Вживання означальних, вказівних, питальних, неозначених займенників у ділових паперах.



1. У давальному і місцевому відмінках однини слід використовувати нормативні форми займенників: у чиїм – у чийому, був відсутній якийсь час – був відсутній деякий час, сі продукти – ці продукти, цеї домовленості – цієї домовленості, казна-який звіт – невідомо який звіт, котрогось із присутніх – декого з присутніх, тая нарада – та нарада, абичим завершили – невідомо чим завершили, тії розробки – тієї розробки. Перші приклади є розмовними, діалектними.

2. Правильно використовувати близькі, але не тотожні за значенням займенники кожний, всякий, будь-який: Думаю, зможу відповісти на будь-яке (кожне, всяке) запитання. Але: Кожний відповідає за відведену ділянку роботи. Нас влаштовує будь-який квиток.

3. На означення особи перевага надається вживанню займенника який (-а, -і), а на означення предметів, дій, явищ – що: інженера-конструктора, який проживає…, економіста, який працює…, Зарубу Олега Гнатовича, який мешкає…, учасники зборів, які проголосували…, контракт, що був підписаний

4. Слід дотримуватися варіювання у використанні питальних займенників: Звичайно ухвали складаються із вступної частини, в якій зазначається стан питання, що розглядається, і розпорядчої, яка містить перелік заходів із зазначенням термінів виконання

5. Двозначність виникає, якщо вказівний займенник це відноситься до двох явищ: Директор звільнив Бойка з обійманої посади і призначив на його місце Остапенка. Це (?) рішення не схвалюють у колективі.

Отже, використання чи невикористання займенників змінює тональність ділових текстів, може посилювати або пом’якшувати категоричність наказу, вимоги, прохання, поради тощо.

Контрольні питання

1. Яка частина мови називається займенником?

2. Які граматичні категорії властиві займеннику?

3. Які займенники можуть виступати в ролі іменника, а які в ролі прикметника?

4. Які займенники змінюють основу під час відмінювання?

5. Коли в займенників з’являється приставний приголосний н?

6. Які займенникові конструкції використовуються для перекладу російських прислівників; по-нашему, по-вашему, по-моему.

 


Тема 6 

Прислівник

Прислівник як частина мови. Синтаксичні ознаки прислівника.

Розряди прислівників за значенням

Ступені порівняння прислівників.

Правопис прислівників.

Прислівник як частина мови.

Синтаксичні ознаки прислівника

      Прислівник -це незмінна частина мови, що виражає ознаку дії, стану або ознаку іншої ознаки (водночас, легко, надто повільний, повернути праворуч).

На відміну від інших самостійних частин мови прислівник не змінюється ані за числами, ані за відмінками, не має він також і ознак роду.

Прислівник не має свого, властивого тільки йому лексичного значення. Воно зумовлене лексичними значеннями тих частин мови, від яких він утворюється (директива-директивно, послідовний-послідовно, день-вдень, мій- по-моєму, осінь- восени).

Прислівники мають властиві тільки їм словотворчі суфікси -о, -е (тепло, добре, важче, незалежно), -и, -ому, -єму (по-братськи, по-моєму).

Прислівники сформувалися і формуються в наш час на основі інших частин мови. Розрізняють прислівники займенникового походження (тут, коли), іменникового (бігом, миттю), прикметникового (високо, знову), числівникового (втроє, вдруге).

Головною функцією прислівника в реченні є функція другорядного члена речення - обставини (Мережа може доставляти циркулярне повідомлення або водночас усім адресатам, або послідовно, відповідно до списку адресатів). Інколи прислівник виступає у ролі присудка (Обговорити економічну доцільність впровадження нововведення значно важливіше).

У реченні прислівник пов’язується з дієсловом, а також з прикметником і, рідше, з іменником.

Прислівник, який пов’язується з дієсловом, виступає як обставина способу дії, місця, часу, міри, мети чи ступеня (Для обчислення середнього питомого тиску (як?) найбільш широко застосовується формула О. Целікова).

Прислівник, що пов’язується з прикметником або іншим прислівником, служить для вираження ознаки якості - міри або ступеня її вияву і виступає в реченні обставиною міри (Цей проект зовсім (наскільки?) не підходить замовнику).


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 317; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!