Набряки і водянки, причини, види, характеристика транссудату, механізм



Розвитку. Ознаки, закінчення і значення для організму.

Тканинна рідина є важливою ланкою як у тканинних обмінних процесах так і в системах крово/лімфообігу. Вона утворюється із складових частин крові та продуктів обміну. Тканинна рідина постійно виділяється з кров’ю просочуючись крізь стінки артеріальних капілярів і після обміну вже у зміненому вигляді проходить назад в кров (через венозні капіляри та частково в лімфатичні судини). У здоровому організмі кількість тканинної рідини більш-менш постійна.

Її вміст залежить від стану крово- і лімфообігу, від рівня судинно-тканинної проникності клітин і міжклітинної речовини.

Порушення процесу транссудації і циркуляції рідини в організмі призводить до збільшення або зменшення кількості тканинної рідини. Збільшення кількості тканинної рідини в тканинах називається набряком, а нагромадження в природних порожнинах – водянкою. Рідину що нагромаджується в тканинах чи в порожнинах називають транссудатом. Це безбарвна рідина, прозора або злегка мутнувата, яка містить 1-2% білка і його поодинокі клітинні елементи.

Розвиток набряку проходить через ряд факторів:

ü гідростатичний тиск крові – різниця між кров'яним тиском в артеріальних капілярах, тканинною рідиною і венозних капілярах. Рідина направляється з місця високого гідростатичного тиску в ділянки де тиск менший;

ü осмотичний тиск, що залежить від концентрації солей, процес відбувається на основі дифузії. Рідина тече в бік більшої концентрації;

ü онкотичний тиск забезпечують білки крові і утримують воду, якщо концентрація білків крові більша ніж у тканинній рідині, то рідина з тканин надходить в кров. При пониженому онкотичному тиску у венозних капілярах сприяє виходу води в навколишні тканини і розвитку набряку.

ü

74
проникність стінок кровоносних судин, залежить від стану ендотелію, агрофільних мембран та вище вказаними факторами.

 

За походженням розрізняють набряки: ü Застійні – внаслідок венозних і лімфатичних застоїв. ü Серцеві – при захворюваннях серця. ü Ниркові – при хворобах нирок. ü Токсичні – при отруєнні газами. ü Запальні набряки – внаслідок скупчення солей і розпаду білків в вогнищі запалення. ü Кахектичні – при виснаженні організму, послаблюється онкотичний тиск крові через нестачу білка. ü Ендокринні – при послабленні функції щитовидної залози. ü Нейротрофічні – виникають при порушенні нервової системи, її трофічної функції. Ознаки: ділянка органу збільшена в об’ємі, тістуватої консистенції, на розрізі стікає прозора рідина.  

 

Водянки розрізняють за локалізацією транссудату в порожнинах: ü Асцит – нагромадження транссудату в черевній порожнині. ü Гідроторакс – водянка грудної порожнини. ü Гідроперикард – водянка серцевої сумки. ü Гідроцефалія – водянка шлуночків мозку. Ознаки:серозні покрови гладенькі, блискучі і бліді. А при запальній водянці – тьмяні, набряклі, гіперемійовані, з крововиливами і покриті фібрином.  

 


                                                                                    

 

 

Поміркуйте над питаннями:

Що таке гіперемія та її види?

Анемія, її причини, види та характеристика.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 513; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!