Мета, завдання і зміст розумового виховання дітей дошкільного віку.



Розумове виховання – це систематичний, цілеспрямований, педагогічний вплив на дитину, з метою розвитку її інтелекту.

Метою розумового виховання є підвищення рівня загального розвитку дошкільників. У дошкільному віці дитина засвоює основи знань про навколишній світ, взаємини людей, про зовнішні якості, внутрішні, суттєві зв'язки предметів. Старші дошкільники виявляють здатність до первинних форм умовисновків і узагальнень. У них формуються такі важливі якості, як активність мислення, допитливість та ін.

Розумове виховання забезпечує необхідний рівень розвитку дитини під час систематичного навчання, в іграх і на заняттях, у повсякденному житті. Визначальну роль при цьому відіграє спілкування з дорослими і власна пізнавальна діяльність. Особливої уваги батьків і педагогів потребує формування у дітей основ культури розумової праці, що є передумовою високопродуктивної інтелектуальної діяльності в дорослому віці.

Розумовий розвиток дитини дошкільного віку – це ступінь розвитку її пізнавальних процесів, сформованість уміння міркувати, обґрунтовувати свої думки, діяти адекватно до вимог старших, виявляти інтерес до пізнання навколишнього середовища, здатність швидко і правильно розуміти те, що їй говорять, вибудовувати власні судження, користуватися поняттями й узагальненнями. На розумовий розвиток дитини накладають відбиток і біологічні фактори: будовамозку, стананалізаторів, зміни нервової діяльності, формування умовних зв’язків, спадковий фонд задатків. мети підпорядкований зміст розумового виховання – формування у дітей певного обсягу знань про навколишні предмети і явища, розвиток способів мислительної діяльності (уміння спостерігати, аналізувати, порівнювати, узагальнювати).

Основними завданнями розумового виховання дітей дошкільного віку є:

1) формування системи наукових знань про навколишнє середовище (природу та суспільство);

Знання складають зміст різних наук у формі уявлень і понять, правил, законів, закономірностей. Вони є результатом пізнавальної діяльності не залежно від того в якій формі пізнання вона здійснювалася.

2) формування умінь і навичок розумової діяльності: психічних пізнавальних процесів, спеціальних розумових дій;

Розвиток розумової діяльності передбачає формування психічних пізнавальних процесів: відчуття, сприймання, пам’яті, мислення, уяви, уваги, мовлення. Розумова діяльність – це велика кількість різноманітних розумових дій, як загальних, так і спеціальних.

3) розвиток розумових здібностей, формування культури розумової праці.

Різні люди неоднаково оволодівають знаннями, набувають навичок і вмінь. Це залежить від розумових здібностей.

Здібності психічні особливості людини, які створюють передумови для успішного оволодіння певним видом діяльності.

4) формування пізнавальних інтересів та стимулювання пізнавальної діяльності

Отже, розумовий розвиток дітей дошкільного віку залежить від комплексу соціальних і біологічних факторів, серед яких спрямовуючу, збагачуючу і систематизуючу роль виконує розумове виховання.

основними завданнями розумового виховання дітей дошкільного віку є:

1) формування системи наукових знань про навколишнє середовище (природу та суспільство);

У ранньому віці знання про навколишнє середовище стосуються насамперед безпосереднього оточення – предметного, природного, соціального. З оволодінням дитиною основними вміннями і навичкамипродуктивної, ігрової та навчальної діяльності розширюються її знання про предмети, явища природи і суспільного життя, правила і норми поведінки тощо.

2) формування умінь і навичок розумової діяльності: психічних пізнавальних процесів, спеціальних розумових дій;

У процесі розвитку чуттєвих способів пізнання дошкільника розумові операції спершу відбуваються на сенсорному (чуттєвому рівні).

 З розвитком сенсорики відбувається перехід до логічного мислення, дитина набуває загальних уявлень, які стають основою розвитку її пізнавальної активності.

Важливе значення для розумового розвитку дитини є розвиток уваги, на основі якої розвивається уважність і спостережливість. У дошкільному віці за допомогою різних прийомів (показу, слова тощо) можна привернути увагу дитини до будь-яких предметів, діяльності, навчити зусиллями волі зосереджувати увагу на виконанні конкретних завдань.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 3111; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!