Розділові знаки при відокремлених означеннях



Відокремлення — це смислове та інтонаційне виділення другорядних членів речення з метою надання їм більшої самостійності.

Означення відокремлюються:

1. Якщо вони виражені прикметниковим чи дієприкметниковим зворотами і стоять після означуваного слова: Ювілейна промова присвячується певній даті, пов'язаній з ушануванням окремої людини, групи осіб, урочистостям на честь події з життя та діяльності установи (3 посібн.); Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою.

2. Якщо означення непоширені й стоять після означуваного слова, перед яким уже є означення: Ясне сонце, тепле й приязне, ще не вспіло наложити палючих слідів на землю (П.М.). Досвітні огні, переможні, урочі, прорізали темряву ночі (Л. У.).

öПримітка. Якщо ж перед означуваним словом немає означення, то означення, що стоять після нього, залежно від бажання автора можуть відокремлюватися або не відокремлюватися: А потім минали дні за днями, минали тижні й місяці, довгі, безрадісні, одноманітні (А.Ш).

3. Якщо означення відносяться до особового займенника:  Вона стоїть навпроти Сагайди, маленька,мов куріпка на межі (О.Г.).

4. Якщо означення виражається прикметниковим чи дієприкметниковим зворотом, стоїть перед означуваним словом і має додатковий обставинний відтінок: Заглиблена в спогади, Ніна не почула, як розчинилися двері і мати переступила через хатній поріг (А.Ш.). Зморена денними клопотами, Зачіплянка поринає в сон (О.Г.).

5. Якщо означення відірване від означуваного слова іншими членами речення: Село ще спало, намокле, змерзле, ховалося під білу ковдру квітучих садків і ждало сонця, щоб обігрітися (Карп.).

6. Якщо неузгоджені означення стоять після узгоджуваних: В хату ввійшов старий Джеря, високий, тонкий, з сивуватимидовгими вусами, з нужденним блідим лицем та смутними очима (Н.-Л.).

Неузгоджені означення, виражені неозначеною формою дієслова, відокремлюються за допомогою тире лише в тому разі, якщо вони виділені інтонаційно й можна підставити а саме: Талант Шевченка служив великій меті – оспівувути народ, піднімати його з віковічної темряви.

Не відокремлюються:

1. Означення, які характеризують не лише підмет, а й присудок: Стоїть ліс темний і сумний (М.Р.).

2. Означення, що характеризують неособові займенники: Одягненівсі півколом ставали навкруг пам’ятника.

3. Означення, виражені зворотами, що стоять безпосередньо перед означуваним словом і не мають обставинного значення: І дощами вмитіжуравлі в блакиті відлітають у тривожний дальній шлях (А.М.).

J Практичні завдання для самоперевірки

Перепишіть речення, проставляючи пропущені розділові знаки.

1. То був тендітний бліденький підліток мало схожий на сільських хлопчаків (В.З.) 2. Він продовжував з Савкою свою розмову образливу і гірку для нас (О.Д.). 3. Здорові костру­баті дуби грізно стояли в снігових заметах (М.К.). 4. Поливані без перерви схили поволі вкривалися рівним шаром блискучої слизької криги (Я.К.). 5. Обліплений снігом берест так злився з усім білим навколишшям що Сашко відразу його не помітив (Вінгр.). 6. Монастир скидався на грізного лицаря вбраного в казковий зачарований панцир (Я.К.). 7. Уся в чорному з прив'ялими біля уст борознами часу вона нагадує тих матерів які у церквах вимолюють долю дітям (М.С.). 8. Окрилені своїм блискавичним успіхом панове ротмістри відразу вдарили на замок (Я.К.). 9. Вітер розгулювався холодний пронизливий (О.Г.). 10. Вихований без матері Борис не звик до виявів чулості (П.З.). 11. Під ногами в Івана кожний камінь вкривали рудаві мхи грубі м'які шовкові (М.К.). 12. Всебічно освічений і надзвичайно обдарований М.К.Вороний став одним із найвизначніших українських поетів XX віку. 

Розділові знаки при відокремлених прикладках

Поширені й непоширені прикладки виділяються комами, якщо:

1. Стоять після пояснюваного іменника: Ходить вечір, мрійний мій веселик, по Дніпровій сивій ковилі (А.М.); Миколка, Прокопів хлопчик, такий школярик гарненький був (А.Т.); Ліс, осінній бунтар, розкидає червоні листівки.

2. Стосуються особового займенника (незалежно від місця в реченні): Йому, досвідченому конструкторові, таке завдання було не нове.

3. Стоять перед пояснюваним іменником і мають обставинний відтінок: Вірний син трудової поневоленої України, Шевченко став виразником дум і сподівань народних (О.Г.);

4. Приєднуються за допомогою сполучника як і мають обставинний відтінок причини: Як син кріпака і сам кріпак, Шевченко ненавидів панів.

öПримітка. Прикладка зі сполучником як не відокремлюється комами, коли означає «в ролі кого чи чого виступає предмет»: Як поет Шевченко відомий усьому світові.

5. Приєднуються за допомогою слів родом, на ім'я, на ймення, особливо, переважно, так званий: Полтавець родом, Симоненко закінчив свій короткий життєвий шлях у Черкасах, у Шевченковім краю (О.Г.); Козак Бобренко, на ім'я Григорій,єдиний син достойної вдови (Л.К.);

6. Приєднуються до пояснюваних членів речення словами або, тобто, особливо, як-от: Тайга, тобто заболочений хвойний ліс із домішкою осики, тягнеться на сотні кілометрів. Орфографію, абоправопис, повинен знати кожен.

Якщо прикладка має уточнювальне значення, потрібно підкреслити її самостійність, або ж коли поширена прикладка має вже в своєму склад розділові знаки, вона відокремлюється за допомогою тире: 3 усіх два слова «Мати»і «Вітчизна» — існують звіку тільки в однині (Б.О.); Перший іспит – диктант з української мови – студенти склали успішно.

Непоширені прикладки можуть писатися окремо й через дефіс, що залежить від значення поєднуваних складників.

а) якщо прикладкою виступає видова назва, то дефіс між означуваним іменником і прикладкою не ставиться: ріка Москва, місто Харків, трава звіробій. Якщо ж у ролі прикладки виступає родова назва, то між означуваним іменником і прикладкою дефіс ставиться: звіробій-трава, Москва-ріка, Сапун-гора;

б) якщо узгоджуваний іменник, що має означальне значення, виступає в ролі прикладки в постпозиції (стоїть після іменника), він приєднується до пояснюваного іменника дефісом: студент-першокурсник, мати-одиначка, дівчина-красуня, дуб-велетень. Якщо такий іменник виступає у препозиції до означуваного іменника (стоїть перед ним), то пишеться окремо: красуня дівчина, велетень дуб;

в) якщо пояснювальний іменник і прикладка можуть мінятися місцями, між ними завжди ставиться дефіс: дівчина-українка і українка-дівчина, учитель-хімік і хімік-учитель;

г) якщо прикладка входить до складу терміна, вона завжди пишеться через дефіс з іменником: завод-постачальник, товар-новинка, виставка-ярмарок, країна-інвестор, виставка-продаж, гриб-паразит.

J Практичні завдання для самоперевірки

Перепишіть, вставляючи дефіси і розставляючи пропущені розділові знаки.

1.Коли Гриць появився між ними [гусьми] з прутом знаком своєї намісницької власті зразу всі очі звернулися на нього (І.Ф.). 2. Навіть сусіда великий знавець у голуб'ячому спорті замилувано стежив за «чужаком» (Л.С.). 3. Дійсно народна поетеса автор чудових ліричних поезій глибоко філософських драматичних творів і талановитої прози Леся Українка була ще й полум'яним публіцистом і блискучим літературознавцем. 4. Звідки він міський житель знає про ластів'ячі примхи? (Л.С.). 5. Солідна віком і творчою практикою людина він був у розпачі (Л.С.). 6. Прийшов із далеких хуторів парубок по імені Устим (Гр.Т.). 7. Відомо, що за роки заслання популярність Шевченка як поета не тільки не послабла а навіть зросла (О.Б.). 8. У той вечір Оксен зустрів і свою рятівницю Олену (Гр.Т.). 9. Іван Дробот молодий танкіст з надзвичайно приємним і скромним лицем хвилювався (О.Д.). 10. Г.Сковорода як уважний і вимогливий учитель диференційовано підходив до кожного учня й оцінки знань. 11. Над головами в нас сяє маленьке сонце електрична лампочка і всі ми залиті світлом (В.Ш.). 12. Яструб перепелятник живе і полює в густому лісі (журн.). 13. Антарктичний тюлень крабоїд найпоширеніший вид який нараховує більш 50 мільйонів тварин (підручник). 14. Він був середній на зріст і завжди дивувався, коли велетні сини обступали його (Ю.Я.). 15. Раптом де не взявся розбишака краб (В.І.).


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 1335; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!