Розділові знаки у складносурядних реченнях



Складносурядним називається речення, синтаксично рівноправні предикативні частини якого поєднуються в одне граматичне  та смислове ціле сурядними сполучниками (єднальними: і, й, та(в значенні і); протиставними: а, але, та(в значенні але), проте, зате,  однак; розділовими: або, чи, а, чи...чи, то...то, чи то...чи то).

Між частинами складносурядних речень, з'єднаних єднальними, протиставними й розділовими сполучниками, ставиться кома: Довкола будиночків цвів бузок, і на білі стіни падала прозоро тінь від листя (Панч); Чарівне море, та наймиліша серцю таки земля (Р.І.); То мати гукає, то мати шепоче, мене виряджаючи в дальню дорогу (П.В.)

%Увага! Кома не ставиться між частинами складносурядного речення, якщо вони:

а) мають спільний другорядний член або спільне вставне слово й поєднуються неповторюваними сполучниками і, та(в значенні і);спільними для обох частин можуть бути також видільні частки тільки, лише, мабуть: На хвилину раптомстихли голоси і спинилися тіні (Ю.С.); Мабуть, батько ще дужче посивів і мати ще дужче зігнулася (А.Г.); Тільки невсипуще море бухає десь здалеку та зорі тремтять в нічній прохолоді (М.К.);

öПримітка. Якщо сполучники і (й), та (і)повторюються, то кома ставиться: Здавалося, і вітер тут чорний, і дощ ллється з неба чорний, як смола (О.Г.).

б) мають спільне підрядне речення: Коли ж одчинили вікно, світло впало на ціле море напружених, схвильованих облич і крізь вікно в хату влетіла стоока тривога (М.К.);

в) виражені двома спонукальними чи питальними реченнями: Хто був той цар і як йому наймення?  Хай лягають зморшки на обличчя і все вище тисне кров моя, юності в Вітчизни я позичу і пісень позичу в солов 'я (В.С.);

г) виражені двома називними або безособовими реченнями: Вітер і дощ. Ніч, якої ніхто не забуде (О.Д.); У гуртку дівчат пирснуло сміхом і зразу ж ущухло;

öПримітка. Між безособовими реченнями кома ставиться, якщо їх присудки неоднорідні за значенням: Розвиднілось, і в повітрі помітно потеплішало (А.Г.).

ґ) виражені окличними реченнями: Яка це радість і яке це щастя!

  Якщо частини складносурядного речення, з'єднані сполучниками і (й), та (і), та й, а,виражають швидку або несподівану зміну подій або різке протиставлення, тоді перед сполучником ставиться тире: Закрався вечір, одшуміла праця, як сльози, затремтіли ліхтарі та діти наші ночі не бояться (М.Р.).

    Якщо друга частина складносурядного речення виражає наслідок або висновок з того, про що йдеться в першій, ставиться тире, інколи кома й тире: Зима летіла над землею, і от весна і все в цвіту (В.С.); Я вірю в диво! Прийде час, і вільні й рівні вста­нуть люди й здійсняться мрії всі ураз! (О.О.).

Якщо частини складносурядного речення, з'єднані сполуч­никами а, але, проте, все ж, однакі рідше єднальними і, та,дуже поширені або мають уже всередині розділові знаки, або далекі за змістом, або автор хоче підкреслити їхню самостійність, то ста­виться крапка з комою: Отак ми їхали, то з надсадним виттям мотора пнулись угору, то повільно спускаючись вниз; і чорний Черемош спочатку пінився з лівого боку, а потім з правого; і гори злітали увись із святковою легкістю, і блакитного серпанку було повно і попереду, і ззаду, й над нами (Є.Г.).

J Практичні завдання для самоперевірки

Перепишіть речення, розставивши розділові знаки.

1. Не вдержав старий запорожець непроханої сльози і покотилася вона на його сиву бороду (А.К.). 2. Сонечко зайшло і надворі почало вже темніти (Н.-Л.). 3. Важкі хмари облягали небо й не було майже просвітку (О.Д.). 4. Після вечері Микола взяв свиту й ліг спати на току на соломі але його не брав сон (Н.-Л.). 5. Тяжкий біль і ненависть одним корінням переплелися в душі Дмитра проте похилене чоло було спокійне (М.С.). 6. Або не сокіл я або спалила мені неволя крила (Л.У.). 7. Фронт мовчав чи його не чути було за вітряницею (О.Г.). 8. Не то осінні води шуміли збігаючи в Дунай не то вітер бився в заломах провалля (М.К.). 9. Котра зараз година і чого він досі не приїхав? 10. Скільки квітів і які вони різні! 11. Листоноші повірили востаннє й везли його через Псьол до пісків (Ю.Я.). 12. На ранок зірвався вітер і небо заволокло сірими  розпатланими хмарами (А.Г.). 13. Коли батько прийшов і мати стала йому розказувати, Федькові в очах уже було зовсім жовто і голова була страшно тяжка й гаряча (В.В.). 14. Потім двері грюкнули і все стихло (А.Г.). 15. Ось ранок синім возом їде і сонця сніп в село везе (Б.-І.А.). 16. За хвилину двері рвучко розчахнулися і на порозі з’явився директор (Ю.С.). 17. Від куща падає тінь і розсіваються приємні запахи (У.С.). 18. Нове століття вже на видноколі і час новітню створює красу (Л.К.). 19. Кружляє листя і не чутно кроків (Л.К.). 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 895; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!