II. Прикметники, утворені від індивідуальних назв



Самостійна робота студентів

І семестр

Стилістичний практикум. Функціональні стилі сучасної української мови (жанри реалізації, підстилі, сфери вживання, призначення, мовні засоби, ознаки).

Для кращого засвоєння теми студентам пропонується виконати таке завдання: дібрати два уривки (5 – 10 речень, указати джерело), які б належали до різних стилів, визначити стильову належність цих уривків. Слід також довести їхнє віднесення до того чи іншого стилю, використовуючи не характеристику стилю взагалі, а конкретні приклади з обраних текстів.

Зразок виконання:

Підвищенню ефективності функціонування фінансової системи та її складових сприяє фінансовий контроль.

З одного боку, фінансовий контроль є окремим типом у загальній системі контролю, що охоплює адміністративний, правовий, технічний, екологічний та інші спеціалізовані типи контролю. З іншого боку, фінансовий контроль є спеціалізованим видом управлінської діяльності й окремою сферою економічних знань, пов’язаною з вивченням господарських процесів і операцій з позиції законності, достовірності, господарської доцільності, забезпечення збереження коштів. Об’єктивною основою фінансового контролю є контрольна функція фінансів, тобто органічно притаманна їм властивість управляти шляхом спостереження за формуванням, розподілом і використанням валового продукту.

Сутність фінансового контролю полягає у комплексному, органічно взаємопов’язаному вивченні законності господарських і фінансових операцій і процесів на основі використання фінансової звітності, бухгалтерського обліку, нормативної та іншої економічної інформації в поєднанні з дослідженням фактичного стану об’єктів контролю з метою забезпечення ефективного використання фінансових ресурсів. Об’єктом фінансового контролю є розподільчі процеси при формуванні й використанні фінансових ресурсів на всіх рівнях економічної системи країни. До сфери фінансового контролю потрапляють практично всі операції, пов’язані з рухом господарських коштів і господарською діяльністю, тому в економічній літературі часто вживається термін «фінансово-господарський контроль». Розрізняють такі види фінансового контролю: державний, аудиторський та внутрішньогосподарський.

Наведений уривок належить до наукового стилю, оскільки містить наукову інформацію, у ньому наявна термінологія (фінансова система; фінансовий контроль; адміністративний, правовий, технічний, екологічний контроль; управлінська діяльність; господарські процеси; фінанси; кошти; валовий продукт; фінансова звітність; бухгалтерський облік; фінансово-господарський контроль тощо). Слова вживаються лише в прямому значенні, не використовується забарвлена лексика, засоби образності мови. Наявні складні речення, текст – монолог. Підстиль – власне науковий або науково-навчальний.

2. Правописний практикум. Орфографія.

Мовлення сучасних фахівців, зафіксоване на письмі, має бути не тільки правильним з точки зору форми та змісту, але й орфографічно та пунктуаційно грамотним. Саме тому обов’язковою складовою самостійної роботи студентів є актуалізація правописних знань з української мови, набутих у школі. Для кращого засвоєння матеріалу студентам пропонується система теоретичного матеріалу, вправ і завдань, які допоможуть закріпити вміння та навички з орфографії сучасної української мови.

Правопис власних назв

І. Власні імена

З великої літери пишуться:

1. Індивідуальні імена людей, по батькові, прізвища, псевдоніми, прізвиська, назви дійових осіб у казках, байках, драматичних творах, клички тварин, власні імена міфічних істот і божеств: Микола Якович Олійник, Леся Українка, Нечуй-Левицький, Мати Божа, Мавка, Тополя, Венера, Дід Мороз, корова Зірка.

2. Прізвища людей, уживані в загальному значенні, якщо вони не перетворилися в загальні назви, тобто не втратили свого індивідуального значення: Там слава й труд і мудрість троєкрата ще вродять нам Шевченка і Сократа (Мал.).

З малої літери пишуться:

1. Імена та прізвища людей, які втратили значення власних назв і стали загальними назвами людей і предметів: рентген (апарат), френч (одяг), меценат, донжуан, дизель (двигун).

2. Назви народів, племен, назви людей за національною ознакою та за місцем проживання: араби, африканці, українець, росіянка, киянин, львів'яни.

3. Родові назви міфологічних істот (ангел, муза, титан, німфа, фея); назви порід тварин (бульдог, вівчарка, пінчер).

II. Прикметники, утворені від індивідуальних назв

Присвійні прикметники пишуться:

1. З великої літери, якщо вони утворені від власних назв осіб, кличок тварин, назв міфічних істот за допомогою суфіксів -ів (-ова, -ове, -еве), -їв (-єва, -єве), -ин (-ина, -ине), їн (-їна, -їне) й означають належність чогось особі: Шевченків «Заповіт», Софіїні зошити, Перунів гнів.

öПримітка. Такі прикметники пишуться з малої літери, якщо виступають у складі стійких фразеологічних сполук і термінів: ахіллесова п'ята, прокрустове ложе, базедова хвороба.

2. З малої літери пишуться прикметники, утворені від власних імен людей за допомогою суфіксів -івськ (-ївськ), -евськ (-євськ), -инськ, -інськ (-їнськ): тургенєвські герої, шевченківська лірика.

öПримітка. Якщо ці прикметники входять до складу назв, що мають значення «імені когось», «пам'яті когось», то вони пишуться з великої літери: Шев­ченківська стипендія.

3. З великої літери пишуться прикметники, що утворені від географічних назв і входять до складених назв: Харківський трак­торний завод, Київський університет, Київська середня школа № 155.

4. З малої літери пишуться прикметники, які означають міс­цезнаходження об'єкта: дніпровські кручі, київські парки.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 702; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!