Психологічна характеристика основних соціальних груп у політиці



 

Поняття і види національно-етнічних груп як суб'єктів політики

Національно-етнічні групи – великі групи, які вклюючають тисячі або мільйони людей, які повязані певними психологічними характеристиками.

Рід - група кровних родичів, що ведуть своє походження по одній лінії, здебільшого усвідомлюють себе нащадками спільного предка (реального чи міфічного), що носять загальне родове ім'я і, природно, мають спільні потреби та інтереси, які проявляються в єдиних соціально-політичних діях.

Племя - Об'єднання двох або більше пологів утворюють плем'я. Це більш висока форма вже безпосередньо політичної організації, що об'єднує деяке число пологів і сімейно-родових кланів на загальній етнічній основі. Якщо рід, як правило, не може існувати окремо (хоча б у силу закону екзогамії), то плем'я - вже досить автономне об'єднання, відособлюватися-щееся насамперед на основі володіння власною мовою або діалектом, власними звичаями, характерними іменами, традиціями та віруваннями, власними тотемами, виражають їх почуття відособленості.

Нація є більш соціальне і, тому, більш широке утворення, що включає в себе різні національності. Нації можуть навіть змінюватися в обсязі, розширюватися або зменшуватися в залежності від зміни соціально-політичних устроїв, однак національності при цьому залишаються незмінними

Раса. -це історично сформовані супер-великі ареальні групи людей, пов'язаних єдністю походження, яке виражається в загальних спадкових морфологічних і фізіологічних ознаках, що варіюють лише в дуже визначених межах

Під етносом або етнічною спільністю зазвичай мають на увазі історично виникало вид стійкої спільності людей, представленої плем'ям, народністю, нацією чи навіть групою націй і національностей. Часто під етносом мають на увазі національно-лінгвістичні групи, об'єднані загальним ареалом проживання і які мають загальними культурно-психологічними і поведінковими рисами

 

 

Національний характер

Національний характер – складовий елемент і, одночасно, основа психологічного складу нації в цілому, і національної психології як такої. Складна сукупність емоційних (національний характер) і раціональних (національна свідомість) елементів – це і є менталітет нації. В розвинутих формах соціальності (народ, власне нація) національний характер залишає за собою більш скромну функцію – функцію емоційної підтримки поведінки представників національної групи.

В структурі національного характеру можна назвати декілька елементів:

1. Національний темперамент;

2. Національні емоції;

3. Національні почуття.

Особливе місце в структурі національного характеру належить національним стереотипам і автостереотипам. Національністереотипи – відносно усталена сукупність уявлень про характерні риси інших національностей, а також певне емоційне ставлення до них. Поряд з національними автостереотипами (уявленнями про характерні риси власного етносу), етнічні стереотипи є важливими складовими масової та індивідуальної національної свідомості. Схематично і яскраво фіксуючи типові психологічні, моральні, антропологічні та інші особливості представників інших етносів, вони виконують важливу функцію, спрощуючи сприйняття дійсності і допомагаючи орієнтуватися у ситуації міжнаціонального спілкування.

 

 

Національна свідомість

Національна свідомість - в цілому, сукупність соціальних, політичних, економічних, моральних, естетичних, філософських, релігійних та інших поглядів, що характеризують зміст, рівень і особливості духовного розвитку національно-етнічної групи.

Складові національної свідомості

- сприйняття оточуючого світу та ставлення до нього;

- усвідомлення національно-етнічної належності;

- ставлення до історії та культури своєї національно-етнічної спільноти;

- ставлення до представників інших націй і національностей;

- патріотичні почуття та патріотична самосвідомість;

- усвідомлення національно-державної спільності.

Національна свідомість являє собою складне, діалектично взаємопов'язане і взаимообуславливающее один одного єдність двох головних складових: буденної і теоретичної свідомості.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 208; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!