Поняття стратегічного набору підприємства, його структура і відмінність від стратегічного портфеля підприємства.



Стратегічний набір — це система стратегій різного типу, що їх розробляє підприємство на певний відрізок часу, яка відбиває специфіку функціонування та розвитку підприємства, а також рівень його претендування на місце й роль у зовнішньому середовищі.

 Вимоги до стратегічного набору:

 орієнтація на досягнення реальних взаємопов’язаних цілей;

 ясність змісту та розуміння необхідності застосування певного набору (системи) стратегій;

 ієрархічний характер, оскільки можна виокремити загальну стратегію, продуктово-товарні стратегії окремих підрозділів, основні та забезпечуючі стратегії (ресурсні та функціональні) для кожного зі скалярних ланцюгів;

 надійність, що передбачає його всебічну обґрунтованість, зваженість;

 відображення господарських процесів у їхній сукупності та взаємозв’язку;

 гнучкість і динамічність стратегічного набору, тобто врахування змін у зовнішньому та внутрішньому середовищі, що відбувається в змінах у пріоритетах і змісті, а також, у разі потреби, переході на резервні стратегії;

 баланс рівноваги між прибутковими та витратними стратегіями, основними та компенсаційними, резервними.

 

Стратегія передбачає розробку обґрунтованих заходів і планів досягнення поставленої мети, у яких враховані науково-технічний потенціал фірми та її виробничо-збутові можливості.

 При розробці стратегічних позицій підприємства користуються певними показниками, як якісними, так і кількісними. Якісні показники на практиці називаються орієнтирами, кількісні — завданнями. Орієнтир — це більш віддалена мета, якої підприємство прагне досягти шляхом розробки стратегії.

 Визначення мети — це більш конкретний рівень прийняття рішень, що вимагає розробки відповідних стратегічних завдань. Стратегія, розроблена для досягнення однієї мети, може бути непридатна для досягнення іншої мети.

 

Фрагментовані галузі. Особливість конкуренції в даних галузях і властиві їм стратегії

Фрагментована галузь – це галузь, де жодна фірма не має значної частки ринку і не може істотно впливати на випуск продукції.

 

М. Портер виділяє наступні основні причини, що викликають фрагментацію галузевих ринків: •низькі вхідні бар’єри; •високі транспортні витрати; •різнотипна товарна номенклатура; •різнотипні ринкові потреби; •урядова і місцева заборона на концентрацію.

 

Прийоми для подолання фрагментації: •стандартизація різнотипних ринкових потреб; •зменшення ширини асортименту продукції; •технологічні інновації для зменшення витрат. Для реалізації цього необхідними є: •стратегічне позиціонування; •децентралізація; •стандартизація, •зменшення вартості виробничих потужностей.

Стратегія конкуренції в новостворених галузях. Новостворені галузі – це тільки що сформовані або реформовані галузі. Основними причинами появи таких галузей є технологічні інновації, поява нових потреб. Для таких галузей характерна технологічна і структурна непевність, високі початкові витрати з різким зменшенням вартості. Компанії витрачають основні зусилля не на боротьбу один з одним, а на розширення первинного попиту, його формування, навчання споживачів користуванню товаром. Основними бар’єрами на цьому етапі становлення галузевого ринку є: •запатентовані технології, •доступ до каналів розподілу, •сировинних і інших ресурсів. До основних типових факторів, що стримують розвиток новоствореної галузі, можна віднести: •труднощі в придбанні

 

Стратегії для організацій, що розвиваються.

1 етап – усвідомлення місії підприємства.

Під місією підприємства прийнято розуміти генеральну глобальну ціль (причину, мотив) створення та функціонування підприємства (з точки зору його власників).

2 етап – вивчення стану зовнішнього середовища та ступеня його впливу на діяльність підприємства.

3 етап – оцінка сильних та слабких сторін діяльності підприємства (аналіз ефективності господарської діяльності, оцінка конкурентоспроможності підприємства, визначення конкурентного статусу.

4 етап – формування системи стратегічних цілей розвитку підприємства.

Процес формування цілей складається з двох взаємопов’язаних етапів роботи:

- якісного визначення цілей (наприклад, завоювання ринку, досягнення достатнього збільшення прибутку для фінансування діяльності підприємства або входження в нові сфери та ін.);

- уточнення, узгодження, конкретизації та кількісного визначення поставлених цілей у вигляді системи найважливіших показників господарської діяльності, яких прагне досягти підприємство у визначений період часу.

5 етап – розробка стратегічних альтернатив розвитку підприємства та їх оцінка (вибір).

- узгодженість стратегії із зовнішнім середовищем;

- внутрішня збалансованість стратегії;

- реалізованість стратегії з урахуванням наявного ресурсного потенціалу підприємства;

- прийнятність рівня ризиків, пов’язаних із здійсненням стратегії;

- результативність стратегії.

6 етап – здійснення заходів, що спрямовані на реалізацію розробленої стратегії розвитку підприємства:

-    розробка системи забезпечуючих (функціональних) стратегій;

-    формування політики підприємства за окремими найважливішими напрямками діяльності;

-    розробка системи тактичних планів ведення господарсько-фінансової діяльності.

7 етап – моніторинг ходу реалізації стратегії та оцінка необхідності її коригування.

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 216; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!