Мета, завдання і зміст естетичного виховання дітей дошкільного віку.



Естетичне виховання - це послідовне формування у дітей естетичного ставлення до життя, розвиток сприймання і розуміння прекрасного у природі, мистецтві, взаєминах людей, художніх потреб і здатності до художньої творчості.

Завдання естетичного виховання дітей дошкільного віку можна умовно об’єднати в чотири групи.

1.Розвиток естетичного сприймання, формування естетич. запасу образів, естетич емоцій, почуттів, ставлень, інтересів.

Естетичне сприймання дійсності спирається на чуттєвий аспект речей - їх колір, форму, звуки, запахи, що зумовлює необхідність розвитку сенсорної культури дитини. Естетичне сприймання виникає лише за емоційного ставлення до того, що дитина сприймає. Компонентами естетичного ставлення дитини до мистецтва є: 1) здатність до емоційного переживання; 2) здатність до активного засвоєння художнього досвіду, самостійного навчання, пошукових дій; 3) спеціальні художні й творчі здібності.

2.Формування елементарної естетичної свідомості.(обсяг уявлень і знань, естетичних суджень і оцінок). Для цього дітей знайомлять з різними еталонами визначення красивого і потворного, комічного і трагічного в мистецтві та дійсності, формуючи правильне ставлення до оточуючого і розуміння краси. Це різноманітні еталони: сенсорні; емоційні (радість, смуток, горе, подив); мистецтвознавчі (види та жанри мистецтва, їх виразні засоби, знання про діячів мистецтва: художників, музикантів); естетичні (красиве, негарне, смішне, потворне, героїчне).

3.Освоєння дітьми естетичної діяльності. Це завдання передбачає розвиток естетичного і художнього сприймання, формування початкових умінь і навичок виконавської художньої діяльності, розвиток творчих умінь і навичок активного втілення елементів прекрасного в побут, природу, власний образ та стосунки з оточуючими людьми.

Розвиток загальних і спеціальних художньо-творчих здібностей дітей.

Загальні здібності - це сенсомоторний розвиток, здатність до емоційного відгуку, творча уява тощо. До спеціальних художніх здібностей, наприклад, в галузі зображувальної діяльності відносяться особлива діяльність творчої уяви, особлива зорова чутливість, яка забезпечує легкість і повноту сприймання просторових і кольорових відношень, окомір, хороша зорова пам’ять, спеціальна умілість руки, емоційна чутливість, яка створює емоційний настрій тощо.

Естетичне виховання передбачає формування знань, умінь, навичок, почуттів, інтересів, потреб, оцінок і смаків, які реалізуються в естетичній діяльності дошкільника. Зміст естетичного виховання реалізується через такі напрями.

1.Формування знань про прекрасне в природі, житті і вчинках людей. Діти отримують найпростіші уявлення про види мистецтва: графіку, скульптуру, живопис, декоративно-прикладне мистецтво, літературу, музику та їх жанри, засвоюють основні естетичні поняття, категорії.

2.Розвиток естетичних умінь і навичок. З ранньої дошкільної пори дітей привчають спостерігати за явищами і предметами навколишнього світу, бачити їх загальні та специфічні властивості, помічати прекрасне; знайомлять з особливостями використання різних матеріалів для створення композицій, малюнків, сюжетів; вчать слухати музику, співати, грати на музичних інструментах, ритмічно рухатися.

3.Формування естетичного ставлення. Різноманітні предмети і явища навколишньої дійсності збуджують у душі дитини емоційний відгук на прекрасне, добрі почуття, прагнення до творчої діяльності.

4.Розвиток творчої діяльності. Важливою складовою естетичного виховання дошкільників є формування у них самостійних творчих дій. Передовсім прагнення до творчості у дітей виявляється в грі. Всі близькі до гри види творчості зумовлені потребою дітей у діяльному, образному освоєнні вражень. Поява самостійної художньої діяльності є ознакою поступального розвитку дитини.

Мета, завдання і зміст сенсорного виховання дітей дошкільного віку.

Основою загального розумового розвитку є сенсорний розвиток.

Сенсорне вихованняце система педагогічних впливів на дитину, спрямованих на формування способів чуттєвого пізнання та вдосконалення відчуттів і сприймань. Сенсорне виховання є основою розумового, естетичного, фізичного, трудового виховання дитини. Основним напрямком сенсорного виховання є формування у дитини сенсорної культури. Поняття «сенсорна культура» в науковий обіг ввела Марія Монтессорі.

Метою сенсорного виховання є розвиток сенсорних здібностей дітей.

Сенсорні здібності вдосконалюються в процесі розвитку сприйняття, яке визначається засвоєнням і використанням системи перцептивних дій і сенсорних еталонів. Виходячи з цього, можна виділити 3 основні завданнясенсорного виховання:

1) формування у дітей системи перцептивних (обстежувальних) дій;

2) формування знань про сенсорні еталони;


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 1055; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!