ознаки: жовто-глиняне забарвлення, в’ялої консистенції, з поверхні розрізу стікають крапельки жиру з рідиною.

- Дегенеративне – характеризується відкладанням в клітинах жиру, перенесеного з кров’ю і лімфою, але і відщепленням стабільного жиру від цитоплазми. Причини: отруєння миш’яком, фосфором, ІНАК. Ознаки: вогнища жовто-глиняного кольору, в’ялої консистенції, що піддаються некрозу з послідуючим заміщенням сполучною тканиною.

· Холестеринові жири – сполуки жирних кислот з холестерином. Є складовою частиною тканинних елементів, кори надниркових залоз, печінки та ін.. Порушення обміну холестеринів виявляються при мікроскопічному дослідженні. Надмірний вміст холестерину в крові (холестеринемія) супроводжується збільшенням в корі надниркових залоз, сосочках нирок, надмірне виділення його печінковими клітинами в жовч (утворення холестеринових каменів).

Загальне порушення обміну нейтрального жиру: Ожиріння                                                                                                  Виснаження
Місцеве порушення жирового обміну: Ожиріння сполучно-                                                    Ожиріння паренхіматозних тканинної основи                                                                                            органів                               Інфільтративне        Дегенеративне

 


Мінеральні дистрофії.

Мінеральна дистрофія– порушення обміну неорганічних речовин, характеризується зменшенням вмісту їх в кістках або збільшенням (обвапненням) других тканин.

ü Зменшення вмісту солей кальцію в кістках (декальцинація) – у молодих тварин при рахіті, у дорослих при остеомаляції. Причини рахіту: недостатність вітаміну Д і ультрафіолетового опромінення. Ознаки: розм’якшення кісток скелета, збільшення об’єму черепа, викривлення кінцівок і хребта, порушення пропорційності тіла (велика голова, «жаб’ячий живіт»). Причини остеомаляції: у дорослих тварин недостатність солей кальцію в кормах, високий удій. Ознаки: кістки витончені, дуже крихкі, м’які, легко ріжуться ножем, гнуться і змінюється форма щелеп і кінцівок.

ü Обвапнення (збільшення вмісту солей кальцію в тканинах) – проявляється у вигляді вапнякових метастазів і дистрофічних обвапненнь. В клітинах різних органів виявляються відкладені дрібні крупинки солей кальцію при мікроскопії.

- Дистрофічне обвапнення – проявляється відкладанням солей вапна в тканинах з пониженою життєдіяльністю або в некротичних ділянках, що мають лужну реакцію, а солі кальцію випадають в осад (кристалізуються) в умовах лужного середовища. Відкладаються в тромботичній масі, туберкульозних і сапних вузликах. Ознаки: ділянки мають щільну консистенцію білуватого кольору, важко ріжуться ножем і розпадаються на кам’янисті крихти.

- Метастазування вапна – при розсмоктування солей кальцію із кісток інколи відмічають відкладання дрібних їх крупинок в клітинах різних органів, що виявляють тільки під мікроскопом.

Рахіт– недостатність вітаміну D та ультрафіолетового випромінювання. Проявляється вимиванням солей вапна, що знаходяться в кістках, і порушується його відкладання в кістковій тканині. Кістки скелету розм’якшені і змінена їх форма (збільшення об’єму черепа, викривлення кінцівок і хребта).

Остеомаляціяхвороба дорослих тварин в наслідок недостатності солі кальцію в кормах або надмірним розходженням їх у вагітних і високо продуктивних тварин. Кістки витончуються, стають крихкими і розм’якшеними що легко гнуться і ріжуться ножем, часто бувають переломи кісток, зміни форми щелеп і кінцівок.

Мінеральна дистрофія
Зменшення вмісту солей кальцію (декальцинація)
Збільшення вмісту солей кальцію (обвапнення)
Рахіт
Остеомаляція
Петрифікація
Метастазування

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 588; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!