Розділові знаки при відокремлених обставинах



Відокремлені обставини можуть бути виражені одиничними дієприслівниками, дієприслівниковими зворотами, а також іменниками з прийменниками. Відокремлені обставини бувають поширеними й непоширеними.

І. Обставини, виражені дієприслівниками та дієприслівниковими зворотами

Виділяються комами:

1) Обставини, виражені одиничними дієприслівниками, коли вони означають час, причину, умову дії: Повечерявши, полягали спати (П.М.); Попрацювавши, можна і відпочити.

öПримітка.Одиничні дієприслівники, що стоять безпосередньо при присудку й мають значення прислівника, комами не відокремлюються: Вона сиділа замислившись(Ю.Я.);  Із вирію летять курличучи ключі (М.З.).

2) Обставини, виражені дієприслівниковим зворотом, незалежно від його місця в реченні: Жовте листя, тремтячи і коливаючись у повітрі, тихо раз по раз сідало на землю, вкриваючи її пишним золотим накриттям (Б.Г.);

öПримітка 1. Два чи більше дієприслівникових зворотів, з'єднаних між собою інтонацією або повторюваними сполучниками, на письмі один від одного відділяються комою: Хустину кинувши на плечі, надівши плаття весняне, берізка вибігла надвечір і жде чи вітру, чи мене (С.Б.).

öПримітка2. Якщо дієприслівникові звороти з'єднані між собою неповторюваними єднальними чи розділовими сполучниками, то кома між ними не ставиться: Вій устав разом із сонцем, довго кашляв, сидячи в солом'яній постелі і туго обіпнувшись рябою плащ-палаткою (Г.Т.).

3) Якщо дієприслівниковий зворот стоїть після сполучника, то він відокремлюється комою: Він наближався й, кинувши гострий погляд з-під навислих рудих брів, підносив над землею кийок... (Підм.).

Не відокремлюються:

1) Обставини, виражені дієприслівниковим зворотом фразеологічного типу: Працювати не покладаючи рук; Сидіти склавши руки; Бігти не чуючи ніг; Говорити не переводячи духу;

2) Обставини, виражені дієприслівниковим зворотом, на початку якого стоїть підсилювальна частка і (й): Можна переказати зміст статті і не перечитуючи її вдруге;

II. Відокремлені обставини, виражені сполученням іменників з прийменниками

1) Завжди відокремлюються обставини допусту, виражені іменником із прийменником незважаючи на: Незважаючи на ранню пору, то в одному кінці, то в іншому зривалася пісня (О.Г.).

2) Обставини, виражені іменниками та прислівниками з прийменниками у зв'язку з, залежно від, на відміну від, завдяки, внаслідок, з причин, за браком, згідно з, за згодою, відповідно до, на випадок, всуперечможуть відокремлюватися і не відокремлюватися. Відокремлення залежить від того, наскільки зворот поширений, близький за змістом до основної частини речення, яка його стилістична функція, залежно від наміру автора: Усі мовні органи, залежно від їх участі у процесі мовлення, поділяються на активні і пасивні; Залежно від положення язика голосні характеризуються за місцем артикуляції та ступенем підняття язика (3 підр.); Всупереч зовнішній легковажності, Люба напрочуд чесно уміла зберігати таємниці (О.Г.); Всупереч тим віщуванням проходили грози (М.Р.).

Розділові знаки при відокремлених додатках

Відокремлюються додатки, виражені зворотами зі значенням включення, виключення або заміщення, що починаються словами крім, замість, за винятком, опріч, окрім, наприклад, навіть, включаючи, зокрема, особливо: Я не знав нічого ніжного, окрім берези (Л.У.); На краю села, замість похилої хатини, стояв великий будинок (Ю.Я.) Особливе місце в літературі для дітей займає поезія, зокрема для наймолодших читачів (Бич.).

J Практичні завдання для самоперевірки

Перепишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки.

1. Слово зробило людину Людиною. Не знаряддя праці (й мавпа всупереч твердженню Дарвіна ним може користуватися), а саме Слово (Мовч.). 2. Отруйні опеньки на відміну від їстівних не мають на своїй ніжці білого кільця. 3. Це були гамазеї, де переховувався недоторканий запас зерна на випадок неврожаю чи якогось стихійного лиха (Донч.). 4. У цьому виданні на відміну від попередніх немає друкарських помилок. 5. Він полюбляв, щоб до Волі приходили гості зокрема Рада й Аліна (Ю.Я.). 6. Українська художня література багата на символи особливо у кращих майстрів слова. 7. За винятком баби Оришки малий Чіпка нікого не любив (П.М.). 8. Крім стола в кабінеті було кілька стільців шафа з паперами пуста етажерка, на якій стояв глиняний глечик з водою (Гр.Т.). 9. Освіту у зв’язку з слабким здоров’ям Леся розпочала дома. Незважаючи на відсутність систематичної шкільної освіти поетеса вже в молоді роки була людиною всебічних і глибоких знань. Вона володіла крім української і російської німецькою французькою англійською італійською польською болгарською грецькою і латинською мовами (Каспр.). 10. Отак сплелись життя і пісня переливаючись в одне (Б.-І.А.). 11. Сонце досхочу накупавшись у хмарах і блакитних ополонках струсонуло на сніги вінець проміння кинуло на небосхил бузкові барви і легко впаялось у промерзлий край землі (М.С.). 12. Натрудившися у квітні перецвівши у маю йдуть дерева передлітні в повінь лагідну свою (М.Р.). 13 . Собака теж зробився невеселий і покрутившись знехотя потюпав геть (О.Д.). 14.Ти стояла задумавшись (О.Г.). 15. Про все можна було б довідатися і не розпитуючи його. 16. Щоб досягти своєї мети треба не сидіти склавши руки а багато працювати. 17. Тим часом сонце спустилось низенько; потомились руки граючи, потомились ноги танцюючи.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 1887; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!