Причини конфліктів в організаціях та їх профілактика



Управлінсько-комунікативна некомпетентність керівника як джерело конфлікту.

Піднімаючи питання про профілактику конфліктів в організаціях, ми ніби заперечуємо їх позитивні функції. Однак не варто забувати, що будь-який конфлікт пов'язаний з певними недоліками в організації праці, і сама його наявність стає приводом для діагностики цих недоліків (причин).

Розвиток конфлікту залучає більшу кількість учасників, їх увага відволікається від вирішення основних задач, створюється напружена емоційна атмосфера, ускладнюється ділова взаємодія, непродуктивно витрачається час.

В організації є дійсно неминучі конфлікти, пов’язані з процесом її розвитку, однак є конфлікти, які породжуються неточностями в діях керівника, помилками у формуванні організаційної структури, неправильним розподілом повноважень і відповідальності і тому под.

Перед кожним керівником, який приймає те чи інше управлінське рішення, виникає проблема інтересів людей, яких це рішення торкається тією чи іншою мірою. Досвідчені керівники добре усвідомлюються це і намагаються передбачити «конфліктний заряд» рішення.Отже, для ефективної та успішної роботи організації конфлікт можна попередити, ліквідувавши його причини, або ж заздалегідь продумати способи їх вирішення.

Попередити конфлікти можна, якщо ліквідувати причини, що породжують конфліктні ситуації. Найчастіше ці причини зводяться до:

1. Недоліків в організації трудової діяльності.

2. Незадоволеності оплатою праці.

3. Несприятливих умов праці.

4. Невідповідності прав та обов’язків.

5. Неритмічності праці.

6. Незручного графіку роботи.

7. Прогалин у технології.

8. Незабезпеченості виконання завдання потрібними ресурсами.

9. Нечіткості розподілу обов’язків.

10. Низького рівня дисципліни.

11. Відсутності ефективних комунікацій між підрозділами (керівник підрозділу одержує вказівки з 10 різних джерел і повинен їх вчасно виконати, але фізично це неможливо.

12. Суперечливих цілей різних підрозділів (для одних важлива кількість, а для інших якість).

13. Існування несприятливого соціально-психологічного клімату:

· суперечності між «бувалими» та «новачками»;

· суперечності між передовиками та відстаючими;

· наявність конфліктних особистостей в колективі.

      Закон роботи з кадрами під назвою «закон самоорганізації»: сильний керівник підбирає сильних працівників, а слабкий – слабких, що обумовлює те, що в сильного керівника організація вдосконалюється, росте, а в слабкого погіршується кадровий склад організації, знижується ефективність її діяльності, збільшується ймовірність конфліктів (Бандурка А.М., Бочарова С.П., Землянська Є.В.).

Попередженню конфліктів сприяє психологічна просвіта персоналу і популяризація конфліктологічних знань, проведення соціально-психологічних тренінгів, тренінгів навичок та вмінь ефективного спілкування, психологічні консультації. Досвід показує, що там, де налагоджено психологічне забезпечення виробничого процесу конфлікти виникають рідше, а якщо і виникають, то протікають менш гостро, а їх вирішення будується на конструктивних засадах.

В профілактиці конфліктів велику роль відіграє психологічна служба закладу, яка залучається до аналізу перед конфліктних ситуацій, організації переговорів в середині колективу, між колективом та адміністрацією, залучає спеціалістів-конфліктологів (посередників).

Управлінсько-комунікативна некомпетентність керівника як джерело конфлікту

      Причини організаційних конфліктів можуть міститися в самому керівникові. Зокрема в його комунікативній некомпетентності. Розглянемо приклади помилок управлінської діяльності (В.П.Шейнов):

Порушення службової етики проявляються у на­ступному:

· грубість, зверхність, зневажливе ставлення до підлеглих;

· нетерпимість до точок зору, відмінних від власної;

· придушення критики;

· доручення виконавцю «через голову» безпосереднього керівника;

· принижуюча критика;

· запрошення стороннього працівника, коли в колективі є претендент на цю посаду;

· провокування конфлікту між підлеглими.

Порушення трудового законодавства керівником відбуваються внаслідок правового нігілізму, юридичної неграмотності і мають наступні прояви:

· обмеження прав підлеглих;

· зловживання посадою (доручення неслужбового характеру);

· помилки у використанні заохочень і покарань;

· приховування важливої і необхідної інформації (на­приклад, про скорочення, реорганізацію), маніпу­лювання нею;

· недоліки у розподілі роботи між підлеглими. Наприклад, вигідна робота потрапляє до одного і того ж працівника;

· встановлення працівникові ставки, що порушує баланс між його внеском і винагородою.

Несправедлива оцінка підлеглих проявляється у таких ситуаціях:

· хворобливе ставлення до авторитету підлеглих:керівник не тільки не помічає працівника, а намагається зіпсувати його репутацію, що, як бумеранг, знижує його власний авторитет;

· неконкретна критика групи підлеглих — дуже шкідлива, бо, по-перше, кожен думає: «це про мене» або «це не про мене», а по-друге, група гуртується проти керівника;

· жорстка критика з боку керівника, який щойно при­ступив до обов'язків, з коментарями типу: «працювати так, як ви працювали до сьогодні, ви не будете»;

· нечітке формулювання вимог, завдань, інструкцій — основа непорозумінь, роздратування. Такі розпорядження підлеглі називають «іди туди, не знаю куди». У результаті керівник вважає підлеглих нетямущими, а підлеглі говорять про керівника, що він не знає, чого хоче;

· недооцінка переконання як засобу впливу; невміння переконувати;

· психологічна несумісність — зустрічається рідше, ніж нам здається. Наприклад, заздрість — основа неприязні, але не свідчить про несумісність;

· заздрість до керівника, її викликають його влада, вищий соціальний статус, вища заробітна платня, кращі умови праці, більша свобода дій і пересування, більша інформованість. Негативні аспекти управлінської діяльності набагато менше привертають увагу підлеглих і, як наслідок, не враховуються ними.

Фактори, що викликають заздрість, не слід підкреслювати, керівнику потрібно уникати хвалькуватості, зарозумілості та інших проявів зверхності.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 283; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!