Особливості використання числівників у мові професійного спрямування



Числівник як самостійна частина мови.

Зв’язок числівника з іменником.

Уживання форм однини і множини числівників.

Числівники, як компоненти складних іменників і прикметників.

Особливості використання числівників у наукових текстах і документах. Специфіка оформлення цифрових даних.

Ключові слова: числівник, кількість, означено-кількісні числівники, дробові числівники, збірні числівники, порядкові числівники, прості, складні, складені числівники, цифрові дані.

 

Числівник як самостійна частина мови

Числівник – самостійна частина мови, що означає число, певну кількість чого-небудь, порядок переліку при лічбі та відповідає на питання скільки ? котрий? який?

Позначувана числівником кількість має три форми вияву: означену, неозначену та приблизну. Для передавання точно вираженої кількості вживаються означено-кількісні числівники, які об’єднують більшість числових назв. Вона виражається у цілих одиницях і позначається кількісними числівниками: сорок шість студентів, двадцять комп’ютерів. Певну кількість частин цілого позначає група дробовихчислівників: дві п’ятих присутніх. Кількість осіб, істот, предметів як сукупність, одне ціле виражає група збірних числівників: сімнадцятеро викладачів.

Неозначена кількість – це недиференційована, точно не виражена множина, що не має відповідників у натуральному числовому ряді. Із неозначено-кількісним значенням уживаються лише числівники кілька, декілька, кількадесят, кільканадцять, стонадцять, а також прислівники, іменники тощо.

Уся складна система числівників ґрунтується на числових назвах, до яких належать назви першого десятка, а також нуль, сорок, сто, тисяча, мільйон, мільярд. Решта числівників твориться за допомогою цих 16 слів. Окрема група неозначено-кількісних числівників має інші корені. Назви більйон, трильйон, квадрильйон, квінтильйон, секстильйон і т.д. є фактично науковими термінами.

Числівники не мають родових ознак за винятком:

- нуль, один, мільйон, мільярд, трильйон і под. – ч.р.;

- одна дві, тисяча – ж.р.;

- одно, одне – с.р.

За будовою числівники поділяються на :

- прості (один корінь) - три, троє, семеро, декілька, сто, сорок;

- складні(два корені) - одинадцять, двісті, тридцять, триста, тринадцятеро;

- складені ( кілька слів) - тисяча сто вісімдесят вісім, одна сімдесята.

Зверніть увагу на особливості відмінювання числівників. За зразком числівника п’ять відмінюються числівники від дев’яти до двадцяти включно та тридцять.

Н. П’ять
Р. П’яти (п’ятьох)
Д. П’яти (п’ятьом)
З. П’ять (п’ятьох)
Ор. П’ятьма (п’ятьома)
М. П’яти (п’ятьох)

 

У числівниках на –дцять відмінюється лише друга частина. У числівників шість, сім, вісім при відмінюванні відбувається чергування голосних. Перед закінченням –ох, -ому, -ома та перед -ма в Ор.відмінку після т пишеться знак м’якшення.

За одним зразком відмінюються числівники п’ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят. У цій групі числівників змінюється лише друга частина.

Н. П’ятдесят
Р. П’ятдесяти (п’ятдесятьох)
Д. П’ятдесяти (п’ятдесятьом)
З. П’ятдесят або п’ятдесятьох
Ор. П’ятдесятьма (п’ятдесятьома)
М. (на, у) П’ятдесяти (п’ятдесятьох)

 

Числівники сорок, дев’яносто, сто в непрямих відмінках окрім З. мають закінчення – а.

Числівники триста, чотириста відмінюються як числівник двісті, а шістсот, сімсот, вісімсот, дев’ятсот і кількасот відмінюються за зразком числівника п’ятсот.

Н. П’ятсот
Р. П’ятисот
Д. П’ятистам
З. П’ятсот
Ор. П’ятьмастами (п’ятьомастами)
М. П’ятистах

 

У складених кількісних числівниках відмінюються всі складові частини.

Неозначено-кількісні числівники кілька, декілька відмінюються як числівники два, три, чотири, а кільканадцять, кількадесят, стонадцять, якщо вони поєднуються з іменниками на позначення конкретних предметів, що підлягають лічбі, відмінюються як числівник п’ять.

Порядкові числівники (перший перша, перше, сотий (сота, соте) й ін. відмінюються як прикметники твердої групи – за відмінками, родами і числами, а порядковий числівник третій (третя, третє) – як прикметники м’якої групи. У складених порядкових числівниках відмінюється остання складова частина.

Дробові числівники відмінюються таким чином: чисельник – як кількісний числівник, а знаменник – як порядковий.

Числівники півтора, півтори, півтораста не відмінюються.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 389; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!